Yeni sistem tavsiyesi (Intel'den AMD'ye geçiş)

salvadore34

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar yıllardır Intel kullanıyorum fakat yeni sistem kuracağım, yardımlarınızı bekliyorum. Şu anda i7 4790K işlemci kullanıyorum fakat ileriye dönük en azından 4 ila 5 yıl rahat gidecek bir sistem kurmak istiyorum. Araştırmalarım sonucunda AMD Ryzen 3700X veya 3800X işlemcili bir sistem kurmaya karar verdim. Intel'in 9700K ve i9 9900K ile kıyaslandığında hangisi performans için daha iyidir. Oyun ve program ağırlıklı bir sistem kurayacağım ona göre yazarsanız sevinirim. Düşündüğüm sistem ise şu şekilde başka bir fikriniz varsa yazmanızı bekliyorum. Bunlar almayı düşündüğüm ürünler.
  • İşlemci: AMD 3800X
  • Anakart: X570 (fakat marka önerirseniz sevinirim)
  • RAM: Corsair Vengeance LPX 16 GB 3000MHz DDR4 RAM
Buna ek olarak:
  • EVGA FTW3 GTX 1080 Ti OC ekran kartı
  • C sürücüsü için 512 GB SSD
  • D sürücüsü için 240 GB SSD
Bu sisteme ilave edeceğim. Sizce bu yeni kuracağım sistem beni 4-5 yıl idare eder mi? Şimdiden herkese teşekkürler.
yardımcı olacak kimse yokmu ?

Son düzenleme:
Arkadaşlar yıllardır Intel kullanıyorum fakat yeni sistem kuracağım, yardımlarınızı bekliyorum. Şu anda i7 4790K işlemci kullanıyorum fakat ileriye dönük en azından 4 ila 5 yıl rahat gidecek bir sistem kurmak istiyorum. Araştırmalarım sonucunda AMD Ryzen 3700X veya 3800X işlemcili bir sistem kurmaya karar verdim. Intel'in 9700K ve i9 9900K ile kıyaslandığında hangisi performans için daha iyidir. Oyun ve program ağırlıklı bir sistem kurayacağım ona göre yazarsanız sevinirim. Düşündüğüm sistem ise şu şekilde başka bir fikriniz varsa yazmanızı bekliyorum. Bunlar almayı düşündüğüm ürünler.
  • İşlemci: AMD 3800X
  • Anakart: X570 (fakat marka önerirseniz sevinirim)
  • RAM: Corsair Vengeance LPX 16 GB 3000MHz DDR4 RAM
Buna ek olarak:
  • EVGA FTW3 GTX 1080 Ti OC ekran kartı
  • C sürücüsü için 512 GB SSD
  • D sürücüsü için 240 GB SSD
Bu sisteme ilave edeceğim. Sizce bu yeni kuracağım sistem beni 4-5 yıl idare eder mi? Şimdiden herkese teşekkürler.
yardımcı olacak kimse yokmu ?
Butcenizi belirtir misiniz.

AMD 3700x ve 3800x arasinda abarti bir para farki yok ise 3800X alinabilir.
Anakart olarak MSI VRM sogutmalari iyi diyorlar, onun disinda ASRock veya Gigabyte bakabilirsin cok guzel F/P anakartlari var.

RAM icin daha yuksek MHz ram almani oneririm yada sansina guzel silikonu çıkacak ki oc yapabileceksin, ben Corsair Vengeance 8x2=18GB kitimi, 2666MHz den 3466MHz OC yaptim 1.37v ama daha stabil calismasi icin 3200MHz 1.35v ayarladim gunluk icin.

Ekran kartini RTX 2070 S veya RX 5700XT dusunebilirsin.

SSD olarak Samsung 970 PRO 512GB NVMe SSD almani oneririm. Depolama olarak ise Sandisk Plus 1TB SATA SSD.

Butcenizi belirtir misiniz.

AMD 3700x ve 3800x arasinda abarti bir para farki yok ise 3800X alinabilir.
Anakart olarak MSI VRM sogutmalari iyi diyorlar, onun disinda ASRock veya Gigabyte bakabilirsin cok guzel F/P anakartlari var.

RAM icin daha yuksek MHz ram almani oneririm yada sansina guzel silikonu çıkacak ki oc yapabileceksin, ben Corsair Vengeance 8x2=18GB kitimi, 2666MHz den 3466MHz OC yaptim 1.37v ama daha stabil calismasi icin 3200MHz 1.35v ayarladim gunluk icin.

Ekran kartini RTX 2070 S veya RX 5700XT dusunebilirsin.

SSD olarak Samsung 970 PRO 512GB NVMe SSD almani oneririm. Depolama olarak ise Sandisk Plus 1TB SATA SSD.
Hocam işlemci anakart ve ram için max 5000 tl ayirabilirim. 3700x ile 3800x arasındaki fiyat farkı 350 ila 400 tl arasında oynuyor. Anakart wi-fi li olsun istiyorum. X570 modellerinden konuda belirttiğim sdd ler hali hazırda kullanıyorum.onlari yeni sisteme ilave edicem. Sizce bu sistem 5 yıl kadar yetermi hem oyun hem program olarak,şimdiden teşekkürler...

Hocam işlemci anakart ve ram için max 5000 tl ayirabilirim. 3700x ile 3800x arasındaki fiyat farkı 350 ila 400 tl arasında oynuyor. Anakart wi-fi li olsun istiyorum. X570 modellerinden konuda belirttiğim sdd ler hali hazırda kullanıyorum.onlari yeni sisteme ilave edicem. Sizce bu sistem 5 yıl kadar yetermi hem oyun hem program olarak,şimdiden teşekkürler...

i7 4790k bile şuanda kullanılan bir sistem. İşlemci olarak bütçeniz el verirse 3800x alınabilir ama 400tl başka yerlerde kullanmak isterseniz onuda gözardı etmemelisiniz. Anakart olarak x570 istiyorsanız orta-üst modellerine baksanız iyi olur. Yani asus rog serisi gigabyte aorus msi meg serisi gibi modellerinden bakarsanız daha faydalı olacaktır. Bu anakartlar da pahalı anakartlar olduklarından işlemci anakart ikilisini iyi seçmek gerekiyor.

İstediğiniz x570 anakartların vrmlerine burdan bakabilirsiniz

Dosya Ekleri

• 57705bc.png
    57705bc.png
    31,8 KB · Görüntüleme: 34
Bu bileşenleri öneririm, 5050 TL tutuyor.

Aşağı yukarı 5 bin tl tutuyor. Eğer rgb takıntınız yoksa bu soğutucu gerçekten iyi.1-2 fps için 400 tl daha fazla vermek gerçekten gereksiz. 3800x' in 105 watt, 3700x'in ise 65 watt tdp olduğu unutulmamalı. Eğer bir kaç yüz lira daha verebilirseniz soğutucunun üzerine 2 rgb fan takabilirsiniz (ll120).

Hocam şu an o işlemci yeterli değil mi sizce? 5 6 sene gitmesini istiyorsanız bence önce elinizdeki işlemcinin ömrünü bitirin hala iş gören ve oldukça güçlü bir işlemci ömrü bittikten sonra çok daha gelişmiş bir işlemci ile geri dönersiniz ha eğer render falan diyorsanız o zaman birşey diyemem.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı