Yeni RTX serisi beklenen performansa ulaşamadı

Arkadaşlar merhaba. Yeni bilgisayar toplamak için RTX serisini bekleyen bir kullanıcı olarak, yayın ambargosunun kalkmasının ardından Youtube'da yayınlanan benchmark sonuçları beni biraz hayal kırıklığına uğrattı. İzlediğim çoğu benchmarkta, eski nesil Nvidia'nın amiral gemisi olan GTX 1080 Ti bile RTX 2080'den daha yüksek bir performans sunuyor. 2 senedir beklettikleri kartlardan ben daha yüksek bir performans bekliyordum şahsen. Umarım en yakın zamanda Technopat ofisinde de bu performansları daha yakından görebiliriz. İleride yayınlanacak güncellemeler ile birlikte kartların daha iyi performansa ulaşacağını düşünüyorum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ben zaten 6 1080Ti gücü falan filana inanmıyordum. Hep %30-35 civarı performans arttırır nVidia.
Katılıyorum. Konferansta Titan X ile karşılaştırmışlardı. Ben mi yanlış hatırlıyorum? 6 tane 1080 Ti olması mümkün değil ki. En büyük gelişme RTX teknolojisi idi işte.

Ben zaten 6 1080Ti gücü falan filana inanmıyordum. Hep %30-35 civarı performans arttırır nVidia.
Kimse 6 1080ti gücü beklemiyordu zaten. Hayal kırıklığı yaşatan nokta GTX 1080ti'nin performansının yeni nesil RTX 2080 ile aynı olması.

Bunlar tanıtımda 2080'nin - 2x 1080'den yüzde 50 daha yüksek fps değerleri aldığını iddia ediyordu grafikler ile, demek ki Nvidia yalan söylemiş ya da sürücü sıkıntısı var.

Çok basit bir sebebi var aslında, ilk duyduğumdan itibaren bu fikri savundum. Ellerindeki stokları azaltmak için kartlar pahalı çıktı. Şöyle ki, NVIDIA, aynı şekilde AMD gibi madencilik furyasının daha uzun süreceğini düşünüp çok fazla Pascal serisi GPU üretti ve ellerinde çok fazla stok fazlası var.

Arkadaşlar bu kartlar çöpe atılamaz ve hala güçlü kartlar. Bu kartları yeni seri çıkarırsanız satamazsınız. O yüzden NVIDIA, kartları o kadar pahalı yaptı ki, piyasadaki kendi kartlarından bile F/P konusunda geride kaldı.

Bu serinin bir ara geçiş olacağını düşünüyorum. Zamanı gelince bu kartlar da çok ucuzlayacaktır. O zaman da, ellerindeki Pascal serisinin bittiği zaman. 2060'ın RTX olmayacağını hemen hemen biliyoruz gibi zaten. RTX teknolojisi de oyunlarda hala yok ve eminim ki gelmesi de Pascal serininin ellerinde bitmesiyle aynı zamana denk gelecek. Önümüzdeki Black Friday, güzel fırsatlara gebe olabilir :)

İlk test sonuçları sonrası bende hayal kırıklığına uğradım. Nvidia geçen senenin AMD Vega'sı gibi bana hüsran yaşattı. Ne de olsa üst klasmanda rakipsiziz algısıyla bunu yapmışlarsa o daha kötü. Bakalım 2070 nasıl sonuçlar gösterecek o da testlerde GTX 1080'in gerisinde kalırsa artık hiç şaşırmam.

GTA 5' de 2K' da benim Gtx 1070 daha yüksek FPS mi almış ben mi yanlış görüyorum :)
Bir de az kalsın sistemi satacaktım. Tövbe satmam artık.

Dosya Ekleri

• Capture.PNG
    Capture.PNG
    4,9 KB · Görüntüleme: 55
  • Capture1.PNG
    Capture1.PNG
    8,9 KB · Görüntüleme: 64
Çok abartılı şeyler duymuştum yok 2070 1070’den 5-6 kat daha performanslıymış felan diye. Neye göre nasıl 5-6 kat oluyor dedim

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı