Yeni satın alınan Sapphire RX 6700 kartta fanlar çok yavaş dönüyor

Gkn90

Kilopat
Daha fazla  
Herkese selam;
2 gün önce Vatan'dan sıfır Sapphire RX 6700 10 GB ekran kartı satın aldım. Oyun testi yaparken kartın 77 dereceye kadar geldiğini gördüm ve fan hızının 1100 RPM'den yukarı çıkamadığını görünce bir problem olabileceğinden şüphelendim, FurMark indirdim.

Stres testini başlatınca kartın fanları ilk başta %40 - %50 güçte ve 2000 küsur RPM de dönmeye başlıyor. Kart ısındıkça fanın dönüş hızı artması gerekirken aksine hızlıca düşüyor. Fanlar %31 %32 dönüş hızına kadar düşüyor ve 1030-1100 RPM arası değerlerde sabit kalıyor. Bu sırada FurMark'ta ısı 77 ile 81 derece arasına kadar çıkıp bu değerlerde sabit kalıyor. AMD'nin adrenalin yazılımındaki varsayılan profiller ile kartı 1100 RPM'den yukarı çıkaramıyorum. Sadece manuel fan ayarlarına girip, değerleri elle atarsam, fanlar belirlediğim ısıyı geçince yüksek devirde çalışmaya başlıyor.

Bu durumda karttaki sorun donanımsal mı yoksa yazılımsal mı? Fan ayarlarını kendim manuel ayarlamaktan biraz tedirginim. Varsayılan profilde 80 dereceye dayanması da içime sinmiyor. Nasıl bir yol izlemeliyim?

BerkayBilgin1 in XFX kartında da aynı problem mevcutmuş, o da bir çözüm bulamadı sanırım

Dosya Ekleri

• fur.jpg
    fur.jpg
    685,6 KB · Görüntüleme: 12
Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı