Yeni Nesil GPU'ların Yeni Nesil Oyun Grafiklerine Yetişememesi

Makaleler
1
Sizce de çok garip değil mi? Bir benim garibime gitmiyordur umarım. RDR2 oyunun ultra grafiğini açabilecek ekran kartı oyun çıktıktan iki yıl sonra geliyor.

Sizce de çok garip değil mi? Bir benim garibime gitmiyordur umarım. RDR2 oyunun ultra grafiğini açabilecek ekran kartı oyun çıktıktan iki yıl sonra geliyor.
"Konsolların, PC oyunculuğunun gelişmesine köstek olması" diye okudum başlığı nedense.

Böyle bir durumun söz konusu olduğunu zannetmiyorum. Çıkan her oyun çıktığı dönemin var olan teknolojisiyle maxed out ayarlarda oynanabilir. (Çözünürlük faktörünü ele almıyorum)

Ben oyunların zaman geçtikçe aldıkları güncellemeler ile grafiklerinin geliştiğini biliyorum. Eğer doğruysa bu etken de var.

Sizce de çok garip değil mi? Bir benim garibime gitmiyordur umarım. RDR2 oyunun Ultra grafiğini açabilecek ekran kartı oyun çıktıktan iki yıl sonra geliyor.

ATI his 1 GB kartimla yillarca kac oyun oynamistim, ama eskiye göre ekran kartlarindaki gelisme hizida çok fazla artti, belki yakin gelecekle GPU+CPU+SSD seklinde kullanabilecegimiz kartlar olacak, NVIDIA'nin GPU'lari CPU olarak kullanma gibi bir dusuncesi var diye biliyorum ama suanlik cekirdek yapilari engel.

Bu arada ekran kartı firmaları direkt en iyi kartı çıkarsaydı para kazanamazdı. Muhtemelen Nvidia 1 sene önce de 3080 kartını çıkartabilirdi. Ama o zaman kullanıcılar 1000 serisinden direkt 3000'e geçecekti. Şimdi 3000'i geç çıkardığı için 2000 serisinden 3000'e geçiş olduğu için daha çok para kazandı.
Aynı şey işlemciler için de geçerli bence.

Kısacası aslında grafik kalitesine yetişebilecek bileşenler üretilebilir ama üretilmiyor.

Üstelik RDR2 ile yakın zamanda çıkan 2080ti ekran kartı ile 2K Ultra'da oynatabiliyor.

Bir seviye sonra grafiklerin geleceği maksimum seviyeye gelecek ondan sonra neler olacak bakalım.

Bu arada ekran kartı firmaları direkt en iyi kartı çıkarsaydı para kazanamazdı. Muhtemelen Nvidia 1 sene önce de 3080 kartını çıkartabilirdi. Ama o zaman kullanıcılar 1000 serisinden direkt 3000'e geçecekti. Şimdi 3000'i geç çıkardığı için 2000 serisinden 3000'e geçiş olduğu için daha çok para kazandı.
Aynı şey işlemciler için de geçerli bence.

Kısacası aslında grafik kalitesine yetişebilecek bileşenler üretilebilir ama üretilmiyor.

Üstelik RDR2 ile yakın zamanda çıkan 2080ti ekran kartı ile 2K Ultra'da oynatabiliyor.

Bir seviye sonra grafiklerin geleceği maksimum seviyeye gelecek ondan sonra neler olacak bakalım.
mesela M.2 SSD teknolojisi var, RAM gibi kart boyutlarında depolama.. ama öte yandan hala on kat yavaş 2,5" SSD, 2,5" HDD ve kocaman 3,5" HDD 'ler var.. bana sanki lazer okuyuculu manyetik disklerin üretim maliyeti daha fazlaymış gibi geliyor ama onlar daha ucuz, belki yenilerdeki nanometrik üretim ile alakalı da olabilir, neden eski teknolojiler tamamen terk edilip yenileri üzerinde AR-GE çalışması yapmıyorlar ve yeni teknolojileri daha ucuz hale getirmiyorlar diye merak etmiyor değilim ama işte aslında çağın çok ötesinde teknolojiler var ama piyasaya yavaş yavaş sürülüyor, yüksek atlamalar yapılmıyor, her sene ufak ufak yükseltilerek, ve ürünlerin de malzemesini çok dayanıklı hammaddeden yapmayarak yani kısa ömürlü yaparak şirketlerinin geleceğini garantiye alıyorlar. Annelerimizin dedelerimizin döneminde bir buzdolabı, bir çamaşır makinesi alınır ömür boyu kullanılırdı, bu beyaz eşyalar çok da ağır olurdu, demirden olurdu.. Şimdi teknolojik ürünlerde her sene, diğer ürünlerde 5-10 senede bir yenilememizi istiyorlar. Başka türlü nasıl kazançları sürekli olsun..

Geri
Yukarı