Yeni nesil soruların metinleri mantıksız geliyor

Mor

Hectopat
Screenshot_2.png

Screenshot_1.png

Geçenlerde yeni nesil soruların çözüldüğü bir video izledim. Bir tane dahi yapamadım. Daha da kötüsü videoyu 2 gün sonra tekrar izlediğimde yeni hiçbir şey yapamadım. Üstüne bu soruların metinleri çok mantıksız geliyor. Örneğin ikinci soruda "Yarıçapa kalınlık eklenmeyecek" demiş. Bunu okuyunca "Yarıçap ile burada bahsedilen kalınlığın ne alakası var ki?" Diye sordum. İlk soru zaten tamamen mantıksız geldi bana. Ama bu sefer soruların çözümü sormak için açmadım bu konuyu. Soruları çözemiyorum çözümünü sormak için geldim. Ben bu sene 11. sınıfa geçtim. Üniversite sınavı da yaklaştığı için matematiğe baştan başlayıp çalışayım dedim. Antrenman yayınlarını edindim. Örneğin 1. ve 2. sorulara baktım. Tabii Antrenman Yayınlarını kullanıp da yeni nesil soru çözebileceğimi sanmıyordum zaten ama kafama takılan şu: Bu soruların metni ne kadar karmaşıksa çözümlerinde kullanılan matematik bilgisi o kadar basit. Üstelik herkesin bildiği temel denklem bilgisi, X vs vs.

Kısacası bu metinleri anlamakta güçlük çekiyorum. Kitap okumak hep önerilir insanlara. İyi de kitap okumak bu metni anlamada nasıl bir etkisi olabilir ki? Tavsiye ve fikirlerinizi bekliyorum. Cevaplarınız için teşekkürler. (^O^)

İlk soruda anlaşılmayacak bir şey yok. 4 kapağa 1 kola hediye. Yani 123'ü 4'e bölersek tam kısmı 30 çıkar. Yani 123 kola alındığında 30 tanesi de hediye oluyor. Toplayınca 153 çıkıyor. Cevap umarım 153'tür:)
2. Soru 16 çıkıyor değil mi?

İlk soruda anlaşılmayacak bir şey yok. 4 kapağa 1 kola hediye. Yani 123'ü 4'e bölersek tam kısmı 30 çıkar. Yani 123 kola alındığında 30 tanesi de hediye oluyor. Toplayınca 153 çıkıyor. Cevap umarım 153'tür:)
2. Soru 16 çıkıyor değil mi?
Evet, cevaplarınız doğru :).

Nasıl anlatırım bilmiyorum, denklem kurma sorusu ikincisi. Yarıçap dediği kutunun içeriden yarıçapı, dışarıdan değil. 4 cm en küçük silindirin yarıçapı, 1 cm en küçük silindirin kalınlığı ve 1 cm daha orta boyuttaki silindirin kalınlığı. Hepsini toplayınca 6 ediyor. 2x de aralarındaki boşluk. Diğer tarafta ise bir tane daha silindir gelmiş, yani 1 cm daha eklenecek. Bu sefer silindirler arasındaki mesafe 2 azalmış, o yüzden x-2 dedik. 3 tane aralık olduğu için 3 ile çarpacağız ve bu ikisi birbirine eşit çünkü aynı silindirin içine sığıyorlar. Denklemi çözünce de x 5 çıkıyor. Buradan yerine koyunca 16 buluyorsun.
15929981937082922229729157663204.jpg

Geri
Yukarı