Yeni kartları beklemek ya da bir yerden bulup almak

Bütçe
10k

Systemre

Decapat
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar Mühendisi
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Konuya bu video ile başlamak istiyorum. Kısaca özetlersek bekledikçe 2021'in 1. çeyreğinde ekran kartları ve anakartlar zam yiyecek. Çünkü trump, Çin'e ambargo falan uygulamış. Ve bende 1 aydır bilgisayar toplama amacı ile aranırken her şey zamlanıyor. Tamam zamlanmasını geçtim 1K falan fazla vermeyi gözden çıkarırım ama stok yok. Stok gelse bile şansa alamadığın sürece miningciler alıyor.

Kısaca gerçekten bilgili biri varsa yol gösterebilir mi? Ben 2-3 hafta içinde PC almak istiyorum. Geçen aylarda bakınırken 3070 düşlüyordum. Ama 2K fiyat bindiği artı stok sorunu için biraz hayal oldu. Bütçem 10k maksimum 12K'ya çıkabilirim. Beklemek bana şu ana kadar zarara patladı. Hazır sistem alsam bile kar elde etmiş olacaktım. İlk baktığımda alsaydım 3K kardaydım ve güzel bir sistem alıyordum.

Not: 3050 veya 3060 bekleyip diğer bilgisayar parçalarını da tedarik edeyim mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Benim gibi yapabilirsiniz. İndirimleri takip edin. Diğer parçalar indirime girdikçe alın. Ben bu şekilde yaparak topladım. Geriye bir tek ekran kartı kaldı. Elimde eski kartım vardı 1050 Ti. Onunla idareten kullanıyorum. İşimi görüyor şimdilik. 3070 gözüme kestirdim bende. Fakat stok yok. Bu kadar bekledim Şubat ayında da Super/TI versiyonları çıkacak. Onları bekleme kararı aldım artık. Duruma göre karar vericem. Ama indirim gördükçe diğer parçaları alın. Çok fazla kara geçmiş olacaksınız. 1200 Tl olan RAM'leri bile 800 Tl'ye denk getirip aldım. Aynı şekilde 3700x işlemciyi de. Ekran kartı için beklenebilir. Diğer parçaların indirimlerden geçeceğiniz karı ekran kartı fiyatları artsa bile oraya aktarma şansınız olacak. Şu anda yapılabilecek en mantıklı hareket bu.

Vatanbilgisayar ile yakın bir zamanda tanıdıklarım aracılığıyla görüşme fırsatım oldu. Ekran kartı stoğunun 7-14 şubat arası TR'ye giriş yapması bekleniyor. Bilginiz olsun. Fiyatlarda değişim bence çok az yukarı yönlü olacaktır. Beklemenizde fayda var derim hocam.

Benim gibi yapabilirsiniz. İndirimleri takip edin. Diğer parçalar indirime girdikçe alın. Ben bu şekilde yaparak topladım. Geriye bir tek ekran kartı kaldı. Elimde eski kartım vardı 1050 Ti. Onunla idareten kullanıyorum. İşimi görüyor şimdilik. 3070 gözüme kestirdim bende. Fakat stok yok. Bu kadar bekledim Şubat ayında da Super/TI versiyonları çıkacak. Onları bekleme kararı aldım artık. Duruma göre karar vericem. Ama indirim gördükçe diğer parçaları alın. Çok fazla kara geçmiş olacaksınız. 1200 Tl olan RAM'leri bile 800 Tl'ye denk getirip aldım. Aynı şekilde 3700x işlemciyi de. Ekran kartı için beklenebilir. Diğer parçaların indirimlerden geçeceğiniz karı ekran kartı fiyatları artsa bile oraya aktarma şansınız olacak. Şu anda yapılabilecek en mantıklı hareket bu.
Cevabın için teşekkür ederim. Ek bir şey soracağım indirimleri nasıl takip ediyordun. Her gün akakçe de falan mı takılıyordun farklı bir taktiğin mi vardı?

Cevabın için teşekkür ederim. Ek bir şey soracağım indirimleri nasıl takip ediyordun. Her gün akakçe de falan mı takılıyordun farklı bir taktiğin mi vardı?
Alacak olduğunuz parçaları kafanızda belirlemişsinizdir diye düşünüyorum. Markaları modelleri vs. Alışveriş yapacağım siteler belliydi zaten. Hepsiburada, Amazon, Vatan ve QP'yi kullandım çoğunlukta. En uygun fiyatta buralarda çıktı. Bir tek kasayı Cooler Master TD500 aldım. O da bir tek İtopya'da vardı. Onuda oradan aldım. İtopya'da yaşanan sorunlar vs bu ara çok arttı. Fiyat konusunda da Vatan'dan bile pahalı hale geldi. Tavsiyem alacak olduğun parçaları bu sitelerde üye değilsen üye olup favorilere eklemen. Gün içerisinde 2 veya 3 kez olmak şartıyla kontrol edin sadece favorilere eklediklerinize baksanız yeterli. Ben bu şekilde yaptım. Şu anda ekran kartı için en uygun fiyatı iki site tavsiye edicem Vatan ve QP. Başka bi yere bakmayın. İnanın bana piyasadaki en ucuz 3070'leri bu iki sitede bulacaksınız. QP'de stoklara gelirse Vatan'dan bile düşük oluyor. Şahsen bir çok üründe MSI markası tercih ettim. Ekran kartı da MSI bakıyorum doğal olarak. Piyasada en ucuz bu iki sitede var.

Alacak olduğunuz parçaları kafanızda belirlemişsinizdir diye düşünüyorum. Markaları modelleri vs. Alışveriş yapacağım siteler belliydi zaten. Hepsiburada, Amazon, Vatan ve QP'yi kullandım çoğunlukta. En uygun fiyatta buralarda çıktı. Bir tek kasayı Cooler Master TD500 aldım. O da bir tek İtopya'da vardı. Onuda oradan aldım. İtopya'da yaşanan sorunlar vs bu ara çok arttı. Fiyat konusunda da Vatan'dan bile pahalı hale geldi. Tavsiyem alacak olduğun parçaları bu sitelerde üye değilsen üye olup favorilere eklemen. Gün içerisinde 2 veya 3 kez olmak şartıyla kontrol edin sadece favorilere eklediklerinize baksanız yeterli. Ben bu şekilde yaptım. Şu anda ekran kartı için en uygun fiyatı iki site tavsiye edicem Vatan ve QP. Başka bi yere bakmayın. İnanın bana piyasadaki en ucuz 3070'leri bu iki sitede bulacaksınız. QP'de stoklara gelirse Vatan'dan bile düşük oluyor. Şahsen bir çok üründe MSI markası tercih ettim. Ekran kartı da MSI bakıyorum doğal olarak. Piyasada en ucuz bu iki sitede var.
Önceden kafamda bu sistem vardı ama ekran kartı ve kasa zorunlu değişicek gibi bir

Ekran kartı= MSI GEFORCE RTX 3070

İşlemci= AMD Ryzen 5 5600X

Anakart= MSI MPG B550 GAMING EDGE

Ram= Crucial Ballistix 16 GB (2x8) 3600 MHz DDR4

SSD= Western Digital Black SN750 WDS500G3X0C

HDD= Seagate 3.5" 1 TB

Kasa= XPG Battlecruiser 4x120mm Fanlı ATX Midi Tower

Power Supply= XPG CORE REACTOR 750W 80 Plus Gold

Monitör= Asus TUF VG27WQ1B - MSI Optix G27CQ4 - ViewSonic VX2758-2KP-MHD üçünden hangisi uyguna gelirse

İndirim kovalayın Trendyol'a da bakın. QP orada da satış yapıyor. Sizin beğendiniz güç kaynağına gözümü dikmiştim kesin diyordum. İndirim beklerken Trendyol üzerinden Corsair RM850 indirime girdi ve aynı fiyata onu aldım. Hemde 850W oldu ileriye dönük oldu. Takip etmeniz lazım.

Geri
Yukarı