Yeni Skoda Octavia alınır mı?

Octavia incelemelere baktığımızda oldukça iyi görünüyor ama 1.0 yerine 1.5 TSI tercih edilmeli diye düşünüyorum. 1.0 ile alınırsa belki pişmanlık yaşatabilir düşüncesindeyim.
Sene başında bir tanıdığa aldık hocam, yokuşta falan gaza biraz dokununca direkt atılıyordu araç, 1.0 gibi hiç hissettirmedi bana. Bizde de bir önceki kasa 1.6 TDI var, yokuştaki çekişlerinde falan pek bir fark hissetmemiştim ben.
Corolla Hybrid daha iyi olur. 1.0 ve Mild Hybrid bir araç yerine Hybrid ve 1.8 dolu bir araç almak daha mantıklı.
1.8 alıp 3000 lira üstü MTV ödedikten sonra ne anlamı kaldı hibrit almanın?
Bu arada yeni Octavia çok farklı seviyede bir araç, malzeme kalitesi ve iç hacimde Corolla'ya tur bindirecektir.

Corolla Hybrid daha iyi olur. 1.0 ve Mile Hybrid bir araç yerine Hybrid ve 1.8 dolu bir araç almak daha mantıklı. Passion olan versiyonu kullanıyoruz ve oldukça memnunuz. Malzeme kalitesi ve konforu sınıfının enlerinden. Yakıt tüketimi oldukça iyi. İç hacim çok iyi. Hızlanması e - cvt olmasına rağmen gayet yerinde. Corolla işte sınıfının en iyilerinden sonuçta 👍🏼

Hocam bizde de şuan Corolla var ama Hybrid değil. Peki ikisi arasındaki tek fark Hybrid ve yarı Hybrid mi?
Eki Görüntüle 966409

Bence de suberb düşünülebilir sonuçta D segmenti bir araç.
Hocam iyi güzel de benim düşündüğüm arabanın 100.000 fazlası yani. Hepsinin amacı aynı sonuçta. Zaten bizim araç 120.000 veya biraz üstüne gitse üzerine o kadar koyamayız.

Corolla Hybrid düşünürseniz bizim araçtaki ortalama uzun yol, 4-5 civarında; şehir içi, 2-4 arasında geziniyor. Yani şunu söyleyebilirim: 1 yıldır bizde araç, ortalama olarak 6 litre görmedik (Bizim bulunduğumuz şehir yoğun trafikli.). Anladığım kadarıyla aile olarak kullanacaksınız. Arka koltuklarda baş mesafesi 1.80 boyuna kadar sorun çıkarmaz ama 1.85 boyunda biri varsa rahat edemez, onu belirteyim. Diz mesafesi bence güzel. Fazladan boşluk bile kalıyor. Şerit takip + ACC bildiğiniz üzere yarı otonom sürüş gibi çalışıyor. Biz denedik motor, otobüs, kamyon, tır hepsini okudu. Ön çarpışma önleyici de güzel çalışıyor. Benim en sevdiğim mesela şeritler silik ya öndeki araca göre hareket ediyor. Konfora gelirsek biz 5 kişilik aileyiz, bagaj falan hiç sorun çıkartmadı; bize yetiyor da artıyor bile. Otomatik uzun far var, o da gayet iyi çalışıyor. Motoruna gelirsek bize sorun çıkartmadı. Başka sorularınız varsa cevaplarım.

Hocam, bizde de şu an Corolla var ama hybrid değil. Peki ikisi arasındaki tek fark hybrid ve yarı hybrid mi?

Evet, Skoda, Mild Hybrid diye geçiyor. Toyota Corolla, tam Hybrid.

Evet Skoda mild hybrid diye geçiyor. Toyota Corolla tam hybrid.
Aslında değil. Skoda 48V hibrit destekli sisteme sahipken Toyota 144V destekli. Hibrit sistemi biraz daha büyük ve güçlü o kadar. Tam anlamıyla PIH değil. Toyota'nın ona tam hibrit demesi pazarlama stratejisi. Ayrıca hibrit sistemi olup olmaması karar aşamasında öyle çok bir fark yapmamalı, bu sırf BT var diye bir anakart modelini almaya benzer. Corolla'nın hibriti yakıt konusunda iyi, ancak vergisi çok yüksek ve motor performansı düşük. Genel iç genişlik ve kaliteyi de göz önünde bulundurursak Octavia yerine Corolla tercihinin en mantıklı nedeni aralarında sağlam bir fiyat farkı olması olacaktır ki şu an öyle bir durum da yok.
Hocam bizde de şu an Corolla var ama Hybrid değil. Peki ikisi arasındaki tek fark Hybrid ve Mild Hybrid mi?
Hocam aslında ikisi de tam hibrit değil, Corolla daha güçlü bir sisteme sahip sadece.
Şu an Corolla'nız varsa yenide de Corolla almanızı tavsiye etmem. Herkesin bazen farklılıklara ihtiyacı olur, Octavia alın farklı bir tecrübe yaşayın derim ben. Ayrıca Corolla'da MTV durumu da düşünülmeli, sonuçta yakıt gibi düzenli şekilde MTV, sigorta ve kasko ödeyeceksiniz, 3 katın üstünde MTV farkı var. Aradaki 2200 lira benzin litresi 7 liradan saysanız 314 litre eder, bu da 100 kilometrede 7 litre üstünden hesap yapsanız (ki Octavia 7 litre yakmayabilir bile) 4500 kilometre eder. Yani siz Corolla ile 15000 kilometre yapacaksanız Octavia ile en az 20000 yapmanız lazım ki MTV+yakıt masrafları eşitlensin. Octavia daha hesaplı.

Aslında değil. Skoda 48v hibrit destekli sisteme sahipken Toyota 144v destekli. Hibrit sistemi biraz daha büyük ve güçlü o kadar. Tam anlamıyla pıh değil. Toyota'nın ona tam hibrit demesi pazarlama stratejisi. Ayrıca hibrit sistemi olup olmaması karar aşamasında öyle çok bir fark yapmamalı, bu sırf BT var diye bir anakart modelini almaya benzer. Corolla'nın hibriti yakıt konusunda iyi, ancak vergisi çok yüksek ve motor performansı düşük. Genel iç genişlik ve kaliteyi de göz önünde bulundurursak octavia yerine corolla tercihinin en mantıklı nedeni aralarında sağlam bir fiyat farkı olması olacaktır ki şu an öyle bir durum da yok.

Hocam aslında ikisi de tam hibrit değil, corolla daha güçlü bir sisteme sahip sadece.
Şu an corolla'nız varsa yeni de de corolla almanızı tavsiye etmem. Herkesin bazen farklılıklara ihtiyacı olur, octavia alın farklı bir tecrübe yaşayın derim ben. Ayrıca Corolla'da mtv durumu da düşünülmeli, sonuçta yakıt gibi düzenli şekilde mtv, sigorta ve kasko ödeyeceksiniz, 3 katın üstünde mtv farkı var. Aradaki 2200 lira benzin litresi 7 liradan saysanız 314 litre eder, bu da 100 kilometrede 7 litre üstünden hesap yapsanız (ki octavia 7 litre yakmayabilir bile) 4500 kilometre eder. Yani siz corolla ile 15000 kilometre yapacaksanız octavia ile en az 20000 yapmanız lazım ki mtv+yakıt masrafları eşitlensin. Octavia daha hesaplı.

1-) Skoda mild hybrid ( hafif hybrid ) diye geçiyor 2-) arada fiyat farkı var o bile zaten 3 yıllık vergi öder 3-) Skoda da torsiyon var ve bu yol tutuşu o yüzden biraz zayıf.

1) O ne olarak geçtiği pazarlama stratejisi.
2) Fiyat farkı yok, aksine üst donanımda Corolla daha pahalı.
3) Torsiyon daha konforlu, yol tutuşu da öyle eskiler gibi kötü değil, ayrıca o araç ömrünün belki de en az %80'inde şehir içinde olacak, her dönüşü 150 kilometre hızda stabil almasına gerek yok. Aile aracı bu, yarış aracı değil.

Corolla Hybrid düşünürseniz bizim araçtaki ortalama uzun yol, 4-5 civarında; şehir içi, 2-4 arasında geziniyor. Yani şunu söyleyebilirim: 1 yıldır bizde araç, ortalama olarak 6 litre görmedik (Bizim bulunduğumuz şehir yoğun trafikli.). Anladığım kadarıyla aile olarak kullanacaksınız. Arka koltuklarda baş mesafesi 1.80 boyuna kadar sorun çıkarmaz ama 1.85 boyunda biri varsa rahat edemez, onu belirteyim. Diz mesafesi bence güzel. Fazladan boşluk bile kalıyor. Şerit takip + ACC bildiğiniz üzere yarı otonom sürüş gibi çalışıyor. Biz denedik motor, otobüs, kamyon, tır hepsini okudu. Ön çarpışma önleyici de güzel çalışıyor. Benim en sevdiğim mesela şeritler silik ya öndeki araca göre hareket ediyor. Konfora gelirsek biz 5 kişilik aileyiz, bagaj falan hiç sorun çıkartmadı; bize yetiyor da artıyor bile. Otomatik uzun far var, o da gayet iyi çalışıyor. Motoruna gelirsek bize sorun çıkartmadı. Başka sorularınız varsa cevaplarım.

Evet, Skoda, Mild Hybrid diye geçiyor. Toyota Corolla, tam Hybrid.
Hocam biz de İstanbulda oturuyoruz yani yoğun trafikli. Bizim ailedeki en uzun kişi de 1.78 civarı ve ben daha 12 yaşında olduğum için 1.50'yim ondan boy sorun olmaz bize.

Biz uzun yol yapacağız o zaman araç iyi midir? Mesela: İstanbul- Erzincan, İstanbul- İzmir, İstanbul- Tokat, İstanbul- Antalya, İstanbul- Ankara...

Ayrıca araba küçük tepeleri köy yolu ile geçebilir mi? Çoğunlukla köy yolunda da sürmemiz gerekecek yazın.

Araba ile ortalama 140-160 arası hızda gideceğiz uzun yolda. Sorun olur mu?
Aslında değil. Skoda 48V hibrit destekli sisteme sahipken Toyota 144V destekli. Hibrit sistemi biraz daha büyük ve güçlü o kadar. Tam anlamıyla PIH değil. Toyota'nın ona tam hibrit demesi pazarlama stratejisi. Ayrıca hibrit sistemi olup olmaması karar aşamasında öyle çok bir fark yapmamalı, bu sırf BT var diye bir anakart modelini almaya benzer. Corolla'nın hibriti yakıt konusunda iyi, ancak vergisi çok yüksek ve motor performansı düşük. Genel iç genişlik ve kaliteyi de göz önünde bulundurursak Octavia yerine Corolla tercihinin en mantıklı nedeni aralarında sağlam bir fiyat farkı olması olacaktır ki şu an öyle bir durum da yok.

Hocam aslında ikisi de tam hibrit değil, Corolla daha güçlü bir sisteme sahip sadece.
Şu an Corolla'nız varsa yenide de Corolla almanızı tavsiye etmem. Herkesin bazen farklılıklara ihtiyacı olur, Octavia alın farklı bir tecrübe yaşayın derim ben. Ayrıca Corolla'da MTV durumu da düşünülmeli, sonuçta yakıt gibi düzenli şekilde MTV, sigorta ve kasko ödeyeceksiniz, 3 katın üstünde MTV farkı var. Aradaki 2200 lira benzin litresi 7 liradan saysanız 314 litre eder, bu da 100 kilometrede 7 litre üstünden hesap yapsanız (ki Octavia 7 litre yakmayabilir bile) 4500 kilometre eder. Yani siz Corolla ile 15000 kilometre yapacaksanız Octavia ile en az 20000 yapmanız lazım ki MTV+yakıt masrafları eşitlensin. Octavia daha hesaplı.
Hocam çok iyi açıklamışsınız sağ olun. Peki her yerde elektrik şarj etme yeri var mı? Daha yeni yeni Hyibrd'e geçildiği için olmayabilir etrafta. Seneye kadar olur mu? Bir tahmininiz var mı bu konuda?

Değişiklik iyi olabilir.
1) O ne olarak geçtiği pazarlama stratejisi.
2) Fiyat farkı yok, aksine üst donanımda Corolla daha pahalı.
3) Torsiyon daha konforlu, yol tutuşu da öyle eskiler gibi kötü değil, ayrıca o araç ömrünün belki de en az %80'inde şehir içinde olacak, her dönüşü 150 kilometre hızda stabil almasına gerek yok. Aile aracı bu, yarış aracı değil.
Hocam bir de biz şu anki Toyota ile 6 senede 50.000 civarı km yaptık, bu araçla da rahat yapılır mı bu km'ler? Şimdi yanıt verdiğim arkadaşa verdiğim tüm soruları size de soruyorum hocam. Şimdi spam olmasın.

Hocam çok iyi açıklamışsınız sağ olun. Peki her yerde elektrik şarj etme yeri var mı? Daha yeni yeni Hybrid'e geçildiği için olmayabilir etrafta. Seneye kadar olur mu? Bir tahmininiz var mı bu konuda?

Değişiklik iyi olabilir.
Hocam bu araçların hiçbiri şarj edilmiyor, PIH yani Plug-in Hybrid değiller. Kendisi gerek motorla gerek fren sırasında falan kendisine güç sağlıyor. VW grubunun PIH motoru var 1.4 GTE, 1.4 turbo benzin ile elektrik motoru kombine 200 beygir sağlıyor ve karma tüketimde 1.5 litre vaat ediyor ancak Türkiye'de henüz yok. Toyota da PIH Corolla yapacak ama daha geliştirme aşamasında. Yani sizin şarj istasyonlarıyla bir işiniz olmayacak.
İstasyonlarla alakalı da 2023'e kadar çok hızlı bir şekilde yayılmasını bekliyorum, gerek özel şirketler gerek TOGG bu konuda çok çalışıyor çünkü.
Hocam bir de biz şu anki Toyota ile 6 senede 50.000 civarı km yaptık, bu araçla da rahat yapılır mı bu km'ler? Şimdi yanıt verdiğim arkadaşa verdiğim tüm soruları size de soruyorum hocam. Şimdi spam olmasın.
Sonuna kadar rahat yapılır hocam, üstüne 6 senede 50000 yapıyorsanız kesinlikle hibrit Corolla alınmaz, yakıt ekonomisi MTV'sini amorti edemez. Bizde 2016 Octavia var, her yönüyle güzel araç ve iki kasayı da kullandığım için rahatça söyleyebilirim ki yeni Octavia ayrı bir ligde. Gerek DSG geçişleri, gerek hibrit desteği ve ona bağlı olarak teknolojisi çok ileride. Genişlik olarak zaten asla rakibi yok, gerek iç hacimde gerek bagajda tamamen rakipsiz.

Hocam bu araçların hiçbiri şarj edilmiyor, PIH yani Plug-in Hybrid değiller. Kendisi gerek motorla gerek fren sırasında falan kendisine güç sağlıyor. VW grubunun PIH motoru var 1.4 GTE, 1.4 turbo benzin ile elektrik motoru kombine 200 beygir sağlıyor ve karma tüketimde 1.5 litre vaat ediyor ancak Türkiye'de henüz yok. Toyota da PIH Corolla yapacak ama daha geliştirme aşamasında. Yani sizin şarj istasyonlarıyla bir işiniz olmayacak.
İstasyonlarla alakalı da 2023'e kadar çok hızlı bir şekilde yayılmasını bekliyorum, gerek özel şirketler gerek TOGG bu konuda çok çalışıyor çünkü.

Sonuna kadar rahat yapılır hocam, üstüne 6 senede 50000 yapıyorsanız kesinlikle hibrit Corolla alınmaz, yakıt ekonomisi MTV'sini amorti edemez. Bizde 2016 Octavia var, her yönüyle güzel araç ve iki kasayı da kullandığım için rahatça söyleyebilirim ki yeni Octavia ayrı bir ligde. Gerek DSG geçişleri, gerek hibrit desteği ve ona bağlı olarak teknolojisi çok ileride. Genişlik olarak zaten asla rakibi yok, gerek iç hacimde gerek bagajda tamamen rakipsiz.
Sağ olun hocam. Bagaj bizim için çok önemli ve onun da iyi olduğunu söylediniz. Benim gönlüm hala Octavia'dan yana ve araştıracağım. Çok sağ olun. Başka bir sorum olursa sorarım hocam.

Yeni Octavia'yı deneyimleme şansımız olmuştu. Araç kesinlikle çok güzel ve alınabilir ama sonuçta verilen tutar kesinlikle az değil. Biraz daha üzerine ekleyip SuperB almak bize daha mantıklı gelmişti.

Geri
Yukarı