Yeni nesil Windows'dan beklentileriniz nedir?

1- Denetim masasının kaldırılıp oradaki ayarların yeni nesil ayarlar bölümüne taşınması.
2- Tüm Windows ayarlarının Microsoft hesabına yedeklenebilmesi.
3- Temalar ve özelleştirmenin artması.
4- Tüm sistem ayarlarının ve uygulama verilerinin belli bir klasörde olması ve bir uygulama kaldırıldığında tüm uygulama kalıntılarının Android'de olduğu gibi silinmesi.
5- Normal ev kullanıcıları için gereksiz sistem uygulamaları ve hizmetlerin tamamen kaldırılması gerektiğinde isteğe bağlı yüklenebilmesi.
6- Microsoft mağazasında normal uygulamaların olması. (Chrome, adobe uygulamaları vs.)

Şimdilik aklıma bunlar geldi. 😊

Sade tasarımı olan,yüksek performanslı saçma sapan takılmaların olmadığı,tamamen optimize edilmiş bir babayiğit işletim sistemi istiyorum Microsoft!

Umarım MS-DOS tabanlı olur. 3/5 disket ile kurulum yaparsak daha iyi olabilir.

Şaka bir yana marketlerde Windows 11 görürsek ne güzel olur :)

Sıkıntı şu ki yeni Windows güzel olursun istemiyorum, Windows kullanmamak için bahane istiyorum ama Regedit sisteminin kaldırılması daha az bloat olması olabilir yeni Windows için.

Son düzenleyen: Moderatör:
  • Doğru düzgün çalışan bir sürücü yöneticisi. Örneğin bende Intel grafik sürücüsünü inatla güncel olanı silip eskisini yüklüyor.
  • Tam koyu veya tam beyaz tema. Buna örnek olarak da koyu temaya geçseniz bile eski uygulamalar bembeyaz sırıtıyor. Misal görev yöneticisi.
  • Daha az CPU kullanımı.
  • Sorunsuz çalışan bir pencere yöneticisi. DWM.exe her an sıkıntı çıkarabiliyor.
  • NTFS yerine daha güncel ve sorunsuz bir dosya sistemi.
  • explorer.exe'den tamamen kurtulmak. Sıfırdan yazılmış bir dosya yöneticisi.
  • Windows Search'ün sıfırdan yazıldığı söylendi ancak hangi yazılımcıların emeği geçtiyse lütfen tekrar karışmasın. Zira 50 MB'lık bir dosyayı farklı klasöre bile taşısak en az 2 dakika boyunca Search filter host hizmeti deli gibi işlemci kullanıyor. (SSD'ye rağmen.)

Nelere gerek yok?

• HDD'lere uygun bir sistem.
Günümüzde HDD'yi Windows kurmak için kullanan kalmadı. Kullananlar için de zaten zaman ve maliyet harcanmamalı. SATA SSD'ler gayet ucuz ve erişilebilir. Sadece işletim sistemini kurmak için bile 120'lik SSD alınmalı.

• RAM sömürmeyen bir işletim sistemi.
Fazla RAM kullanma olayı sadece şehir efsanesi gibi geliyor. RAM'i fazla kullanan bir uygulama çalıştırdığınızda zaten işletim sisteminin kullanımı minimuma iniyor. Kaç GB RAM olursa olsun boştayken genelde %30 RAM kullanımı mevcut. Benim RAM'le işim yokken kullanılsa ne olur kullanılmasa ne olur?

Hiç sanmıyorum bu kadar radikal değişiklikler olacağını ama umarım olur :/

Yeni Windows çıkmayacak bence. Windows 10'un 21H2 güncellemesini tanıtacaklar.
Windows 10'un desteği 2025 yılında sona erecek. Bu nedenle büyük ihtimalle Sun Valley, yeni Windows olarak çıkacak.

Windows 10'a da 21H2 güncellemesi gelecek fakat Sun Valley özelliklerini içermeyecek ve yine sürüm 2004 tabanlı olacak.

Windows 10'un desteği 2025 yılında sona erecek. Bu nedenle büyük ihtimalle Sun Valley, yeni Windows olarak çıkacak.

Windows 10'a da 21H2 güncellemesi gelecek fakat Sun Valley özelliklerini içermeyecek ve yine sürüm 2004 tabanlı olacak.
Hocam Microsoft dedi hatta. yeni bir Windows çıkmayacak Windows 10'u geliştirmeye devam edeceğiz. diye. Ayrıca ben hiçbir yerde Windows 10'un desteği bitecek diye bir haber okumadım belki eski Windows 10 sürümlerinin desteği biter.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı