Yeni RAM alırken nelere dikkat edilmeli?

Rakhdan

Hectopat
Daha fazla  
Şu anda kullandığım RAM GeIL EVO potenza series DDR4 8 GB (MHz bilmiyorum) 8 GB daha RAM alacağım. Nelere dikkat etmeliyim? Uyumluluk, DDR, MHz vs... Cevaplarsanız sevinirim.

Aynısını almaya özen gösterin. Farklı markalar değerleri aynı olsa bile hata verebilir.

Bulabilirseniz aynı seri RAM bulun, bulamazsanız(ama önceliğiniz hep aynısı olsun, baktınız bir yerde yok bu kısma öyle devam edin) aynı özelliklere sahip RAM bulun. DDR meselesi zaten en temeli DDR2 RAM'i DDR4 RAM'le aynı sistemde çalıştıramazsınız. CPU-Z programından RAMinizin model numarasına bakın o model numarası ile aratın aynı RAM'i bulursunuz.

En garanti çözüm eldekini satıp kit olarak almaktır, fakat bu biraz masraflı. Siz aynı modelden bir tane bulup takabilirsiniz. Bulamazsanız voltaj ve MHz değeri aynı olan herhangi bir RAM alabilirsiniz, tabii bu biraz daha riskli. Mesela ben bu yorumu yazdığım sistemde iki farklı markanın iki farklı modülünü kullanıyorum.

Bendeki GeIL EVO potenza 8 GB kırmızı renk. Nette baktığım aynı işlemciler hep siyah. RAM işlerinden pek anlamıyorum da arasında bir fark var mıdır?

Bendeki GeIL EVO potenza 8 GB kırmızı renk. Nette baktığım aynı işlemciler hep siyah. RAM işlerinden pek anlamıyorum da arasında bir fark var mıdır?
Farklı bir çip de kullanılmış olabilir.

Dostum sen CPU-Z programını indir RAM modeline bak, örneğin "GPR48GB3000C16ASC" şöyle bir modell numarası bul, bu numara ile aratırsan hep senin RAM'ler çıkar.

Yeni konular

Geri
Yukarı