Yeni nesil neden geri?

Kendini niye kötüyle kıyaslıyorsun? Nasıl bir avutma yöntemi bu? Eskiden kötüydü, şu an da kötü. Bu kadar.

Biraz değil, neredeyse tamamen onunla alakalı. Okullarda dogmatik bilgiler öğretiliyor. Okullarda sorgulayan genç değil, aptal genç yetiştiriliyor. Yahu biyolojide, biyolojinin temelleri anlatılmıyor.

Bence en büyük sorun her dersten 100 alma beklentisi her insanın belli bir ilgi alanı belli bir kapasitesi vardır böyle olunca insanlar öğrenmeye çalışmak yerine ezber yapıp sınavda doğru şıkkı işaretlemekten başka hiçbir şey yapmıyor, kimse kendini geliştirmeğe çalışmıyor, çoğu kişi sığır gibi gelip sığı gibi gidiyor.

Avutma değil z kuşağının böyle olmasının tek sebebi eğitim değil onu vurgulamak istiyorum. Ayrıca eğitim seviyesi bizden çok iyi olan ülkelerde de durum farklı değil özellikle tiktok ta onları fa çok etkiledi.
Sadece eğitim demek yanlış olur. Kontrolsüz yetiştirmeden dolayı böyle bir problem var. Yukarıdaki mesajlarımda bahsettiğim gibi saldım çayıra mevlam kayır çocuk yetiştirilmesi sonucunda böyle bir nesil yetişti ve yetişmeye devam ediyor. Hiç adam akıllı edebi eser okumamış, zamanında görüşlerinden dolayı yaşadıklarını şarkıya dökenleri hiç dinlememiş, annesi babasıyla hiç beraber oturup adam akıllı geçmişini dinlememiş ve tartışmamış nesil bu. Dışarıda ortamda ne gördüyse hiç ölçüp biçmeden tartıp yapan çöp gibi bir nesil.

Sanki kendileri bir zamanlar apaçi gibi gezmiyordu. Yazım yanlışı yapabilirler bunda sorun yok ama siz bir nesle geri diyemezsiniz. Şuanki iktidarı ve ekonomi bizim yüzümden bu halde. çocukları yazım yanlışı veya eğlenmek için girdikleri bir ortam yüzünden yargılayamazsınız.

Senin neslinin öncekilerde seni geri görüyordu, bunlar olağan şeyler üç günlük dünya bazı şeyleri fazla kafaya takmamak lazım.
Zaten her şeyi kafaya takmayan insanların oy vermesinden dolayı bu durumdayız, bilmem farkında mısınız ama.

Bu çocuklar toplama kampına gönderilmeli!
Sorgulamayan herkes kesin gönderilmeli bence de. Sorgulamayan kişi beyinini kullanmaktan yoksundur. Sadece hormonsal dürtüleriyle yaşar.

Kendi fikrimi belirteyim. 2004 lüyüm ve 2007 2008'den sonra doğan birden fazla çocuğa sahip olan aileler çocuklara telefon tablet verilip bırakıldığı ve ne izlediği neler yaptığı kontrol edilmediğinden dolayı böyle olduğunu düşünüyorum. Şahsen 2.5 yaşımdan beri bilgisayarım var ama kendimi kötü etkileyecek şeyler yapmamı engelleyen bir ailem vardı. Yeni nesilde (2007-2008 sonrasından bahsediyorum) artık çoğu ailenin bir de büyük çocuğu olduğundan dolayı yeni doğan çocukla çok ilgilenilmiyor, kendi teyzemden biliyorum 2 çocuğu var 2 ve 4 yaşlarında ikisi de telefondan kafasını kaldırmıyor. Bir de dikkatimi çeken bir nokta daha yeni neslin çoğu yazım kurallarına dikkat etmiyor biz de aynı Türkçe dersini gördük fakat sebebini anlamadığım şekilde Ğ harfini y harfi ile değiştirdiklerini çok gördüm. Umarım yaşları ilerledikçe bu durumlardan vazgeçerler. Umarım hepimizden daha iyi olurlar.

Sadece eğitim demek yanlış olur. Kontrolsüz yetiştirmeden dolayı böyle bir problem var. Yukarıdaki mesajlarımda bahsettiğim gibi saldım çayıra mevlam kayır çocuk yetiştirilmesi sonucunda böyle bir nesil yetişti ve yetişmeye devam ediyor. Hiç adam akıllı edebi eser okumamış, zamanında görüşlerinden dolayı yaşadıklarını şarkıya dökenleri hiç dinlememiş, annesi babasıyla hiç beraber oturup adam akıllı geçmişini dinlememiş ve tartışmamış nesil bu. Dışarıda ortamda ne gördüyse hiç ölçüp biçmeden tartıp yapan çöp gibi bir nesil.

Kişinin kendini ile alakalı da bence hocam. Mesela bizden önceki nesillerin gençliğine ve yetişkinliğe baktığın da çok zor şartlar da büyümelerine rağmen Z kuşağının çoğunluğundan çok daha iyi ahlaklı, edepli, vb. daha iyi olduğunu görürsünüz. Eskiden ana baba korkusu vardı mesela saldım çayıra mevlam kayıra yapılsaydı bile çocuklar anne babalarının sözlerini dinlerlerdi. Şimdi çocuklar salınmasa bile laf dinlemiyorlar.

Avutma değil z kuşağının böyle olmasının tek sebebi eğitim değil onu vurgulamak istiyorum. Ayrıca eğitim seviyesi bizden çok iyi olan ülkelerde de durum farklı değil özellikle tiktok ta onları fa çok etkiledi.
Her şeyi TikTok'a bağlamak mantıklı değil. Bir onların çektiği videolara bak, bir de bizimkilerin çektiği videolara. Aradaki dağlar kadar fark anlamana yardımcı olacaktır.

Zaten her şeyi kafaya takmayan insanların oy vermesinden dolayı bu durumdayız, bilmem farkında mısınız ama.

Sorgulamayan herkes kesin gönderilmeli bence de. Sorgulamayan kişi beyinini ullanmaktan yoksundur. Sadece hormonsal dürtüleriyle yaşar.

Haklısınız. Sadece Adolf Hitler'in "insanların düşünememesi yöneticiler için ne büyük şans" sözünü bırakıyorum buraya.
Her şeyi TikTok'a bağlamak mantıklı değil. Bir onların çektiği videolara bak, bir de bizimkilerin çektiği videolara. Aradaki dağlar kadar fark anlamana yardımcı olacaktır.
Fidget adı altında stres oyuncaklarını paylaşıp eğleniyorlar. Fakat bir de oyuncakların adını düzgün telaffuz etseler. "Sukuşi" yazmaları beni bitiriyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı