Yeni sistem toplandığında yapılması gerekenler nedir?

LeyzZ

Kilopat
Daha fazla  
İlk kez şahsi bir masaüstü oyuncu sistemim oluyor bundan önce sadece laptop kullandım.
Yeni sistem elime büyük ihtimal salı günü geçecek. GameGaraj Aquarius 5A'yı özelleştirerek aldım. Sistemim aşağıda.
AMD Ryzen 3 3100 3.6GHz AM4
ASUS Prime B450M-K 4400MHz (OC) AM4 mATX
Palit GeForce GTX1660 Super GP OC 6 GB 192Bit GDDR6
Crucial Ballistix 8 GB 3200MHz DDR4 CL16
Netac N535S 480 GB 560/520 Mbps 2.5" SATA
GameGaraj 650Watt 80+ Bronz

Sistem elime ulaştıktan sonra neler yapmalıyım? Windows 10 Pro mu Home mu kullanmalıyım? Windows'u yüklemeden önce mi BIOS güncellemesi yapmalıyım yoksa Windows'u yükledikten sonra mı BIOS'u güncellemeliyim?
Bunlar dışında da tüm tavsiyelerinize açığım.

İlk kez şahsi bir masaüstü oyuncu sistemim oluyor bundan önce sadece laptop kullandım.
Yeni sistem elime büyük ihtimal salı günü geçecek. GameGaraj aquarius 5A'yı özelleştirerek aldım. Sistemim aşağıda.
AMD Ryzen 3 3100 3.6GHz am4.
ASUS Prime B450M-K 4400MHz (OC) AM4 mATX.
Palit GeForce GTX1660 Super GP OC 6 GB 192Bit GDDR6.
Crucial Ballistix 8 GB 3200MHz DDR4 CL16.
Netac N535S 480 GB 560/520 Mbps 2.5" SATA.
GameGaraj 650Watt 80+ bronz.

Sistem elime ulaştıktan sonra neler yapmalıyım? Windows 10 Pro mu Home mu kullanmalıyım? Windows'u yüklemeden önce mi BIOS güncellemesi yapmalıyım yoksa Windows'u yükledikten sonra mı BIOS'u güncellemeliyim?

Keşke SSD'yi ve PSU'yu daha bilindik iyi markalar ile değiştirşey mişsiniz. Diğer bileşenler çok iyi duruyor. İlk önce Windows 10'u kurmak ve sonrasında tüm sürücüleri yüklemek. Sonrasında kullandığınız bir antivirüs var ise onu yükleyin. Steam, Ubisoft, Origin, Epic Games vb. şeyleri yüklemek. En sonunda oyunları yüklemek. Durun, şunu unuttum Unlost'un FPS arttırma videosundaki Xbox vb. FPS düşüren şeyleri kapatmak.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu şekilde aratırsan, milyon tane konu var.

Yeni sistem elime büyük ihtimal salı günü geçecek. GameGaraj aquarius 5A'yı özelleştirerek aldım. Sistemim aşağıda.
AMD Ryzen 3 3100 3.6GHz am4.
ASUS Prime B450M-K 4400MHz (OC) AM4 mATX.
Palit GeForce GTX1660 Super GP OC 6 GB 192Bit GDDR6.
Crucial Ballistix 8 GB 3200MHz DDR4 CL16.
Netac N535S 480 GB 560/520 Mbps 2.5" SATA.
GameGaraj 650Watt 80+ bronz.

Eğer bilgisayarı sadece oyun için kullanacaksan Home kurman daha mantıklı olur. Eğer imkanın varsa Windows'u yüklemeden önce anakartın BIOS'unu güncellemen daha iyi olur. Windows 10 Home ve Pro farklarını Microsoft'un sitesinden öğrenebilirsin. Pro daha çok kurumsal, profesyonel şirketler için yapılmış bir sürüm. Yani eğer sadece oyuncuysan Pro'nun getirdiği özelliklere hiçbir zaman ihtiyacın olmayacak.

Eğer bilgisayarı sadece oyun için kullanacaksan Home kurman daha mantıklı olur. Eğer imkanın varsa Windows'u yüklemeden önce anakartın BIOS'unu güncellemen daha iyi olur. Windows 10 Home ve Pro farklarını Microsoft'un sitesinden öğrenebilirsin. Pro daha çok kurumsal, profesyonel şirketler için yapılmış bir sürüm. Yani eğer sadece oyuncuysan Pro'nun getirdiği özelliklere hiçbir zaman ihtiyacın olmayacak.

Bazı videolarda ve forumlarda Windows'u yükledikten sonra BIOS güncellemesi yapılırsa ileride RAM hataları verebiliyor yazıyor doğru mu bu?

Araştırdım bunu hocam. AIGO/DARKFLASH firmasının PSU'larını kullanıyorlarmış. Güvenilir bir firmaymış yurtdışında.

Özelleştirmelerde bütçem dahilinde en az şikayet edileni oydu maalesef.

Windows kurmadan once BIOS guncellemesi yapin. Sonra Windows kurun. Windows 10 bime ile Windows 10 Pro arasinda bir oyuncu için ciddi bir fark olmayacak. Size kalmis bir şey. Sistemi ilk kurduktan sonra tum suruculeri kurun. Sonrasinda istediginiz programlari kurabilirsiniz :). BIOS guncellemesi sistem stabil calistigi surece yapmaya gerek yok aslinda. Cunku her surum stabil olmayabiliyor. Windows ve ekran karti suruculerini guncel tutun. Parcalarda sikinti olmadigindan emin olmak istiyorsaniz ekran kartina FurMark, islemciye Prime95, RAM'lere Memtest86 testi yapabilirsiniz. Diskler icinde Crystal disk mark. Bu kadar :).

Windows kurmadan once BIOS guncellemesi yapin. Sonra Windows kurun. Windows 10 bime ile Windows 10 Pro arasinda bir oyuncu için ciddi bir fark olmayacak. Size kalmis bir şey. Sistemi ilk kurduktan sonra tum suruculeri kurun. Sonrasinda istediginiz programlari kurabilirsiniz :). BIOS guncellemesi sistem stabil calistigi surece yapmaya gerek yok aslinda. Cunku her surum stabil olmayabiliyor. Windows ve ekran karti suruculerini guncel tutun. Parcalarda sikinti olmadigindan emin olmak istiyorsaniz ekran kartina FurMark, islemciye Prime95, RAM'lere Memtest86 testi yapabilirsiniz. Diskler icinde Crystal disk mark. Bu kadar :).

Windows Update ile tüm sürücüler en güncel sürümü ile yükleniyor mu yoksa benim tek tek elle bulup mu yüklemem gerekiyor? Recep Baltaş videoda tüm driverları Windows Update ile yüklemişti yanlış hatırlamıyorsam.

Ek olarak sistemin geldiğinde, pakette en ufak nemlik, göçük, hasar, yırtılma vs. varsa pakedi açmadan anında tutanak tuttur ve geri gönder, bu şekilde %100 haklı duruma gelirsin içinde hasar varsa.

Geri
Yukarı