Yeni HDD'yi hemen çalıştırabilir miyim ?

Mert Gürpüzer

Kilopat
En iyi cevaplar
0
Yer
Ankara
Arkadaşlar, 1 TB'lık HDD aldım da bilgisayara direk bağlarsam çalışır mı yoksa biçimlendirmeli miyim? Biçimlendireceksem hangi programla yapmalıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:

son_goku

Megapat
En iyi cevaplar
0
Yer
İzmit
Arkadaşlar, 1 TB'lık HDD aldım da bilgisayara direk bağlarsam çalışır mı yoksa biçimlendirmeli miyim ? Biçimlendireceksem hangi programla yapmalıyım ?
HDD'yi kasa montajlayıp SATA portunu da takınca, BIOS'tan atama yapıyorsun ve Windows'tan "Bilgisayarım>Sağ Tık>Yönet>Disk Yönetimi> adımlarını izleyip HDD'ye birim adı veriyorsun ve orada biçimlendirip "Bilgisayarım"da görünür hale getiriyor.

albaywolf

Kilopat
En iyi cevaplar
0
Ek olarak biçimlendirmek için herhangi bir 3. parti programa gerek yok direk windows üzerinden yapabilirsiniz.

Murat5038

Yottapat!
Katkıda Bulunan
En iyi cevaplar
100
Yer
Sakarya
Eğer Harici olarak kullanacaksanız, Arkadaşların dediği gibi yapabilirsiniz. Eğer Tek hdd aldığınız ise Windows kurmanız gerekecek ve Kurar iken ham olarak görünür ise Biçimleyip bölümlere ayırıp kullanabilirsiniz. Eğer HDD olarak görünmez ise Linux live bir sistemde disk'i NTFS formatına formatlayıp Sonra windows kurabilirsiniz.

KS
Mert Gürpüzer

Mert Gürpüzer

Kilopat
En iyi cevaplar
0
Yer
Ankara
2. HDD olacak, birde kasayı ilk kez açıp baktım, ilk HDD'in altında yuva, kızak gibi bir şey var, onsuz montaj yapamam sanırım. Vatana bir daha gitmem gerekecek -_-

Murat5038

Yottapat!
Katkıda Bulunan
En iyi cevaplar
100
Yer
Sakarya
Görmeden bilemeyiz yapıp yapamayacağını :) Ancak normal bir hdd'de direk sata ve güç kablosunu bağlayıp çalıştırabilirsin. Leptoplar için ise 2. HDD olacak dediğine göre 2 HDD bağlama noktası veya dock istasyonlardan alman gerekli.

KS
Mert Gürpüzer

Mert Gürpüzer

Kilopat
En iyi cevaplar
0
Yer
Ankara
Masaüstü için. Kablo olayı sıkıntı değil de öteki HDD'de olduğu gibi bir yuva almam lazım. Öteki türlü monte edilemiyor.

KS
Mert Gürpüzer

Mert Gürpüzer

Kilopat
En iyi cevaplar
0
Yer
Ankara
Aldım yuvayı da BIOS ta nasıl tanıtacağım HDD'i ?

Mert Can Urcan

Kilopat
En iyi cevaplar
0
BIOS artık otomatik tanır - 1997'de değiliz. Linux distro ile veya sıfırdan kurulum ile windows kurman yeterli olacak.

Kurulu OS'un varsa, onun içinde HDD ayarları bölümünden erişebilirsin ve biçimlendirebilirsin.

Murat5038

Yottapat!
Katkıda Bulunan
En iyi cevaplar
100
Yer
Sakarya
Aldım yuvayı da BIOS ta nasıl tanıtacağım HDD'i ?
Biosda sadece default etmen yeterlidir.
Sonra son gokunun ilk aşta dediğini uygularsın İşletim sistemi var ise, yok ise benim dediğimi uygularsın.

Yukarı