Yeni nesil şarkılar neden kötü?

Şunu yazıp durucaksanız yorum yapmayın rica ediyorum, bir genellemeden bahsediyorum çoğu kişinin aynı düşünceye sahip olması. Ve belirtmişim "İlla ki güzel olanlarda vardır" diye.

Buna kesinlikle katılıyorum, hepsi çok hoş gruplar. Demek istediğim listelerde sıralarda "Çakal" ya da belirttiğiniz gibi TikTokerlerin şarkılarının olması ve her yerde çalmaları sinirimi bozuyor.
Kesinlikle. Sözlerinden bir anlam çıkaramadığım tonlarca garip şarkı var piyasada :)

Teknolojinin getirdiği tembellik ve insanların zevksizliği maalesef.

Artık eskisi kadar emek verilmiyor müziğe. Bir Youtuber bile o yeteneksizliği ile günümüz imkanlarından ve popülaritesinden faydalanarak müzik yapabiliyor. Ve insanlar bu "kalitesiz" müzikleri keyifle dinliyorlar.

Bu yüzden artık emeğe çok önem verilmiyor. Bazı temel, basit şeyleri teknolojinin de yardımıyla halledip ürün olarak piyasaya sürüyorlar.

Sesi iyi olan sanatçılar, ses tellerini kullanmakta fazla mükemmelliyetçilik de yapmıyorlar. Zamanın efsanevi sanatçıları çok çabalamış, kendilerini çok geliştirmişlerdi bu yüzden zamanının efsanevi sanatçılarıydı.

Yani ne kadar yetenekli olursanız olun, iyi bir sanatçı olabilmek için çok çabalamanız gerekiyor. Ama artık günümüzde aslında artık o kadar da çabalamak şart değil gibi... Kalitesiz de yapsanız dinlenebiliyor ne de olsa.

Bu sayede de emeksizlik her geçen sene tepkisizlik nedeniyle artış gösteriyor.

Aralarında iyileri var ama genel olarak size katılıyorum. Özellikle de Auto Tune kullanıp kendini rapçi, şarkıcı sanan boş YouTuber ve Tiktokerların yaptığı kulak tırmalayıcı sesler.

Yeni müzikler eskilerine kıyasla kötü değil, o sizin bilgisizliğinizden kaynaklı bir durum. Hatta 2010-2020 arasında yapılmış en iyi albümlerden bazıları rahatlıkla tüm zamanların en iyi albümleri arasına girebilecek seviyede. Kaldı ki 21. yüzyılda yapılmış bazı albümler, açmak gerekirse 2000-2010 arası, direkt olarak var olan en iyi 10 albüm listesini falan oluşturuyor.

The Microphones - Microphones in 2020
Mount Eerie - A Crow Looked at Me
Nick Cave & The Bad Seeds - Ghosteen
Sufjan Stevens - Carrie & Lowell
The Avalanches - We Will Always Love You
Phoebe Bridges - Punisher *
Sweet Trip - A Tiny House, in Secret Speeches, Polar Equals
Wolf Alice - Blue Weekend
Fiona Apple - Fetch the Bolt Cutters
Lorde - Melodrama
Daughters - You Won't Get What You Want *
David Bowie - Blackstar *
Kendrick Lamar - To Pimp A Butterfly *
Death Grips - The Money Store *
Farazi v Kayra - Hayalet Islığı *
Burial - Tunes 2011-2019 *
Swans - To Be Kind *
Black Country, New Road - For the First Time
Car Seat Headrest - Twin Fantasy
(Burada söylediklerimin aksine pek popüler değil, underrated kalıyor bu yüzden söylediklerime ters düşüyor ama yazmak istedim yine de.) Black Sky Giant - Planet Terror

Buradaki albümlerin hepsi 2010-2020 arası yapılmış albümlerdir ve yıldızladıklarım rahat bir şekilde en iyi 50 albüm listesine girebilir ve buradaki müziklerin hepsi de sizin bahsettiğiniz üzere modern müziğin son döneminin kötü olduğuna, teknoloji saçmalığından ibaret olduğuna tokat gibi anti bir cevaptır.

Radiohead - Kid A*, In Rainbows
GYBE! - Lift Your Skinny Fists Like Antennas to Heaven
The Microphones - The Glow Pt. 2*
Unwound - Leaves Turn Inside You*
Animal Collective - Spirit They're Gone, Spirit They've Vanished*
Wilco - Yankee Hotel Foxtrot
Arcade Fire - Funeral

Buradaki albümler de 2000-2010 arası ve buradaki yıldızladıklarım da rahat en iyi ilk 10 albüm listesine girer. Daha da sayılır aslında, ama şimdilik kalsın.

''Başta 'İllaki çok iyi olan bazı müzikler de vardır' diye demiştim zaten.'' diyecekseniz bunlar sadece ''bazı iyi müzik'' ifadesinden ibaret değiller, bunlar müzikten biraz haberdar olanlar için 2010-2020 arası yapılmış en önemli ve en iyi albümler, ayrıca oldukça da popülerler. Sizin bundan bihaber olmanız, onun yerine daha popüler mainstream saçma sapan müzikler dinleyip ''Yeni nesil müzikler kötüdür.'' algısına kapılmanız modern müziğin son dönemlerini kötü yapmaz. İlk önce iddiada bulunduğunuz son dönem kültürünün en iyi albümlerini dinleyin, sonra yorumunuzu yapın, çünkü iddiada bulunduğunuz kültürün sadece en kötü işlerini dinleyip tüm dönemi kötülemek sığ ve dar bir bakış açısıdır. Yani, eski müziklerde de çok abartılan, çok popüler ve çok kötü olan işler var, ama mesela ben sadece o çok kötü olan işleri dinleyip ''Eski müzik kötüdür.'' desem çok büyük bir ön yargıyla yorum yapmış olurum, öyle değil mi? Sizin de durumunuz buna benziyor. Aslında benim de sevdiğim müziklerin çoğu 2000 öncesi müziklerden oluşuyor, ama bu dediğim gibi modern müziğin son dönemlerini kötü yapmıyor.

Son düzenleme:
Yeni müzikler eskilerine kıyasla kötü değil, o sizin bilgisizliğinizden kaynaklı bir durum. Hatta 2010-2020 arasında yapılmış en iyi albümlerden bazıları rahatlıkla tüm zamanların en iyi albümleri arasına girebilecek seviyede. Kaldı ki 21. yüzyılda yapılmış bazı albümler, açmak gerekirse 2000-2010 arası, direkt olarak var olan en iyi 10 albüm listesini falan oluşturuyor.

The Microphones - Microphones in 2020
Mount Eerie - A Crow Looked at Me
Nick Cave & The Bad Seeds - Ghosteen
Sufjan Stevens - Carrie & Lowell
The Avalanches - We Will Always Love You
Phoebe Bridges - Punisher *
Sweet Trip - A Tiny House, in Secret Speeches, Polar Equals
Wolf Alice - Blue Weekend
Fiona Apple - Fetch the Bolt Cutters
Lorde - Melodrama
Daughters - You Won't Get What You Want *
David Bowie - Blackstar *
Kendrick Lamar - To Pimp A Butterfly *
Death Grips - The Money Store *
Farazi v Kayra - Hayalet Islığı *
Burial - Tunes 2011-2019 *
Swans - To Be Kind *
Black Country, New Road - For the First Time
Car Seat Headrest - Twin Fantasy
(Burada söylediklerimin aksine pek popüler değil, underrated kalıyor bu yüzden söylediklerime ters düşüyor ama yazmak istedim yine de.) Black Sky Giant - Planet Terror

Buradaki albümlerin hepsi 2010-2020 arası yapılmış albümlerdir ve yıldızladıklarım rahat bir şekilde en iyi 50 albüm listesine girebilir ve buradaki müziklerin hepsi de sizin bahsettiğiniz üzere modern müziğin son döneminin kötü olduğuna, teknoloji saçmalığından ibaret olduğuna tokat gibi anti bir cevaptır.

Radiohead - Kid A*, In Rainbows
GYBE! - Lift Your Skinny Fists Like Antennas to Heaven
The Microphones - The Glow Pt. 2*
Unwound - Leaves Turn Inside You*
Animal Collective - Spirit They're Gone, Spirit They've Vanished*
Wilco - Yankee Hotel Foxtrot
Arcade Fire - Funeral

Buradaki albümler de 2000-2010 arası ve buradaki yıldızladıklarım da rahat en iyi ilk 10 albüm listesine girer. Daha da sayılır aslında, ama şimdilik kalsın.

''Başta 'İllaki çok iyi olan bazı müzikler de vardır' diye demiştim zaten.'' diyecekseniz bunlar sadece ''bazı iyi müzik'' ifadesinden ibaret değiller, bunlar müzikten biraz haberdar olanlar için 2010-2020 arası yapılmış en önemli ve en iyi albümler, ayrıca oldukça da popülerler. Sizin bundan bihaber olmanız, onun yerine daha popüler mainstream saçma sapan müzikler dinleyip ''Yeni nesil müzikler kötüdür.'' algısına kapılmanız modern müziğin son dönemlerini kötü yapmaz. İlk önce iddiada bulunduğunuz son dönem kültürünün en iyi albümlerini dinleyin, sonra yorumunuzu yapın, çünkü iddiada bulunduğunuz kültürün sadece en kötü işlerini dinleyip tüm dönemi kötülemek sığ ve dar bir bakış açısıdır. Yani, eski müziklerde de çok abartılan, çok popüler ve çok kötü olan işler var, ama mesela ben sadece o çok kötü olan işleri dinleyip ''Eski müzik kötüdür.'' desem çok büyük bir ön yargıyla yorum yapmış olurum, öyle değil mi? Sizin de durumunuz buna benziyor. Aslında benim de sevdiğim müziklerin çoğu 2000 öncesi müziklerden oluşuyor, ama bu dediğim gibi modern müziğin son dönemlerini kötü yapmıyor.
Benim müzik zevkimi eleştirip, bilgisiz diyebilecek biri değilsin sen. Haddini bilmeni öneriyorum, şahsen ben listelerde Çakal gibi insanları görmek istemiyorum tribe giriyorum. Bahsettiğiniz müzikler elbet güzeldir ama hâlâ "Bazı" kısmına giriyor çünkü 50 güzel müzik varsa 5000 leş müzik var eskiye kıyasla. Kendi sevdiğiniz müziklere laf ettiğimi düşündünüz sanırım. Uzun uzun yazmışsın ama yazıdan tek anladığım kendi sevdiğin müzikleri savunman ve objektif olmaman.

Benim müzik zevkimi eleştirip
Müzik zevkinizi eleştirmedim.
Şahsen ben listelerde Çakal gibi insanları görmek istemiyorum tribe giriyorum.

Çakal kim tanımıyorum, fakat dediğim gibi modern müziğin son dönemi Çakal kişisinden İBARET değil ve üstte saydığım albümler de ibaret olmadığının kanıtı. Saçma sapan birtakım müziklere maruz kalmışsınız anladığım kadarıyla ve SADECE bununla modern müziğin son dönemini yargılıyorsunuz. Bahsetmek istediğime şurada daha net değinmiştim:
İlk önce iddiada bulunduğunuz son dönem kültürünün en iyi albümlerini dinleyin, sonra yorumunuzu yapın, çünkü iddiada bulunduğunuz kültürün SADECE en kötü işlerini dinleyip tüm dönemi kötülemek sığ ve dar bir bakış açısıdır. Yani, eski müziklerde de çok abartılan, çok popüler ve çok kötü olan işler var, ama mesela ben sadece o çok kötü olan işleri dinleyip ''Eski müzik kötüdür.'' desem çok büyük bir ÖN YARGIYLA yorum yapmış olurum, öyle değil mi? Sizin de durumunuz buna benziyor.

bilgisiz diyebilecek biri değilsin sen.
Bahsettiğiniz müzikler elbet güzeldir ama hâlâ "Bazı" kısmına giriyor çünkü 50 güzel müzik varsa 5000 leş müzik var eskiye kıyasla.
Bu söylediğiniz tam olarak size bilgisiz diyebilmeme olanak sunuyor. Belli ki saydıklarımın hiçbirisini dinlememişsiniz ve bu albümlerden hiçbirisini dinlememiş olan bir insan modern müziğin son dönemleri hakkında konuşmamalı bence, eğer konuşursa da kendisinin bilgisiz olduğunu söyleyenlere karşı hazırlıklı olmalı. Bilgisiz olduğunuzu belirtmek ne hadsizlik, ne de müzik zevkinizi eleştirmektir. Bilgisiz olmayı hakaretle bağdaştırmayın. Söylediğinizin aksine size tam da bilgisiz olduğunuzu söyleyebilecek insanlardan biriyim ben, en azından bu konuda.
Uzun uzun yazmışsın ama yazıdan tek anladığım kendi sevdiğin müzikleri savunman ve objektif olmaman.
Saçma sapan müzikler dinleyip ''Yeni nesil müzikler kötüdür.'' algısına kapılmanız modern müziğin son dönemlerini kötü yapmaz. İlk önce iddiada bulunduğunuz son dönem kültürünün en iyi albümlerini dinleyin, sonra yorumunuzu yapın, çünkü iddiada bulunduğunuz kültürün sadece en kötü işlerini dinleyip tüm dönemi kötülemek sığ ve dar bir bakış açısıdır. Yani, eski müziklerde de çok abartılan, çok popüler ve çok kötü olan işler var, ama mesela ben sadece o çok kötü olan işleri dinleyip ''Eski müzik kötüdür.'' desem çok büyük bir ön yargıyla yorum yapmış olurum, öyle değil mi? Sizin de durumunuz buna benziyor.
Tüm mesajımın çıkış noktası ve anlatmak istediği durum tam olarak bu. Kendi sevdiğim müzikleri savunduğum doğrudur ama aynı zamanda son derece objektif olduğum da doğrudur. Söylediğim gibi, eski müzik olarak nitelendirdiğiniz dönemde de bolca kötü iş bulunuyor, ama bu o dönemi kötü yapmıyor, öyle değil mi? O zaman aynı durum modern müziğin son dönemini de kötü yapmaz. Kötü müzik her zaman her dönemde bulunur, önemli olan her dönemin en iyi işlerini dinlemek ve bu en iyi işlerle dönemleri birbirleriyle kıyaslamaktır. O zaman dönemlerin kalitesi hakkında daha net bir bilgi alırsınız, aksi taktirde dönemleri kötü müziğe göre kıyaslarsak işin içerisinden çıkamazsınız, ama eğer siz objektif olmayı ''Bir dönemin sadece KÖTÜ müziğine maruz kalarak o dönemi kötülemek'' olarak tanımlıyorsanız bayağı yanlış yoldasınız, ben öyle tanımlamıyorum. Ben objektif olmayı ''Her dönemin en iyi işlerini dinlemek ve dönemleri bu en iyi işlere göre kıyaslamak'' olarak tanımlıyorum, bu yüzden gayet de objektifim.

Yazımdan anladığınız tek şey aslında yanlış anladığınız şeylerse devam etmeye gerek yok sanırsam, zira ''uzun uzun yazmışsın'' ifadenizden yola çıkarak yazımı pek de sindirerek okuduğunuzu düşünmüyorum. Durum buysa, yani yazdıklarımı anlayarak okumayacak ve yargılarınızı yanlış anladığınız durumlar üzerine kuracaksanız dediğim gibi devam etmek manasız.

Ayrıca, entelektüel olarak yetersiz bir diyalog içerisinde bulunduğumu hissediyorum. Yani, bu sebep yüzünden istesek de bir yere varamayız ve aynı sebepten ötürü bu tartışma üzerine düşünmekten entelektüel bir haz alamayacağım çünkü diyalog entelektüel olarak yetersiz. Yani, tartışma hem zevksiz hem de tartışma beni boşuna uğraştırıyormuş gibi hissettiriyor çünkü kendi argümanınız yok, kültürün söylediklerini tekrar ediyorsunuz sadece ve kapıldığınız bu algıyı, bu büyük ön yargıyı kırmak çok zor. Kültürel bir hareketle soruyorsunuz sorularınızı ve aynı şekilde kültürel sebeplerden dolayı benim açıklamamı hiçbir zaman anlayabilecekmiş gibi durmuyorsunuz, çünkü soruyu ortaya çıkaran sebeplerle değil, toplumda bu soruya verilen cevapla girilen sınıflar üzerinden konuşmayı arzuluyorsunuz ve bunu değiştirebilmenin hiçbir yolu yok gibi. Yani, söylediklerinizi postmodernist bir açıdan ele alıyorum ve söylediklerinizin ardında farklı nedenler yattığını düşünüyorum, kültürel nedenler gibi ve bu bağlamda söylediklerinizi anlamsız buluyorum. Kısaca, saymış olduğum bir sürü sebepten ötürü içerisinde bulunmak istemediğim türden bir tartışma bu. İyi günler.

Son olarak, çeşitlilikten, yeni müzikten uzak olmak; anlamsız bir nostaljiyle sürekli aynı müzikleri dinleyip konfor alanınızdan çıkmamak ve yeni denizlere yelken açmamak, yeni müzikler keşfetmemek sizin kararınız elbette, ama eğer bir gün aksini isterseniz üstteki saydığım tüm albümleri dinleyebilirsiniz, hepsi de harikulade yeni müziklerdir ve yenilik iyidir, zevklidir, veyahut rateyourmusic sitesine girebilir, charts bölümüne gelebilir, oradan belirli bir zaman aralığı seçerek o senenin en önemli albümlerini dinleyebilirsiniz veya direkt olarak janr seçebilir ve o janrın en önemli müziklerini dinleyebilirsiniz. Benim de en iyi olduğunu düşündüğüm müziklerin çoğu 2000 öncesi nispeten eski müzikler ama bu kendimi onlarla sınırlamam gerektiği anlamına gelmiyor, öyle değil mi?

Müzik zevkinizi eleştirmedim.

Çakal kim tanımıyorum, fakat dediğim gibi modern müziğin son dönemi Çakal kişisinden İBARET değil ve üstte saydığım albümler de ibaret olmadığının kanıtı. Saçma sapan birtakım müziklere maruz kalmışsınız anladığım kadarıyla ve SADECE bununla modern müziğin son dönemini yargılıyorsunuz. Bahsetmek istediğime şurada daha net değinmiştim:

Bu söylediğiniz tam olarak size bilgisiz diyebilmeme olanak sunuyor. Belli ki saydıklarımın hiçbirisini dinlememişsiniz ve bu albümlerden hiçbirisini dinlememiş olan bir insan modern müziğin son dönemleri hakkında konuşmamalı bence, eğer konuşursa da kendisinin bilgisiz olduğunu söyleyenlere karşı hazırlıklı olmalı. Bilgisiz olduğunuzu belirtmek ne hadsizlik, ne de müzik zevkinizi eleştirmektir. Bilgisiz olmayı hakaretle bağdaştırmayın. Söylediğinizin aksine size tam da bilgisiz olduğunuzu söyleyebilecek insanlardan biriyim ben, en azından bu konuda.

Tüm mesajımın çıkış noktası ve anlatmak istediği durum tam olarak bu. Kendi sevdiğim müzikleri savunduğum doğrudur ama aynı zamanda son derece objektif olduğum da doğrudur. Söylediğim gibi, eski müzik olarak nitelendirdiğiniz dönemde de bolca kötü iş bulunuyor, ama bu o dönemi kötü yapmıyor, öyle değil mi? O zaman aynı durum modern müziğin son dönemini de kötü yapmaz. Kötü müzik her zaman her dönemde bulunur, önemli olan her dönemin en iyi işlerini dinlemek ve bu en iyi işlerle dönemleri birbirleriyle kıyaslamaktır. O zaman dönemlerin kalitesi hakkında daha net bir bilgi alırsınız, aksi taktirde dönemleri kötü müziğe göre kıyaslarsak işin içerisinden çıkamazsınız, ama eğer siz objektif olmayı ''Bir dönemin sadece KÖTÜ müziğine maruz kalarak o dönemi kötülemek'' olarak tanımlıyorsanız bayağı yanlış yoldasınız, ben öyle tanımlamıyorum. Ben objektif olmayı ''Her dönemin en iyi işlerini dinlemek ve dönemleri bu en iyi işlere göre kıyaslamak'' olarak tanımlıyorum, bu yüzden gayet de objektifim.

Yazımdan anladığınız tek şey aslında yanlış anladığınız şeylerse devam etmeye gerek yok sanırsam, zira ''uzun uzun yazmışsın'' ifadenizden yola çıkarak yazımı pek de sindirerek okuduğunuzu düşünmüyorum. Durum buysa, yani yazdıklarımı anlayarak okumayacak ve yargılarınızı yanlış anladığınız durumlar üzerine kuracaksanız dediğim gibi devam etmek manasız.

Ayrıca, entelektüel olarak yetersiz bir diyalog içerisinde bulunduğumu hissediyorum. Yani, bu sebep yüzünden istesek de bir yere varamayız ve aynı sebepten ötürü bu tartışma üzerine düşünmekten entelektüel bir haz alamayacağım çünkü diyalog entelektüel olarak yetersiz. Yani, tartışma hem zevksiz hem de tartışma beni boşuna uğraştırıyormuş gibi hissettiriyor çünkü kendi argümanınız yok, kültürün söylediklerini tekrar ediyorsunuz sadece ve kapıldığınız bu algıyı, bu büyük ön yargıyı kırmak çok zor. Kültürel bir hareketle soruyorsunuz sorularınızı ve aynı şekilde kültürel sebeplerden dolayı benim açıklamamı hiçbir zaman anlayabilecekmiş gibi durmuyorsunuz, çünkü soruyu ortaya çıkaran sebeplerle değil, toplumda bu soruya verilen cevapla girilen sınıflar üzerinden konuşmayı arzuluyorsunuz ve bunu değiştirebilmenin hiçbir yolu yok gibi. Yani, söylediklerinizi postmodernist bir açıdan ele alıyorum ve söylediklerinizin ardında farklı nedenler yattığını düşünüyorum, kültürel nedenler gibi ve bu bağlamda söylediklerinizi anlamsız buluyorum. Kısaca, saymış olduğum bir sürü sebepten ötürü içerisinde bulunmak istemediğim türden bir tartışma bu. İyi günler.

Son olarak, çeşitlilikten, yeni müzikten uzak olmak; anlamsız bir nostaljiyle sürekli aynı müzikleri dinleyip konfor alanınızdan çıkmamak ve yeni denizlere yelken açmamak, yeni müzikler keşfetmemek sizin kararınız elbette, ama eğer bir gün aksini isterseniz üstteki saydığım tüm albümleri dinleyebilirsiniz, hepsi de harikulade yeni müziklerdir ve yenilik iyidir, zevklidir, veyahut rateyourmusic sitesine girebilir, charts bölümüne gelebilir, oradan belirli bir zaman aralığı seçerek o senenin en önemli albümlerini dinleyebilirsiniz veya direkt olarak janr seçebilir ve o janrın en önemli müziklerini dinleyebilirsiniz. Benim de en iyi olduğunu düşündüğüm müziklerin çoğu 2000 öncesi nispeten eski müzikler ama bu kendimi onlarla sınırlamam gerektiği anlamına gelmiyor, öyle değil mi?
Yeni denizlere yelken açmakta nispeten haklı olabilirsiniz ancak önceleri ortaya çıkmış o kadar iyi müzik kütüphanesi var ki insan bazen gerçekten hiç ihtiyaç duymuyor.

Maalesef popülarite şuan farklı işliyor. Attığınız müziklerin bir kaçına baktım ortalama ve üstü denilebilecek nitelikte müzikler. Ama bu tarz müziklere ulaşmak pek kolay değil müzik çöplüğünde. (en azından benim açımdan.) Ve şahsen ben sürekli o attığınız müzikleri dinleyecek birisi değilim. (Kendi açımdan konuşuyorum.) İnsanların zevki müzik türlerine göre de olabilir. Herkes pop müzik sevecek diye bir şey yok. Herkes rap, rock sevecek diye de bir şey yok. Ve kendimle alakalı konuşacaksam maalesef 70'lerin popuyla şuanki arasında dağlar kadar fark var ve bana 70'lerin popu daha güzel geliyor.

Tamam burada yine diyebilirsin araştırsan bulursun vs. Ama benim bilgisizlik umrumda falan değil örneğin. Senin karşıt cevap olarak yazdığın arkadaşın düşünceleri neler tam bilmiyorum ama en azından sana nitelikli bir cevap yazmak istiyorum.

Eski müzikler beni doyuruyorsa neden bu kadar müzik çöplüğünde iyi bir şeyler bulmaya enerji mi harcayayım? Eskiden bu kadar müzik çöplüğü var mıydı? önüne gelen herkes şarkıcı oluyor muydu? Müzik yazıyor muydu? Ya da teknoloji sayesinde yeteneksizliklerine rağmen müzik çıkartıyorlar mıydı ve bu müzikler milyonlarca dinleniyor muydu?

Burada yeniliğe açık olmak demişsin bunu da çok saçma buluyorum. Yine kendi açımdan konuşacak olursam küçüklüğümü modern müziklerle, "simge mış mışlar" duyarak geçirmiş birisi olarak söylüyorum, hayatımda ilk defa klasik, sanat müziği dinlediğimde bir daha günümüz pop müziğin yüzüne bakmadım. Daha sonra "simge mış mış" seviyesinden çok daha iyi seviyede pop müzik dinledim ama hiçbiri bana diğer müzik türleri kadar keyif vermedi.

Küçüklükte Youtube'da en iyi pop müzikler yazdığımı hatırlıyorum ama 100 şarkı arasından sadece 2-3 tane güzel bir şeyler bulabiliyordum. Ve şuanda da aynı şey geçerli.

Ve modern müzik sürekli acayip değişimler geçiriyor. Sürekli yeni şeyler çıkıyor ama bunların hiçbiri emeğe ve sanata dayalı değil. Yeni rapçılar acayip ses efektleriyle değişik değişik müzik yapıyorlar ve bunlar dinleniyor. Bu işte müziğin gittikçe kalitesizleştiğinin göstergesi.

Çünkü artık her şey çok basitleştirildi. Günümüzde müzikle uğraşan kaç kişi kendi ses kalitesine aşırı önem veriyor? Mükemmelliyetçilik gösteriyor?

Yani bazı şeyler hem kaliteye hem de insanların ilgi alanına dayalı. Yeniliğe açık olmakla alakası yok.

Ben mesela rock türünde Murder King bir aralar çok dinliyordum şimdi bambaşka müziklere dalıverdim. Ama asla klasikten vazgeçmem. Sadece farklılık aradığımda bazen rock, pop dinlerim örneğin.

Kısacası günümüzde ortaya çıkan müziklerin kalitesizliği de yadsınamaz bir gerçek. Ve bence kimse kimseye entelektüel gerekçeler vererek yeni şarkılar çöplüğünde "kaliteli" bir şeyler bulmaya diretmemeli. Gereksiz bir yaklaşım.

Attığınız müziklerin bir kaçına baktım ortalama ve üstü denilebilecek nitelikte müzikler.
You Won't Get What You Want nasıl ortalama ve üstü denilebilecek nitelikte oluyor pek anlam veremedim. Sevmediğinizi söylerseniz anlarım fakat objektif ölçütlerle konuşuyorsunuz, objektif ölçütlerle konuşmak gerekirse bu 21. yüzyılın en acımasız, en korkunç, en sert albümü. Dinleyenini soktuğu atmosferi, yaşattığı duyguları hayatım boyunca başka bir albümde tatmadım ben. Çizdiği manzaralar çok canlı, müziğini götürdüğü yerler çok sert, bıraktığı iz çok gerçek. Basit, mutlu bir dinleme tecrübesinden çok uzak, ama zaten öyle olması gerektiğini kim söyledi? Sanatı zaman öldürmek için sevenlerden ziyade yaşattığı yeni tecrübeler, tüketicisini götürdüğü benzersiz dünyalar sebebiyle dinleyenler için bir nimet bu albüm. Son on yılın en iyi, en yüce müzik eseri, elli dakikalık el değmemiş saf kabus malzemesi.

Veya Lift Your Skinny Fists Like Antennas to Heaven nasıl ortamala ve üstü denilebilecek nitelikte oluyor? Müziğin tüm sanat formları arasındaki özel yeri belki de dizginlenmemiş, kategorilendirilmemiş, filtrelenmemiş duygulara sahip olmasıdır. Çünkü müziğin duyguları aktarmak için sinema, edebiyat veya herhangi bir görsel sanatta olduğu gibi bir araca ihtiyacı yoktur. Saf müzik, insanlara amaçladığı duyguları empoze edebilmek için herhangi bir dolambaçlı yola mahkum değil. Saf müzik duyguların ta kendisi. Dinleyicisini ardı ardına gelen dalgalarıyla yıkar, onu içine alır ve bir üst varoluşsal seviyeye taşır. Belirsiz şekil ve formların hüküm sürdüğü, bilinçsizliğin topraklarına götürür insanı müzik. Uyandırdığı duygular oradadır, neredeyse dokunulabilecek kadar somutlaşmış ama herhangi bir etiketi reddeden. Gerçek müziğin topraklarındaki dinleyici bu etiketsiz duygu selinin içindeyken aslında hiç olmadığı kadar özgür olduğunu fark eder en sonunda. Müziğin sihri, onu önceden hiç tatmadığı bir yoğunlukla kendisiyle baş başa bırakmıştır. Notaların önderliğinde içsel bir hac yolculuğu başlar böylece. İnsanın tüm tutkuları, aşkları, nefretleri, korkuları ve hayalleriyle yüzleştiği içsel bir devrim. Bu, gerçek müzik, bu LYSFLATH'ın tanımı. Kesinlikle ortalama ve üstü denilebilecek nitelikte değil, çok daha fazlası.

Veya To Pimp a Butterfly? Ben de pek rap seven birisi değilim, hatta o yüzden Kanye West albümlerini yazmadım onlar da her ne kadar önemli olsalar da, ama beni bile içine çekmeyi başardı bu albüm. Direkt şaheser bu albüm. Akla gelebilecek en görkemli, en kompleks, en edebi, en orijinal, en dolu, en yıkıcı müzikal yapıtlardan biri. Anlattığı hikayesi, anlatış şekli, her seferinde yenisi bulunan ufak detayları ve sivri mesajları ile en güçlü albümlerden. Ayrıca sadece Hip-Hop da değil, aynı zamanda Jazz, R&B, Soul, Elektronik, Afrika Halk Müziği gibi birçok türün de sınırsız imkanlarından faydalanan aşırı iddialı bir müzik kalitesine sahip.

Veya The Glow, Pt. 2? Var olan en iyi albümler arasında, kendisi tüm zamanların en acı verici bir ağıtı.

Veya The Money Store? Gidip albümden Hacker şarkısını dinleyin lütfen, internet kuşağının en iyi şarkısı falan yahu bu. Her anlamda dahiyane, yenilikçi, özgün, sıradışı, öfkeli, devrimsel bir albüm. Bilmiyorum, bu Hacker şarkısından veya Burial'ın Rival Dealer şarkısından sonra modern müziğin son dönemine ''Teknoloji saçmalığı.'' gibi yakıştırmalar hiç olmuyor ya.
Ama bu tarz müziklere ulaşmak pek kolay değil müzik çöplüğünde. (En azından benim açımdan.)

Eski müzikler beni doyuruyorsa neden bu kadar müzik çöplüğünde iyi bir şeyler bulmaya enerji mi harcayayım?
İyi bir şeyler bulmaya enerji harcayacak kadar nadir ve nadide değil ki bu eserler. Dediğim gibi birazcık müzik takip etseniz direkt karşınıza çıkacak popülerlikte eserler bunlar. Hani, direkt 21. yüzyılın en önemli albümleri bunlar. Yani, zor değil aslında bu bahsettiğim müziklere ulaşmak.
Ve modern müzik sürekli acayip değişimler geçiriyor. Sürekli yeni şeyler çıkıyor ama bunların hiçbiri emeğe ve sanata dayalı değil. Yeni rapçılar acayip ses efektleriyle değişik değişik müzik yapıyorlar ve bunlar dinleniyor. Bu işte müziğin gittikçe kalitesizleştiğinin göstergesi.
İddiada bulunduğunuz kültürden bihaber olmanıza rağmen çok büyük iddialarda bulunuyorsunuz. Mesela ağustosta Sinner Get Ready diye bir albüm çıktı ve müzik piyasası sarsıldı bayağı, aynı şey The Turning Wheel albümü için de geçerli. Bunlar için ''emeğe ve sanata dayalı değil.'' demek bayağı absürt bir durum. Şimdi ''Ama onlar istisna!'' diyebilirsiniz, ben de sizin kötü olarak saydığınız albümlere istisna derim çünkü modern müzik o kötü olarak saydığınız albümlerden ibaret değil. Siz de ''Modern müzik sizin saydığınız albümlerden de ibaret değil ama.'' diyebilirsiniz, doğrudur, ama önceki cevaplarda da bundan bahsettim zaten, bir dönemi sadece kötü müziklere göre değerlendirmek oldukça sığ diye. Çok iyi albümleri de dinleyin kötüleri de, ona göre yorum yapın. Ben ikisini de dinleyerek yorum yapıyorum genelde, siz ise sadece kötü olanlara rastlayıp tüm döneme kötü diyorsunuz. Bu yaptığınızın aynısını sizin çok beğendiğiniz eski dönem için ben de yapabilirim, ama dediğim gibi doğru olmaz çünkü eski dönemde müthiş albümler var, tıpkı sizin yaptığınızın doğru olmadığı gibi, çünkü eğer böyle yaparsanız o zaman iyi albümler de değersizleşir. Zaten modern müziği SADECE gördüğünüz n rapçilerle sınırlamanız ne kadar büyük bir ön yargıya, yetersizliğe ve bilgisizliğe sahip olduğunuzu gösteriyor. Radiohead var yahu, Nick Cave var, nasıl modern müzik gittikçe kalitesizleşiyor? :d Modern müziğin en ünlü gruplarından biridir bu arada ha, böyle iyi bir şeyler bulmaya enerji harcayacak kadar nadir falan değil yani, 500 milyon dinlendiği şarkısı var. Önemli olan sizin bakmak istediğiniz perspektif. Eğer modern müziği kötü, kalitesiz rapçilerden veya şarkılardan ibaret olarak görmek istiyorsanız bu sizin bileceğiniz iş, ama ASLA böyle bir şey değil modern müzik ve modern müziğin böyle bir şey olduğunu ısrarla savunmanız da acınası.
Çünkü artık her şey çok basitleştirildi. Günümüzde müzikle uğraşan kaç kişi kendi ses kalitesine aşırı önem veriyor? Mükemmelliyetçilik gösteriyor?

Yani bazı şeyler hem kaliteye hem de insanların ilgi alanına dayalı. Yeniliğe açık olmakla alakası yok.
A'dan Z'ye kaliteye aşırı önem gösteren mükemmelliyetçi sanatçılar sayabilirim. Aslında bunun kaliteyle falan alakası yok, çünkü TEK BİR aramayla bulmak isteyen kişi için çok fazla kaliteli albüm var, örneğin ''The most important albums of the 21st century'' yaz, bulduğun her şeyi dinle veya rateyourmusic sitesinde gez, chartlara bak. Bu sandığınız kadar zor, uğraştırıcı, enerji gerektiren bir iş değil. TÜM bu durumun alakası dediğiniz gibi insanların ilgi alanına ve aksini iddia ettiğiniz gibi yeniliğe açık olmamakla alakalı. İnsanların ilgi alanı yeni şeyler keşfetmemek, konfor alanından çıkmamak üzerine kurulu. Eğer konfor alanınızdan çıkmaya ve ilgi alanınıza yönelik yeni şeyler keşfetmeye karar verirseniz çok güzel ve kaliteli müzikler var, ama önemli olan buna karar vermeniz. Aksi taktirde ''Modern müzik kötü zaten.'' yeni müzikler keşfetmemek tamamen bir bahane, ki bu bahane de konfor alanınızdan çıkmamayla ilgili.

Siz modern müziğin son dönemlerine dair ne gördünüz bilmiyorum ama benim gördüğüm şeyler hiç ama hiç sizin gördüğünüz gibi değil. TÜM argümanım ''Döneme dair kötü müzikler görmek dönemi kötü yapmaz, önemli olan iyi müzikleri görüp dönemler hakkında bu bağlamda yorum yapabilmektir, aksi taktirde eski dönemde de bolca kötü müzik bulunabilir ama eski dönemin tamamına kötü yaftası yapıştırmak oldukça hatalı olur, tıpkı sizin şu an yaptığınız gibi.'' idi ve hâlen de bu yönde. Sizin saçma sapan şarkılara denk gelmeniz dönemin tamamını kötü ya da teknoloji saçmalığı falan yapmıyor.
Kısacası günümüzde ortaya çıkan müziklerin kalitesizliği de yadsınamaz bir gerçek. Ve bence kimse kimseye entelektüel gerekçeler vererek yeni şarkılar çöplüğünde "kaliteli" bir şeyler bulmaya diretmemeli. Gereksiz bir yaklaşım.
Hayır, yadsınamaz bir gerçek falan değil. Siz son dönem müziğine kötü olarak bakmak isterseniz kötü olarak bakarsınız, kötü müzikler bulursunuz, tüm durum aslında bu kadar basit. Ayrıca kimseye entelektüel gerekçeler vererek insanları kaliteli bir şeyler bulmaya diretmiyorum. Verdiğim entelektüel gerekçeler tartışmadan zevk almadığıma, böyle bir tartışma içerisinde bulunmak istemediğime dair gerekçelerdi, bence ilk önce okuduğunuzu iyi anlayın sonra yorumunuzu yapın, aksi taktirde yanlış anladığınız şey üzerine ''Gereksiz bir yaklaşım.'' diye yorum yapmış olursunuz. Şu sahip olduğunuz ön yargıya baksanıza, ''Yeni şarkılar çöplüğü.'' :d

İnsanların iddiada bulunduğu kültürden bihaber olması kadar acınası bir şey yok gerçekten. Bir de iddiada bulunduğu kültürden bihaber olması durumu bu kadar barizken ısrarla bilmediği şeyi kötülemesi ekstra acınası. İyi günler.

EKLEME:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Şu video söylemek istediğim her şeyi çok iyi açıklıyor, izlemeniz dileğiyle.

Önemli olan önem arz eden albümler dinlemek ve bu bağlamda dönemlere yorum yapmaktır, çünkü kötü şarkılar unutulur gider. 70'lerde çok fazla kötü şarkı vardı ve hepsi unutulup gitti, ama 70'leri çok iyi olarak hatırlıyoruz çünkü 70'lerin ikonik albümleri klasikler olarak akıllarda kaldı, bu modern müzik için de geçerli işte. Bundan birkaç yıl sonra çakal gibi kötü şarkıcılar unutulup gidecek mesela ve geriye bu dönemlerin ikonik albümleri klasik olarak akılda kalacak. Şu an bu kötü şarkılar unutulmuyor, çünkü şu an bulunduğumuz dönemin bizzat içerisindeyiz ve kötü müziklere bizzat eş zamanlı olarak tanıklık ediyoruz, ama bir gün unutulup gidecek. Yani, dönemin kalitesine dair bilgiler veren albümler önem arz eden albümlerdir, bu yüzden sağda solda kalmış çok kötü üretilen rap şarkılarını argüman olarak göstermeniz dönemin kalitesi hakkında hiçbir işe yaramıyor çünkü onların hiçbiri önem arz etmiyor, tıpkı 70'lerdeki kötü şarkıların 70'leri etkilemediği gibi. 70'ler hepimizin aklında çok iyi, çünkü biz onları ikonikleriyle hatırlıyoruz, kötüleriyle değil. Birkaç yıl sonra da aynı şey günümüz için geçerli olacak işte, dolayısıyla geçerli bir argüman değil önem arz etmeyen birkaç kötü şarkıcı bulup bunu ''Modern müzik kötü işte.'' diye kullanmak. Bu yüzden ben sadece önem arz eden albümler dinlerim mesela, çünkü modern müzik dönemine onlar yön verir. Ha, önem arz edip de kötü albümler de çıkar, mesela Halsey'in son albümünü dinledim geçen ve inanılmaz vasattı, kulaklarım bu kadar kötü çok az şey duymuştur, ama önem arz ettiği için dinledim. Yani, modern müzik hakkında yorum yapabilmek için global dünyada önem arz eden müzikler dinlenmeli iyi-kötü ayırt etmeksizin, çünkü modern müziği tanımlayan şey bu müzikler. ondan sonra ''Modern müzik iyi, kötü.'' denilebilir, ama sizin sorununuz bunu yapmamanız ve sağda solda GLOBAL müzik için önem arz etmeyen çakal gibi rapçileri argüman olarak göstermeniz. Zaten bunu yaptığınızda ''modern müzik çok kötü'' algınız kırılır herhalde, çünkü gerçekten bunu yaptığınızda modern müziğin aslında iyi olduğunu anlıyorsunuz. Video da bundan bahsediyor genel olarak. ''Bu önem meselesi neye göre belirleniyor?'' diyecekseniz kritiklere göre. Çok kritiği yapılmamış albümler önem arz etmiyorlardır modern müzik için, hatta bu yüzden eğer o albümler iyiyse onlara ''underrated'' denir, ama underrated müzikler bize dönem hakkında genel bilgiler vermez, önem arz eden müzikler verir, bu yüzden modern müzik hakkında konuşabilmek için ilk önce kritiği yapılmış önem arz eden albümler dinlemeniz gerekiyor. Yoksa çakal falan diyecekseniz videoda da gösterildiği üzere 70'lerde de yapılmış bir sürü kötü şarkı var, ama onlar bizim şu an 70'ler müziği üzerindeki bakış açımızı etkilemiyorlar değil mi? 70'ler çok iyi sonuçta. Bu yüzden ÇAKAL'ın da modern müziği etkilememesi gerek, eğer etkileyeceğini düşünürseniz o zaman ''70'ler daha iyi'' diyerek kendinizle çelişirsiniz ve kötü işleri sürekli birbirleriyle kıyaslayarak işin içerisinden çıkamazsınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
You Won't Get What You Want nasıl ortalama ve üstü denilebilecek nitelikte oluyor pek anlam veremedim. Sevmediğinizi söylerseniz anlarım fakat objektif ölçütlerle konuşuyorsunuz, objektif ölçütlerle konuşmak gerekirse bu 21. yüzyılın en acımasız, en korkunç, en sert albümü. Dinleyenini soktuğu atmosferi, yaşattığı duyguları hayatım boyunca başka bir albümde tatmadım ben. Çizdiği manzaralar çok canlı, müziğini götürdüğü yerler çok sert, bıraktığı iz çok gerçek. Basit, mutlu bir dinleme tecrübesinden çok uzak, ama zaten öyle olması gerektiğini kim söyledi? Sanatı zaman öldürmek için sevenlerden ziyade yaşattığı yeni tecrübeler, tüketicisini götürdüğü benzersiz dünyalar sebebiyle dinleyenler için bir nimet bu albüm. Son on yılın en iyi, en yüce müzik eseri, elli dakikalık el değmemiş saf kabus malzemesi.

Veya Lift Your Skinny Fists Like Antennas to Heaven nasıl ortamala ve üstü denilebilecek nitelikte oluyor? Müziğin tüm sanat formları arasındaki özel yeri belki de dizginlenmemiş, kategorilendirilmemiş, filtrelenmemiş duygulara sahip olmasıdır. Çünkü müziğin duyguları aktarmak için sinema, edebiyat veya herhangi bir görsel sanatta olduğu gibi bir araca ihtiyacı yoktur. Saf müzik, insanlara amaçladığı duyguları empoze edebilmek için herhangi bir dolambaçlı yola mahkum değil. Saf müzik duyguların ta kendisi. Dinleyicisini ardı ardına gelen dalgalarıyla yıkar, onu içine alır ve bir üst varoluşsal seviyeye taşır. Belirsiz şekil ve formların hüküm sürdüğü, bilinçsizliğin topraklarına götürür insanı müzik. Uyandırdığı duygular oradadır, neredeyse dokunulabilecek kadar somutlaşmış ama herhangi bir etiketi reddeden. Gerçek müziğin topraklarındaki dinleyici bu etiketsiz duygu selinin içindeyken aslında hiç olmadığı kadar özgür olduğunu fark eder en sonunda. Müziğin sihri, onu önceden hiç tatmadığı bir yoğunlukla kendisiyle baş başa bırakmıştır. Notaların önderliğinde içsel bir hac yolculuğu başlar böylece. İnsanın tüm tutkuları, aşkları, nefretleri, korkuları ve hayalleriyle yüzleştiği içsel bir devrim. Bu, gerçek müzik, bu LYSFLATH'ın tanımı. Kesinlikle ortalama ve üstü denilebilecek nitelikte değil, çok daha fazlası.

Veya To Pimp a Butterfly? Ben de pek rap seven birisi değilim, hatta o yüzden Kanye West albümlerini yazmadım onlar da her ne kadar önemli olsalar da, ama beni bile içine çekmeyi başardı bu albüm. Direkt şaheser bu albüm. Akla gelebilecek en görkemli, en kompleks, en edebi, en orijinal, en dolu, en yıkıcı müzikal yapıtlardan biri. Anlattığı hikayesi, anlatış şekli, her seferinde yenisi bulunan ufak detayları ve sivri mesajları ile en güçlü albümlerden. Ayrıca sadece Hip-Hop da değil, aynı zamanda Jazz, R&B, Soul, Elektronik, Afrika Halk Müziği gibi birçok türün de sınırsız imkanlarından faydalanan aşırı iddialı bir müzik kalitesine sahip.

Veya The Glow, Pt. 2? Var olan en iyi albümler arasında, kendisi tüm zamanların en acı verici bir ağıtı.

Veya The Money Store? Gidip albümden Hacker şarkısını dinleyin lütfen, internet kuşağının en iyi şarkısı falan yahu bu. Her anlamda dahiyane, yenilikçi, özgün, sıradışı, öfkeli, devrimsel bir albüm. Bilmiyorum, bu Hacker şarkısından veya Burial'ın Rival Dealer şarkısından sonra modern müziğin son dönemine ''Teknoloji saçmalığı.'' gibi yakıştırmalar hiç olmuyor ya.

İyi bir şeyler bulmaya enerji harcayacak kadar nadir ve nadide değil ki bu eserler. Dediğim gibi birazcık müzik takip etseniz direkt karşınıza çıkacak popülerlikte eserler bunlar. Hani, direkt 21. yüzyılın en önemli albümleri bunlar. Yani, zor değil aslında bu bahsettiğim müziklere ulaşmak.

İddiada bulunduğunuz kültürden bihaber olmanıza rağmen çok büyük iddialarda bulunuyorsunuz. Mesela ağustosta Sinner Get Ready diye bir albüm çıktı ve müzik piyasası sarsıldı bayağı, aynı şey The Turning Wheel albümü için de geçerli. Bunlar için ''emeğe ve sanata dayalı değil.'' demek bayağı absürt bir durum. Şimdi ''Ama onlar istisna!'' diyebilirsiniz, ben de sizin kötü olarak saydığınız albümlere istisna derim çünkü modern müzik o kötü olarak saydığınız albümlerden ibaret değil. Siz de ''Modern müzik sizin saydığınız albümlerden de ibaret değil ama.'' diyebilirsiniz, doğrudur, ama önceki cevaplarda da bundan bahsettim zaten, bir dönemi SADECE kötü müziklere göre değerlendirmek oldukça sığ diye. Çok iyi albümleri de dinleyin kötüleri de, ona göre yorum yapın. Ben ikisini de dinleyerek yorum yapıyorum genelde, siz ise sadece kötü olanlara rastlayıp tüm döneme kötü diyorsunuz. Bu yaptığınızın aynısını sizin çok beğendiğiniz eski dönem için ben de yapabilirim, ama dediğim gibi doğru olmaz çünkü eski dönemde müthiş albümler var, tıpkı sizin yaptığınızın doğru olmadığı gibi, çünkü eğer böyle yaparsanız o zaman iyi albümler de değersizleşir. Zaten modern müziği SADECE gördüğünüz boktan rapçilerle sınırlamanız ne kadar büyük bir ön yargıya, yetersizliğe ve bilgisizliğe sahip olduğunuzu gösteriyor. Radiohead var yahu, nasıl modern müzik gittikçe kalitesizleşiyor? :d Modern müziğin en ünlü gruplarından biridir bu arada ha, böyle iyi bir şeyler bulmaya enerji harcayacak kadar nadir falan değil yani, 500 milyon dinlendiği şarkısı var. Önemli olan sizin bakmak istediğiniz perspektif. Eğer modern müziği kötü, boktan, kalitesiz rapçilerden veya şarkılardan ibaret olarak görmek istiyorsanız bu sizin bileceğiniz iş, ama ASLA böyle bir şey değil modern müzik ve modern müziğin böyle bir şey olduğunu ısrarla savunmanız da acınası.

A'dan Z'ye kaliteye aşırı önem gösteren mükemmelliyetçi sanatçılar sayabilirim. Aslında bunun kaliteyle falan alakası yok, çünkü TEK BİR ARAMAYLA bulmak isteyen kişi için ÇOOOOOOOK fazla kaliteli albüm var, örneğin ''The most important albums of the 21st century'' yaz, bulduğun her şeyi dinle veya rateyourmusic sitesinde gez, chartlara bak. Bu sandığınız kadar zor, uğraştırıcı, enerji gerektiren bir iş değil. TÜM bu durumun alakası dediğiniz gibi insanların ilgi alanına ve aksini iddia ettiğiniz gibi yeniliğe açık olmamakla alakalı. İnsanların ilgi alanı yeni şeyler keşfetmemek, konfor alanından çıkmamak üzerine kurulu. Eğer konfor alanınızdan çıkmaya ve ilgi alanınıza yönelik yeni şeyler keşfetmeye karar verirseniz çok güzel ve KALİTELİ müzikler var, ama önemli olan buna karar vermeniz. Aksi taktirde ''Modern müzik boktan zaten.'' yeni müzikler keşfetmemek tamamen bir bahane, ki bu bahane de konfor alanınızdan çıkmamayla ilgili.

Siz modern müziğin son dönemlerine dair ne gördünüz bilmiyorum ama benim gördüğüm şeyler hiç ama hiç sizin gördüğünüz gibi değil. TÜM argümanım ''Döneme dair kötü müzikler görmek dönemi kötü yapmaz, önemli olan iyi müzikleri görüp dönemler hakkında bu bağlamda yorum yapabilmektir, aksi taktirde eski dönemde de bolca kötü müzik bulunabilir ama eski dönemin TAMAMINA kötü yaftası yapıştırmak oldukça hatalı olur, tıpkı sizin şu an yaptığınız gibi.'' idi ve hâlen de bu yönde. Sizin saçma sapan şarkılara denk gelmeniz DÖNEMİN TAMAMINI kötü ya da teknoloji saçmalığı falan yapmıyor.

Hayır, yadsınamaz bir gerçek falan değil. Siz son dönem müziğine kötü olarak bakmak isterseniz kötü olarak bakarsınız, kötü müzikler bulursunuz, tüm durum aslında bu kadar basit. Ayrıca kimseye entelektüel gerekçeler vererek insanları kaliteli bir şeyler bulmaya diretmiyorum. Verdiğim entelektüel gerekçeler tartışmadan zevk almadığıma, böyle bir tartışma içerisinde bulunmak istemediğime dair gerekçelerdi, bence ilk önce okuduğunuzu iyi anlayın sonra yorumunuzu yapın, aksi taktirde yanlış anladığınız şey üzerine ''Gereksiz bir yaklaşım.'' diye yorum yapmış olursunuz. Şu sahip olduğunuz ön yargıya baksanıza, ''YENİ ŞARKILAR ÇÖPLÜĞÜ.'' :d

İnsanların iddiada bulunduğu kültürden bihaber olması kadar acınası bir şey yok gerçekten. Bir de iddiada bulunduğu kültürden bihaber olması durumu bu kadar barizken ısrarla bilmediği şeyi kötülemesi ekstra acınası. İyi günler.
Sizin bu konular hakkında ileri düzeyde bilgiye sahip olduğunuz belli.
Fazla argüman yürütecek kadar şuan ileri seviyede bilgi hazinesine sahip değilim. Haklılık paylarınız da var.
Ben sadece kendi fikirlerimi dile getirdim. Bu neyin tribi anlamadım.

Neyse siz böyle devam edin. İyi günler.

Yeni konular

Geri
Yukarı