Yeni sistem alındığında ne yapılmalı?

trapezus.

Hectopat
Merhaba arkadaşlar,

12 yıl aradan sonra tekrar masaüstü bilgisayar kullanmaya başlayacağım. Hazır olarak satın almış olduğum sistem yakın bir zamanda elime ulaşacağından bu konuyu açma gereği duydum. Sistem elime ulaştığında ne yapmam gerek? Bu konu ile ilgili rehber videolar izleyerek kafamda bir yol haritası oluşturdum ama güncel olarak sizlere de sormak istedim. Adım adım gidecek olursak;

1- Kargo kontrol ederek alınmalı.
2- Bileşen kontrolü yapılmalı.
3- Ekran kartı ve ayrı olarak ben de bulunan HDD bağlantısını yapmalı.
4- Işletim sistemi seçmediğim için bilgisayar bana FreeDOS olarak gelecek. Anakart bilgi ekranından ilk olarak BIOS sürümünü kontrol edip varsa yeni sürüm ile güncelleştirme yapmalıyım ve RAM hızlarını BIOS üzerinden artırmalıyım.
5- BIOS güncelleştirmesinden sonra Windows işletim sistemini UEFI olarak kurmalıyım.

Tüm bu aşamaları sorunsuz bir şekilde yerine getirmem gerekiyor galiba. Atladığım bir yer yoksa aşağıdan devam edelim. Windows’un sorunsuz bir şekilde kurulduğunu varsayarsak bu aşamadan sonra neler yapmalıyım? Kendimce belirtiyorum.

6- Tüm sürücüleri el ile güncelleştirme yapmalıyım.
7- Ek uygulamalar yardımıyla bilgisayarı GPU ve CPU testlerine sokup kontrol etmeliyim.
8- Herhangi bir sorun çıkmaması durumunda kullanıma başlamalıyım.

Kendime hazırladığım rehber bu şekilde. Atladığım ya da önerdiğiniz yapmam gereken bir şey var ise lütfen belirtin.

Sorular:
1- Kasa üzerindeki ve GPU’da bulunan fanların dönüş hızları bilgisayar otomatik mi ayarlıyor yoksa ben mi ayarlıyorum?
2- Overclock/undervolt(1.4 Volt verdim, Volt düşürdüm) gibi konular görüyorum. Bu tür durumlara bulaşmalı mıyım? Bulaşacaksam nasıl yapmalıyım?

Şimdilik aklıma gelen sorular bunlar. Konuştukca ve yeni durumlar ortaya çıktıkca konuyu güncelleyeceğim. İyi forumlar dilerim.

Son düzenleme:
Kendi yol haritanız güzel, bir sorun yok. Ben sorulara cevap vereceğim.
1- Kasa üzerindeki ve GPU’da bulunan fanların dönüş hızları bilgisayar otomatik mi ayarlıyor yoksa ben mi ayarlıyorum?
GPU fanını otomatik de ayarlayabilirsiniz manuel de ayarlayabilirsiniz. Yani bilgisayara yaptırıp yaptırmamak sizin elinizde. AMD kartlarda manuel fan ayarını sürücü üzerinden, Nvidia kartlarda MSI Afterburner üzerinden yapıyorsunuz. Kasa fanları molex ile bağlanmışsa kontrol edemezsiniz en yüksek devirde döner, anakarttaki fan pinine takılmış ise BIOS üzerinden veya anakartınızın destek sayfasından indirebileceğiniz bir yazılım üzerinden kontrol edebilirsiniz.
2- Overclock/undervolt(1.4 Volt verdim, Volt düşürdüm) gibi konular görüyorum. Bu tür durumlara bulaşmalı mıyım? Bulaşacaksam nasıl yapmalıyım?
Ekran kartınız AMD ise ekran kartınıza undervolt yapmanızı öneririm. İşlemcinize overclock yapmanız için Ryzen olması lazım veya "K" serisi bir Intel olması lazım fakat performanstan memnunsanız overclock önermem. Fazla voltaj işlemciye zarar. Fakat voltaj vermeden frekansı yükseltebildiğiniz kadar yükseltebilirsiniz.

1- Fanları anakart sıcaklığa göre kontrol eder. Eğer daha fazla soğutma yada daha sessiz bir sistem istiyorsanız kendinizde ayarlayabilirsiniz.

2- Oyun oynayacaksanız ikisine de gerek yok. Render almak gibi bir iş yapacaksanız anca işinize yarayabilir.

Kendi yol haritanız güzel, bir sorun yok. Ben sorulara cevap vereceğim.

GPU fanını otomatik de ayarlayabilirsiniz manuel de ayarlayabilirsiniz. Yani bilgisayara yaptırıp yaptırmamak sizin elinizde. AMD kartlarda manuel fan ayarını sürücü üzerinden, Nvidia kartlarda MSI Afterburner üzerinden yapıyorsunuz. Kasa fanları molex ile bağlanmışsa kontrol edemezsiniz en yüksek devirde döner, anakarttaki fan pinine takılmış ise BIOS üzerinden veya anakartınızın destek sayfasından indirebileceğiniz bir yazılım üzerinden kontrol edebilirsiniz.

Ekran kartınız AMD ise ekran kartınıza undervolt yapmanızı öneririm. İşlemcinize overclock yapmanız için Ryzen olması lazım veya "K" serisi bir Intel olması lazım fakat performanstan memnunsanız overclock önermem. Fazla voltaj işlemciye zarar. Fakat voltaj vermeden frekansı yükseltebildiğiniz kadar yükseltebilirsiniz.
İşlemci: Ryzen 5 3500X
Ekran Kartı: Galax 1660 Super
Fan ve overclock/undervolt ayarlarına dokunmamak en iyisi galiba. Oynayacağım oyunlar ile bilgisayarımın çok ısınacağını düşünmüyorum. Teşekkür ederim cevap için.

1- Fanları anakart sıcaklığa göre kontrol eder. Eğer daha fazla soğutma yada daha sessiz bir sistem istiyorsanız kendinizde ayarlayabilirsiniz.

2- Oyun oynayacaksanız ikisine de gerek yok. Render almak gibi bir iş yapacaksanız anca işinize yarayabilir.
Fanlar kendini kontrol ediyorsa benim dokunmama gerek yok. Oyun ve gündelik işler(üniversite ödev/sınav dönemi) için kullanacağım. Bu durumda undervolt/overclock yapmama gerek kalmıyor anladığım kadarıyla.

OCCT power ve Memtest86 yapmayı unutmayın. En son Aida64 kararlılık yapıştırırsınız.
Hocam occt power test için rehber var mı? İlk defa duydum. Bu konudaki test mi acaba?

Geri
Yukarı