Yeni RAM'den sonra sistem çalışmıyor

ahmetbrs708

Kilopat
Daha fazla  
Öncelikle merhaba arkadaşlar.
A320M Gaming Pro(MS-7A39) anakarta sahibim. Şu an kullandığım RAM DD4 2400MHz 8 GB tek slot.
Ben dün 2 adet Adata XPG Gammix D30 8GB 3000MHz DDR4 Ram Fiyatı bu linkteki RAM'den aldım.
Kasayı açıp eski RAM'i söktüm. 2 RAM'i doğru biçimde taktım. Bilgisayarı çalıştırdım ve önüme 2 seçenek çıktı. 1. yeni ayarlar yapmam gerektiği, 2. eski ayarlar ile devam etmem gerektiği (sanıyorum bu şekilde). Ben 1'i seçtim ve BIOS'a geldim. Oradan yapacak ayar bulamadım(beceremedim). 2. seçeneği seçmek için bilgisayarı yeniden başlattım ve dıt-dıt sesi geldi. İki-üç defa denedim değişen bir şey olmadı. Eski RAM'i taktım ve sorunsuz açıldı bilgisayar.
İzlemem gereken adım nedir? Yeni RAM'leri taksam ve 2. seçeneği seçsem bilgisayar sorunsuz açılır mı? BIOS'tan ayar yapmam gerekiyor mu?
Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Eski ram ve yeni ramden birini beraber takıp deneyin ya da yeni ramden sadece birini takarak deneyin. Yeni ayarlar yapa basın bir değişiklik yapmadan kaydedip yeniden başlatın. Sonra cihazı kapatıp 2 raminizi de takın.

Öncelikle anakartınızın kaç MHz desteklediğini bilmemiz lazım ama galiba 3200 MHz destekli yani o yandan bir sorun yok. RAM MHz değerleri farklı olduğu için 2. seçenekte yine hata alırsınız. Ancak 2 RAM'i arada 1 boşluk olacak şekilde takin çift kanal olduğundan sıkıntı çıkarabilir. Sonuçları paylaşın lütfen.

Öncelikle anakartınızın kaç MHz desteklediğini bilmemiz lazım ama galiba 3200 MHz destekli yani o yandan bir sorun yok. RAM MHz değerleri farklı olduğu için 2. seçenekte yine hata alırsınız. Ancak 2 RAM'i arada 1 boşluk olacak şekilde takin çift kanal olduğundan sıkıntı çıkarabilir. Sonuçları paylaşın lütfen.
2 slot var sadece hocam.

Eski ram ve yeni ramden birini beraber takıp deneyin ya da yeni ramden sadece birini takarak deneyin. Yeni ayarlar yapa basın bir değişiklik yapmadan kaydedip yeniden başlatın. Sonra cihazı kapatıp 2 raminizi de takın.
Deneyip sonucu paylaşacağım. Çok teşekkür ederim.
Hocam teşekkür ederim öncelikle. Dediğiniz şekilde yaptım ve oldu.
Kısa bir soru daha sormak istiyorum.
Mhz değerleri bilgisayarda farklı, bios'ta farklı gözüküyor. Youtube'dan bir video buldum. Biosta OC bölümünde profil 2'yi seçmem istendi. Onu yaptım ve Bios'ta 29** olarak Mhz'yi güncelledi. İki ram'in toplam Mhz değeri mi yazması gerekiyor, yoksa doğru mu yazıyor şuan. Birde görev yöneticisini açtığımda orada 1467 Mhz yazıyor. Hangisi doğru acaba? Cpu-z ekran görüntüsünüde paylaşıyorum. Slot 2'de aynı şekilde değerler yazıyor.

Dosya Ekleri

• k.jpg
    k.jpg
    41,2 KB · Görüntüleme: 25
Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı