Yeni takılan SSD'den sonra diğer SSD'ler gözükmüyor

bthn52

Centipat
Herkese selamünaleyküm, arkadaşlar. Bilgisayarıma yeni bir SSD aldım, M.2 Samsung 970 EVO Plus, fakat SSD'yi bilgisayara taktığımda Windows'un kurulu olduğu SSD'yi sistem görüyor fakat bilgisayar Windows kurmamı istiyor. Ayrıyeten takılı olan diğer hard disk ve SATA SSD'yi görmüyor, sistemde sadece 2 M.2 SSD gözüküyor ve Windows kurmamı istiyor. Windows'un kurulu olduğu SSD ve yeni aldığım SSD'mi, Windows kurulumu istemeden sistemi nasıl açarım? Yoksa bilgisayara sıfırdan Windows kurmam mı gerekiyor?

Son düzenleyen: Moderatör:
Herkese selamünaleyküm, arkadaşlar. Bilgisayarıma yeni bir SSD aldım, M.2 Samsung 970 EVO Plus, fakat SSD'yi bilgisayara taktığımda Windows'un kurulu olduğu SSD'yi sistem görüyor fakat bilgisayar Windows kurmamı istiyor. Ayrıyeten takılı olan diğer hard disk ve SATA SSD'yi görmüyor, sistemde sadece 2 M.2 SSD gözüküyor ve Windows kurmamı istiyor. Windows'un kurulu olduğu SSD ve yeni aldığım SSD'mi, Windows kurulumu istemeden sistemi nasıl açarım? Yoksa bilgisayara sıfırdan Windows kurmam mı gerekiyor?

Anakart marka modeli nedir?
Windows hangi SSD de kurulu satamı M.2 mi?
Toplamda kaç adet depolama var ve hangisi nereye bağlı?

Anakart: Aours b450 Elite v2
Windowsun kurulu olduğu SSD: Sandisk m2 ssd
1Tb hardisk
120Gb sata ssd
yeni almış olduğum ve taktığımda windows kurulumu istiyen Samsung 970 Evo Plus m2 Ssd

samsung m2 ssd yi sisteme taktığımda bios üzerinde sadece sandisk m2 ssd ve samsung m2 ssd gözüküyor fakat samsung m2 ssd yi çıkarttığımda harddisk ve sata ssd tekrar gözükür duruma geliyor ve sistemim açılıyor.
Anakart marka modeli nedir?
Windows hangi SSD de kurulu satamı M.2 mi?
Toplamda kaç adet depolama var ve hangisi nereye bağlı?
Anakart: Aours b450 Elite v2
Windowsun kurulu olduğu SSD: Sandisk m2 ssd
1Tb hardisk
120Gb sata ssd
yeni almış olduğum ve taktığımda windows kurulumu istiyen Samsung 970 Evo Plus m2 Ssd

samsung m2 ssd yi sisteme taktığımda bios üzerinde sadece sandisk m2 ssd ve samsung m2 ssd gözüküyor fakat samsung m2 ssd yi çıkarttığımda harddisk ve sata ssd tekrar gözükür duruma geliyor ve sistemim açılıyor.

Anakart: Aours B450 Elite V2.
Windows'un kurulu olduğu SSD: SanDisk M.2 SSD.
1TB hard disk.
120GB SATA SSD.
Yeni almış olduğum ve taktığımda Windows kurulumu isteyen Samsung 970 EVO Plus M.2 SSD.

Samsung M.2 SSD'yi sisteme taktığımda BIOS üzerinde sadece SanDisk M.2 SSD ve Samsung M.2 SSD gözüküyor fakat Samsung M.2 SSD'yi çıkarttığımda hard disk ve SATA SSD tekrar gözükür duruma geliyor ve sistemim açılıyor.

Anakart: Aours B450 Elite V2.
Windows'un kurulu olduğu SSD: SanDisk M.2 SSD.
1TB hard disk.
120GB SATA SSD.
Yeni almış olduğum ve taktığımda Windows kurulumu isteyen Samsung 970 EVO Plus M.2 SSD.

Samsung M.2 SSD'yi sisteme taktığımda BIOS üzerinde sadece SanDisk M.2 SSD ve Samsung M.2 SSD gözüküyor fakat Samsung M.2 SSD'yi çıkarttığımda hard disk ve SATA SSD tekrar gözükür duruma geliyor ve sistemim açılıyor.

SATA'ya bağlı SSD'yi ve HDD'yi anakartın en sağ alt tarafındaki SATA portlarına takın.
İkinci M.2 sisteme takıldığında bazı SATA portları kapanıyor.

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.JPG
    Ekran Alıntısı.JPG
    71,8 KB · Görüntüleme: 48
SATA'ya bağlı SSD'yi ve HDD'yi anakartın en sağ alt tarafındaki SATA portlarına takın.
İkinci M.2 sisteme takıldığında bazı SATA portları kapanıyor.
bunu deneyeceğim fakat sağ en altta bulunan portların önünde hardisk için fanlı soğutma mevcut eğer dediğinizi yaptığımda işe yararsa fanı sökerim burayada haberini veririm eğer işe yaramazsa sisteme mecbur oalrak windows atmak zorunda kalıcam sanırım

Bunu deneyeceğim fakat sağ en altta bulunan portların önünde hard disk için fanlı soğutma mevcut eğer dediğinizi yaptığımda işe yararsa fanı sökerim burayada haberini veririm eğer işe yaramazsa sisteme mecbur oalrak Windows atmak zorunda kalacağım sanırım.

Mesele Windows atmak değil.
Senin SATA'ya bağlı cihazlar sanırım 2 ve 3 nolu SATA'lara bağlı?

Bu portlara bağlı cihazları sistem hiç görmeyecek ikinci M.2 ve bu portlar arasında seçim yapmak durumundasın.

Fan bir şekilde ayarlanır.

Bu portlara bağlı cihazları sistem hiç görmeyecek ikinci M.2 ve bu portlar arasında seçim yapmak durumundasın.

dediklerinizi harfiyen uyguladım ve sistem açıldı fakat samsung ssd bios üzerinde gözüküyor ama bilgisayarımda gözükmüyor, disk yönetimden gbt ayarını seçtim ama halen gözükmediği için harf ataması vesaire yapamadım bunu nasıl çözebilirim acaba

ve birde m2 ssd lerin yerlerini değiştirirsem bir problem çıkartırmı bana yeni aldığım m2 ssd yi soğutucu olan slota takmak istiyorum

Son düzenleme:
Dediklerinizi harfiyen uyguladım ve sistem açıldı fakat Samsung SSD BIOS üzerinde gözüküyor ama bilgisayarımda gözükmüyor, disk yönetimden GPT ayarını seçtim ama halen gözükmediği için harf ataması vesaire yapamadım bunu nasıl çözebilirim acaba.

Ve bir de M.2 SSD'lerin yerlerini değiştirirsem bir problem çıkartır mı bana yeni aldığım M.2 SSD'yi soğutucu olan slota takmak istiyorum.

Bilgisayarıma sağ tık yönet disk yönetiminden yeni SSD'ye harf ataması yapabilirsiniz.
SSD'lerin yerlerini değiştirmeniz sorun teşkil etmez.

Yeni konular

Geri
Yukarı