Yeni nesil oyunlarda grafik bozulmaları

ensareis

Hectopat
Makaleler
17
Ekran kartı
RX 560
Merhabalar öncelikle. Size yaşadığım bir sorundan bahsetmek istiyorum. Oynadığım çoğu yeni nesil oyunlarda saç, kirpik, kaş ve kıl gibi dokular çok garip gözüküyor. Nasıl gözüktüğünü merak ediyorsanız aşağıda benzer konuların linkini aşağıya bıraktım. Bu sorun, mükemmel görselliğe sahip oyunların görselliğinin içine ediyor.

Bahsettiğim konular:

Bu sorunu yaşadığım oyunlardan birkaçı:
Bright Memory: Infinite
Cyberpunk 2077
Detroit: Become Human
God of War
Grand Theft Auto 5
Hitman: Trilogy
Kena: Bridge of the Spirits
Life Is Strange: True Colors
Mafia: Definitive Edition
Red Dead Redemption 2
Tell Me Why
Yakuza Kiwami 2
Yakuza 6
Yakuza: Like a Dragon

Garip bir şekilde bu sorun belli başlı oyun motorlarında meydana geliyor. Mesela listedeki oyunların çoğu Unreal Engine, RAGE veya Dragon Engine oyun motorlarına sahip oyunlar.

Bazı oyunlarda da şaşırtıcı bir şekilde bu sorunla karşılaşmadım:
Beyond: Two Souls
Crysis/Remastered
Crysis 2/Remastered
Crysis 3/Remastered
Kingdom Come: Deliverance
Mafia 3/Definitive Edition
Ryse: Son of Rome
The Witcher 3: Wild Hunt
Yakuza 0
Yakuza 5 Remastered
Yakuza Kiwami

Garip bir şekilde buradaki oyunların çoğu CryEngine ile yapılmış oyunlar. Yamuk çizgi çektiğim oyunlar hem oyunun normal sürümünü, hem de Remaster sürümünü denediğim oyunlar.

Şahsen ben bu sorunun oyun motoruyla ilgili olduğunu düşünmekteyim. Lakin bunun dışında başka bir şey bu sorunu tetikliyor gibi. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Merhaba öncelikle. Size yaşadığım bir sorundan bahsetmek istiyorum. Oynadığım çoğu yeni nesil oyunlarda saç, kirpik, kaş ve kıl gibi dokular çok garip gözüküyor. Nasıl gözüktüğünü merak ediyorsanız aşağıda benzer konuların linkini aşağıya bıraktım. Bu sorun, mükemmel görselliğe sahip oyunların görselliğinin içine ediyor.

Bahsettiğim konular:

Bu sorunu yaşadığım oyunlardan birkaçı:
Bright Memory: Infinite
Cyberpunk 2077
Detroit: Become Human
God of War
Grand Theft Auto 5
Hitman: Trilogy
Kena: Bridge of the Spirits
Life is Strange: True Colors
Mafia: Definitive Edition
Red Dead Redemption 2
Tell Me Why
Yakuza Kiwami 2
Yakuza 6
Yakuza: Like a Dragon

Garip bir şekilde bu sorun belli başlı oyun motorlarında meydana geliyor. Mesela listedeki oyunların çoğu Unreal Engine, RAGE veya Dragon Engine oyun motorlarına sahip oyunlar.

Bazı oyunlarda da şaşırtıcı bir şekilde bu sorunla karşılaşmadım:
Beyond: Two Souls
Crysis/Remastered
Crysis 2/Remastered
Crysis 3/Remastered
Kingdom Come: Deliverance
Mafia 3/Definitive Edition
Ryse: Son of Rome
The Witcher 3: Wild Hunt
Yakuza 0
Yakuza 5 Remastered
Yakuza Kiwami

Garip bir şekilde buradaki oyunların çoğu CryEngine ile yapılmış oyunlar. Yamuk çizgi çektiğim oyunlar hem oyunun normal sürümünü, hem de Remaster sürümünü denediğim oyunlar.

Şahsen ben bu sorunun oyun motoruyla ilgili olduğunu düşünmekteyim. Lakin bunun dışında başka bir şey bu sorunu tetikliyor gibi. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Oyunlarda görüntü parçaların birleşmesiyle oluşur ve yeni nesil oyunlarda bu parçalardan daha fazla olacağı için normal. RDR2'deki grafik bozulmaları ise PC portu ile alakalı oyunun konsol sürümünde öyle bir şey görmedim.

Ekran kartıyla ilgisi yok PC oyunlarında genelde yaşanan bir problem bu. Cyberpunk 2077deki yansımaların nokta nokta olması sorunu screen space reflectiondan kaynaklı o ayarı kapatırsanız çözülecek ancak yansımalar ciddi oranda azalacağından görüntü kalitesi de düşecektir.

Ekran kartıyla ilgisi yok PC oyunlarında genelde yaşanan bir problem bu. Cyberpunk 2077'deki yansımaların nokta nokta olması sorunu screen space reflectiondan kaynaklı o ayarı kapatırsanız çözülecek ancak yansımalar ciddi oranda azalacağından görüntü kalitesi de düşecektir.

Konsolda da yaşanmakta şu bahsettiğim şeyden kaynaklı muhtemelen.

Oyunlarda görüntü parçaların birleşmesiyle oluşur ve yeni nesil oyunlarda bu parçalardan daha fazla olacağı için normal. RDR2'deki grafik bozulmaları ise PC portu ile alakalı oyunun konsol sürümünde öyle bir şey görmedim.

Durum böyle olunca bazı parçalar düzgün birleştirilmiş olmayabiliyor.

Merhaba öncelikle. Size yaşadığım bir sorundan bahsetmek istiyorum. Oynadığım çoğu yeni nesil oyunlarda saç, kirpik, kaş ve kıl gibi dokular çok garip gözüküyor. Nasıl gözüktüğünü merak ediyorsanız aşağıda benzer konuların linkini aşağıya bıraktım. Bu sorun, mükemmel görselliğe sahip oyunların görselliğinin içine ediyor.

bahsettiğim konular:

bu sorunu yaşadığım oyunlardan birkaçı:
Bright Memory: Infinite.
Cyberpunk 2077.
Detroit: Become Human.
God of War.
Grand Theft Auto 5
Hitman: Trilogy.
Kena: Bridge of the spirits.
Life is Strange: True colors.
Mafia: Definitive Edition.
Red Dead Redemption 2
Tell Me Why.
Yakuza kiwami 2
Yakuza 6
Yakuza: Like a Dragon.

Garip bir şekilde bu sorun belli başlı oyun motorlarında meydana geliyor. Mesela listedeki oyunların çoğu Unreal Engine, rage veya Dragon Engine oyun motorlarına sahip oyunlar.

bazı oyunlarda da şaşırtıcı bir şekilde bu sorunla karşılaşmadım:
Beyond: Two Souls.
Crysis/Remastered
Crysis 2/remastered
Crysis 3/remastered
Kingdom Come: Deliverance.
Mafia 3/definitive Edition.
Ryse: Son of Rome.
The Witcher 3: Wild Hunt.
Yakuza 0
Yakuza 5 Remastered.
Yakuza kiwami.

Garip bir şekilde buradaki oyunların çoğu Cryengine ile yapılmış oyunlar. Yamuk çizgi çektiğim oyunlar hem oyunun normal sürümünü, hem de remaster sürümünü denediğim oyunlar.

6500XT kullanıyorum ve bazen bende de bu tarz bozulmalar oluyor.

Ekran kartıyla ilgisi yok PC oyunlarında genelde yaşanan bir problem bu. Cyberpunk 2077deki yansımaların nokta nokta olması sorunu screen space reflectiondan kaynaklı o ayarı kapatırsanız çözülecek ancak yansımalar ciddi oranda azalacağından görüntü kalitesi de düşecektir.
Yansımadan bahsetmiyorum. Saç, kirpik, kaş ve kıl gibi dokulardan bahsediyorum.
Aslında bu konuyu açma sebebim bir arkadaşımın bana RDR2'de böyle bir sorunu yaşadığından bahsetmesi. Daha öncesinde RDR2'de bu sorunu yaşadığımı söylemiştim ona. O da belki benim bu sorunu çözdümü düşündüğünden bana bu şeyi sordu. Ben de belki bu sorunun çözümü vardır diye bu konuyu açtım. Bu arada bu sorunun RDR2'de basit bir çözümü varmış. Çözünürlük ölçeğini yükseltince bu sorun gidiyormuş. Lakin bunu yapınca oyun fena halde kasıyormuş. Arkadaşım ultra ayarlarda 60 civarı FPS alırken artık 30'u zor görüyormuş. Kasa kasa oynayacağıma bu sorunla oynarım daha iyi, dedi bana.

Geri
Yukarı