Yeni R3 2200G Sistem Oyuna Girince Ekranı Kapatıyor

mustf.g7

Decapat
Daha fazla  
Herkese selam, ben yeni bir sistem topladım fakat bir sorunla karşı karşıyayım. RAM MHz BIOS'tan 3600 yükseltiyorum. Oyundan atıyor herhangi bir hata vermeden örneğin 2 boyutlu bir oyun oynuyorum maksimum 5 dk siyah ekran verip oyundan atıyor. BIOS'tan RAM MHz 3333 düşürüyorum. Oyunu oynayabiliyorum fakat arkada Opera'dan müzik açıyorum yine aynı hatayı alıyorum oyun ekranı donuyor siyah ekran verip oyundan atıyor; film izliyorum, Steam'den oyun yüklerken yine başıma geliyor. Ekran bir anda donuyor 5 sn sonra siyah ekran veriyor görüntü gidip geliyor. Sonra izlemeye devam ediyorum. Bir bilgisayarcıya götürdüm. Benchmark falan yaptık sistem 65 dereceyi geçmiyor. Bunda herhangi bir arıza gözükmüyor dedi. Beni gönderdi. Sizce ne yapmalıyım. Sistemim:

İşlemci: Ryzen 3 2200G
Anakart: MSI X570M A Pro
RAM: G.Skill Ripjaws V 16 GB (2x8) 3600 MHz DDR4 CL18
PSU: Corsair CV650 Watt 80+

Son düzenleyen: Moderatör:
ramleri 2666 yapmayı deneyin. Zen işlemciler max 2666mhz destekler diye biliyorum.
Sitesindeki 2666 mhz dan bahsediyorsanız mesele öyle değil. İstediğiniz kadar yüksek frekanslı ram takılabilir. Yani şuan arkadaş getirsin 4000 mhz üstü ram taksın çalışır. Arkadaşın sorunu başka bana parçaların birinde sıkıntı var gibi geldi.

Ben de Ryzen 1600'ü 3000 MHz RAM'le kullanıyordum, sürekli sorun çıkıyordu. Bir gün BIOS'u default yaptım (XMP gitti) sorun çözüldü.
Denemeden konuşmamak lazım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Herkese selam, ben yeni bir sistem topladım fakat bir sorunla karşı karşıyayım. RAM MHz BIOS'tan 3600 yükseltiyorum. Oyundan atıyor herhangi bir hata vermeden örneğin 2 boyutlu bir oyun oynuyorum maksimum 5 dk siyah ekran verip oyundan atıyor. BIOS'tan RAM MHz 3333 düşürüyorum. Oyunu oynayabiliyorum fakat arkada Opera'dan müzik açıyorum yine aynı hatayı alıyorum oyun ekranı donuyor siyah ekran verip oyundan atıyor; film izliyorum, Steam'den oyun yüklerken yine başıma geliyor. Ekran bir anda donuyor 5 sn sonra siyah ekran veriyor görüntü gidip geliyor. Sonra izlemeye devam ediyorum. Bir bilgisayarcıya götürdüm. Benchmark falan yaptık sistem 65 dereceyi geçmiyor. Bunda herhangi bir arıza gözükmüyor dedi. Beni gönderdi. Sizce ne yapmalıyım. Sistemim:

İşlemci: Ryzen 3 2200G
Anakart: MSI X570M A Pro
RAM: G.Skill Ripjaws V 16 GB (2x8) 3600 MHz DDR4 CL18
PSU: Corsair CV650 Watt 80+

Parçalardan birinde sorun var gibime geliyor.
İşlemci kaynaklı olması mümkün olsa da düşük ihtimal çünkü hatalı üretilmiş işlemci nadir karşılaşılan durum.
RAM hatası olabilir özellikle de frekansı yükseltirken sıkıntı yaşadığınızı belirtmişsiniz.
Geri kalan Anakart, PSU gibi parçalardan da olabilir.
Şunu deneyebilirsiniz: RAM'lerin ikisini de ayrı ayrı takıp deneyin bir bakın bakalım değişiklik olacak mı? Eğer birinde sorunsuz diğerinde sorunlu çalışıyorsa demek ki sorunlu çalışan RAM sorunludur.
Tabi bunları denerken default BIOS ayarlarında kullanmak lazım.

RAM'leri 2666 MHz yapmayı deneyin. Zen işlemciler Max 2666 MHz destekler diye biliyorum.

Default ayarda 2133 MHz yazıyor onda bile CS:GO giremiyorum maç başlangıç ekranında yine ekran gidip geliyor.
Arkadaşlar sorunum ilerledi artık video izlerken bile yapmaya başladı.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı