Yeni Sistem mi toplamalı yoksa yola PS4 ile devam mı etmeli?

arkham

Kilopat
Makaleler
51
Daha fazla  
Herkese merhabalar. Bu forumda 1 seneyi aşkın süredir aranızdayım. Bu tarz konular, tartışmalar vs. çoğuna tanıklık ettik. Şimdide yaşadığım bir durum üzerinde çaresiz ve karasız kaldığım için sizlerden destek ve yardımlarınızı bekliyorum. Özellikle artık bizden biri olan, halka karışmış bilginlerin bilgesi Recep abiden :)

Ben, 13 Aralık Cuma günü ülkemizde sayılı PS4 alabilen (şanslı mı demeliyim bilemedim :) ) kişilerden biriyim. Cihazı birkaç gün kullanıp, NBA 2k14 satın aldım. Gerçekten de grafikler ve oynayış olsun PC' den kat be kat üstün. Tabi bu biraz satış stratejisi, bilerek PC' ye böyle çıkarmadılar. Ben oyunlardan zevk alamıyorum beyler. Elime vermişler Dual Shock mudur nedir bilmem kol, al oyna diyorlar. Hani benim klavyem, hani benim mause' um?? Windows gitmiş yerine PS menüsü gelmiş arayüz falan. Bir haber çıkıyor abooo Unchertad geliyor 4. oyun falan biz Fransız gibi bakıyoruz ulan ben daha 3 oyunu oynayıp, bitirmedim 4. oyun nedir, karakterler kim diye. Senelerdir PC oyuncusu olarak, bir çılgınlık yapıp, yeni nesil oyun ve grafiklere heveslenip aldım cihazı ama gelin görün ki ne PC tadı aldım ne de PC oyun fiyatlarını bulabildim. PSN bir giriyorum o nedir arkadaş, oyunlar 159 TL den başlıyor. Fifa alayım dedim 180 TL. Ulan birde PC oyunlarına pahalı derdik, AC 4' ün PS4 versiyonu 180 TL iken PC versiyonu 60-70 TL dolaylarında bulunabiliyor. Diyeceksiniz ki, güzel kardeşim konsolu alırken oyun fiyatlarından haberin yok muydu, evet vardı ama kendimce bir hayal kurdum dedim ben aylık 1 oyun alır idare ederim. Yok olmuyor, cihazı alalı daha 1 hafta olmadı ben bir basket oyunu ile sıkıldım ve dedim tamam! İlerleyen zamanda bu yolun sonu gelecek gibi değil. Şu Türkçe çıkan özel oyunlara lafım yok, en çokta onlara da özendim aldım ama 159 TL nedir ya, bana çok geldi. Maaşım olsa bir şey demem ama öğrenci maaşı ile gerçekten zor. Bazıları da şey diyor, sanki milyarlık PC topaldıkta ne oldu, adam gibi oyun yok PC de, ne varsa konsolda var diyorlar? Ben yine de ana yurdum, yuvama dönüp PC toplamayı düşünmeye başladım tabi PS 4 acil satmam lazım. Bu kadardan önce size danışmak istedim.

Şimdi siz derseniz ki, ya sen de çok oyun oynama, birkaç oyun ile idare et hele ki Türkçe çıkan oyunlara 160 TL değer diyorsanız bende size şunu soracağım. 3-4 gün de hikaye modunu oynamak için alacağın Türkçe oyuna 160 TL vermek ne kadar doğru? Eğer PC toplar isem, 1.500-.1800 TL gibi bir bütçem var. Bu bütçe ile oyun PC toplanır, gerek yakında çıkacak olan Watch Dogs, gerekse The Division Ultra oynatırız derseniz bende ona göre bir yol izleyeceğim.

Evet, konu belki gereğinden uzun oldu ama hem bir yaşanmış tecrübe niteliğinde hemde soru sorup- danışma olarak yerini almış oldu konu :) Yardım ve cevaplarınız için şimdiden teşekkürler. Ben mutluluğu arıyorum arkadaşlar, bana yolu gösterin...

Bende aynı sıkılma durumu her yeni topladığım sistemden 2 hafta sonra oluyor :) Ps içinde bu böyle değişmiyor, ne hayallerle alınan ve beklenen teknoloji eline geçtik den sonra pek bir anlamı kalmıyor :) Çok erken almışsın bir kere ps4 ü, ama almışken satmanı tavsiye etmem çok zarar edersin yoktan yere, aldığın fiyata alacak birini bulursan o ayrı tabikide. Ama dediğim gibi satma taraftarı değilim senin hatan işi aceleye getirip çok erken almış olman 1 seneye kadar her şey yerli yerine oturur o zaman da yeni bir makina alman gerekmez satmaz isen.

Herkese merhabalar. Bu forumda 1 seneyi aşkın süredir aranızdayım. Bu tarz konular, tartışmalar vs. çoğuna tanıklık ettik. Şimdide yaşadığım bir durum üzerinde çaresiz ve karasız kaldığım için sizlerden destek ve yardımlarınızı bekliyorum. Özellikle artık bizden biri olan, halka karışmış bilginlerin bilgesi Recep abiden :)

Ben, 13 Aralık Cuma günü ülkemizde sayılı PS4 alabilen (şanslı mı demeliyim bilemedim :) ) kişilerden biriyim. Cihazı birkaç gün kullanıp, NBA 2k14 satın aldım. Gerçekten de grafikler ve oynayış olsun PC' den kat be kat üstün. Tabi bu biraz satış stratejisi, bilerek PC' ye böyle çıkarmadılar. Ben oyunlardan zevk alamıyorum beyler. Elime vermişler Dual Shock mudur nedir bilmem kol, al oyna diyorlar. Hani benim klavyem, hani benim mause' um?? Windows gitmiş yerine PS menüsü gelmiş arayüz falan. Bir haber çıkıyor abooo Unchertad geliyor 4. oyun falan biz Fransız gibi bakıyoruz ulan ben daha 3 oyunu oynayıp, bitirmedim 4. oyun nedir, karakterler kim diye. Senelerdir PC oyuncusu olarak, bir çılgınlık yapıp, yeni nesil oyun ve grafiklere heveslenip aldım cihazı ama gelin görün ki ne PC tadı aldım ne de PC oyun fiyatlarını bulabildim. PSN bir giriyorum o nedir arkadaş, oyunlar 159 TL den başlıyor. Fifa alayım dedim 180 TL. Ulan birde PC oyunlarına pahalı derdik, AC 4' ün PS4 versiyonu 180 TL iken PC versiyonu 60-70 TL dolaylarında bulunabiliyor. Diyeceksiniz ki, güzel kardeşim konsolu alırken oyun fiyatlarından haberin yok muydu, evet vardı ama kendimce bir hayal kurdum dedim ben aylık 1 oyun alır idare ederim. Yok olmuyor, cihazı alalı daha 1 hafta olmadı ben bir basket oyunu ile sıkıldım ve dedim tamam! İlerleyen zamanda bu yolun sonu gelecek gibi değil. Şu Türkçe çıkan özel oyunlara lafım yok, en çokta onlara da özendim aldım ama 159 TL nedir ya, bana çok geldi. Maaşım olsa bir şey demem ama öğrenci maaşı ile gerçekten zor. Bazıları da şey diyor, sanki milyarlık PC topaldıkta ne oldu, adam gibi oyun yok PC de, ne varsa konsolda var diyorlar? Ben yine de ana yurdum, yuvama dönüp PC toplamayı düşünmeye başladım tabi PS 4 acil satmam lazım. Bu kadardan önce size danışmak istedim.

Şimdi siz derseniz ki, ya sen de çok oyun oynama, birkaç oyun ile idare et hele ki Türkçe çıkan oyunlara 160 TL değer diyorsanız bende size şunu soracağım. 3-4 gün de hikaye modunu oynamak için alacağın Türkçe oyuna 160 TL vermek ne kadar doğru? Eğer PC toplar isem, 1.500-.1800 TL gibi bir bütçem var. Bu bütçe ile oyun PC toplanır, gerek yakında çıkacak olan Watch Dogs, gerekse The Division Ultra oynatırız derseniz bende ona göre bir yol izleyeceğim.

Evet, konu belki gereğinden uzun oldu ama hem bir yaşanmış tecrübe niteliğinde hemde soru sorup- danışma olarak yerini almış oldu konu :) Yardım ve cevaplarınız için şimdiden teşekkürler. Ben mutluluğu arıyorum arkadaşlar, bana yolu gösterin...

Hocam merhaba,

Konsolda oyunlar pahalıdır dediğiniz gibi ama bir seçenek var oyunları yarı fiyatına alabilmek için. PSN store üzerinden oyun alırken gerek buradan, gerek farklı forumlardan güvenebileceğiniz birini bulursanız, bir oyunu iki kişi alıp oynama fırsatınız var. İlla ki forumdan olmak zorunda da değil, eğer PS4 alan bir arkadaşınız var ise onunlada oyun alabilirsiniz. Buna PSN kardeşliği diyorlar. İnternet üzerinde biraz araştırma yaparsanız, konu hakkında daha iyi bilgiler elde edebilirsiniz. 180TL olan oyunu 90TL'ye sahip olabiliyorsunuz. Öne çıkan oyunlar PC platformunda da bu fiyatlara satılıyor aşağı yukarı. Birde SONY açıklama yapmıştı, PS4 oyun fiyatlarını aşağıya çekeceğiz diye.

Bilgisayarda oyun oynamaktan başka keyif alıyorsanız o ayrı, ama sırf oyun için PS bence daha iyi. Ama dualshock mevzusunu bilemem. Bende PS3 var, dualshock bana sıkıntı yaratmıyor. Tabi yaklaşık 12-13 senedir konsol kullanıyorum. Oradan gelen bir alışkanlığım var. Size diyeceğim şu 1400TL verip PS4 almışsınız. Bir köşeye atıp bırakmayın, alışmaya çalışın. Paranız cebinizde olduktan sonra istediğiniz zaman PC toplayabilirsiniz çünkü.

Dostum öncelikle PS4'ün bilgisayara göre daha iyi grafik verdiğini düşündüğüne inanmak istemiyorum. Sence böyle bir şey mümkün olabilir mi? Önerim git PS4'ünü sat ve iyi bir PC topla kendine. Hem zaten PS4 için söylenenlere göre de ilk kasa baya bir sorunla geliyormuş.

İyide mesele bu değilki dostum. Oyun üreticileri çok daha optimize yazılım yapıyorlar PS4 oyunlarına. 7 sene önceki bir bilgisayarla BF4 açabilme ihtimalin nedir? PS3'te oynayabiliyorsun ama. Bence olaya çok yanlış taraftan bakıyorsun. Yazık günah değil mi, 3-5 gün önce 1400 TL ye aldığı cihazı satıp zarar edecek. Bu arada henüz görmedim ama PS4'ün şuan PC'den kötü grafiklerle oyun oynatacağına inanmıyorum. Zaman geçtikte PC öne geçer ama şuan aynıdır muhtemelen.

PS4 denilen konsol giriş seviyesi bir bilgisayara eş değer,optimize yazılım kullansalar dahi asla bir PC etmez. İkincisi de PS4 zaten yeni çıktı ve satınca zarar edeceğini zannetmiyorum. Çünkü şuan birçok yerde stok yok,aynı zamanda dün gittigidiyor ve birkaç siteye göz attım. Normalde 1399 TL olması gereken alete saçma sapan fiyatlar biçen ve ödeyenler var :). Yani kısacası yeni çıkmış bir konsolu kar yaparak bile satabilir :). Örneğini fazlasıyla gördüm 1 hafta içerisinde :).

Konsollar da artık PC'lerin gücüne ulaştı denebilir, oyunlar 60 FPS ve 1080p olmaya başladı. Grafikler de yan yana koyup kıyaslamadığımız sürece hiç belli olmuyor.

Yani tercih meselesi. Ancak sorun şudur ki PS4'de oyunlar çok pahalı en pahalı PS4'de en ucuz ise PC'de. Ama ilerde ucuzlar PS4'de hep böyle olacak değil fiyatlar.

Ama şimdi güzel pahalı bir PC toplayıp güçlü donanımlı PC toplayıp, ona baktıkça sevinmek gibisi yok. :) Ama PS4 fiyatı olan 1400 TL'ye PC toplasan ne olur toplamasan ne olur?

Ben olsam mesela PC olmazsa oyun oynayamam. Klavye fare alışkanlığı, hem internet hem oyun, geçemediğin bölümleri hızlıca pencereyi indirip Google'da aratmak falan filan, PC'yi tek geçerim. :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Aynen dediğiniz gibi oyun fiyatları çok yüksek. Yani ilerleyen zamanda hep böyle gitmese taş çatlasa fiyatlarda 20-30 TL oynama olacaktır. Mesela yakında GTA 5 çıkarsa hem PC hemde yeni nesil için, senelerdir kullanmadığım bir kol ile oynamayı pek tercih edeceğimi sanmıyorum :) Sistem toplarsam da 1.400 TL falan değil de ilk mesajımda yazdığım gibi 1.800 TL civarlarına çıkabilirim. Eğer bu bütçeli bir sistemde yani tahminen GTX760 yada zorlarsam hadi GTX770 aldım diyelim, GTA 5, Watch Dogs gibi oyunları Ultra sorunsuz oynayabilirsem niyetliyim sistem almaya tabi GTA 5 yine özürlü port oyunu olmazsa. Ne diyorsunuz şimdi, bu bütçe ile oyun sistemi toplanır mı yoksa ufak tefek birkaç oyun alarak PS4 devam mı edelim? Ona göre ilan açalım cihazın değeri düşmeden :)

Sadece kasa için 1800 TL güzel bir bütçe. Eğer dediğim sadece kasa için 1800 TL ayırırsan yoluna PC ile devam edebilirsin ve seni iyi performans ile 3 yıl götürür.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı