Yeniler hangi dağıtımları kullanmalı?

illedelinux

Decipat
Makaleler
2
Daha fazla  
Hangi dağıtımı kullanmalıyım, hangi dağıtım iyi gibi çok soru soruluyor, hatta bunun için çok başlık açılıyor. Yenilerin işini bir nebze kolaylaştırmak için bu konuda biraz yardımcı olmaya çalışayım.

Yeniler için olan bu dağıtımlar KDE, Gnome, Cinnamon, Mate, Xfce masaüstleri kullanır. Bu masa üstlerinin hepsi aynı işi görse de görünümü, kullanımı, araçları farklıdır. Ayrıca dağıtımlar masaüstleri benzerliği taşısa da her dağıtım kendine göre farklı özelliklere ve kendi geliştirdikleri bazı araçlara sahiptir.

Kurulum ve kurulum sonrası sorun yaşamamak için aşağıdakilere dikkat edelim

- Windows varsa "Hızlı başlat" seçeneği kapalı olmalı.
- BİOS'ta varsa "Secure boot" seçeneği disable olmalı.
- Donanımınız UEFİ ise Diskte 512 MB boyutunda, Fat32 formatında ve boot/esp bayraklı bölüm olmalı.
- Yukarıdakiler tamam olmasına rağmen kurulumda veya canlı oturuma geçişte sorun yaşanıyorsa BİOS'tan sonra gelen ön yükleyici ekranında nomodeset, acpi=off, noapic gibi seçenekler denenmeli.

Normal koşullarda yenilerin kullanması gereken dağıtımlar şunlardır:

Debian tabanlı dağıtımlar

- Linux Mint
- Ubuntu
- Kubuntu
- Ubuntu Mate
- Xubuntu
- Zorin Os
- KDE Neon
- Ubuntu Budgie
- Ubuntu DesktopPack
- MX Linux
- DuZeru
- Pinguy Os
- Peppermint Os

Arch tabanlı dağıtımlar

- Manjaro
- Archman
- Arco Linux
- RebornOs

Çeşitli tabana sahip dağıtımlar

- Debian Non Free
- openSUSE
- Fedora
- GeckoLinux
- ROSA
- Mageia
- Alt Linux

Bu dağıtımlar diğerlerine göre yeniler için daha ideal olan dağıtımlardır.
Şimdi fikir vermesi için bu dağıtımların özelliklerini yine dağıtımların kendi anlatımlarından çeviri ile anlatmaya çalışayım.
Anlatmadan önce sıralamanın denk gele olduğunu belirteyim, yani iyiden en az iyiye şeklinde yanlış anlaşılma olmasın, çünkü hepsi aşağı-yukarı birbirine yakındır.

Linux Mint

Linux Mint, amacı birçok kullanışlı, özel araç ve isteğe bağlı kullanıma hazır multimedya desteği ile klasik bir masaüstü deneyimi sağlamak olan Ubuntu tabanlı bir dağıtımdır. Ayrıca özel bir masaüstü ve menüler, çeşitli benzersiz yapılandırma araçları ve web tabanlı bir paket yükleme arayüzü ekler. Linux Mint, Ubuntu yazılım havuzlarıyla uyumludur.
İndirme ve daha geniş bilgi için tıklayınız

Ubuntu

Ubuntu, hem topluluk hem de profesyonel destek ile serbestçe kullanılabilen eksiksiz bir masaüstü Linux işletim sistemidir. Ubuntu topluluğu, Ubuntu Manifestosunda yer alan fikirlere dayanmaktadır: bu yazılımın ücretsiz olması, yazılım araçlarının insanlar tarafından kendi dillerinde ve engelli olmalarına rağmen kullanılabilir olması ve insanların kişiselleştirme özgürlüğüne sahip olması ve Yazılımlarını uygun gördükleri şekilde değiştirin. "Ubuntu", "başkalarına insanlık" anlamına gelen eski bir Afrika kelimesidir. Ubuntu dağıtımı, Ubuntu'nun ruhunu yazılım dünyasına getiriyor.

Kubuntu

Kubuntu, KDE'nin masaüstü yazılımına ve Ubuntu işletim sistemine dayanan ücretsiz ve kullanıcı dostu bir Linux dağıtımıdır. İki yılda bir serbest bırakma döngüsüne sahiptir. Piyasaya sunulduğu tarihte KDE masaüstünün güncel bir sürümünü sağlamanın yanı sıra, proje aynı zamanda her bir sürümün ömrü boyunca güncellenmiş KDE paketleri de yayınlar.

Ubuntu Mate

Ubuntu MATE, Ubuntu işletim sisteminin sadeliğini ve zerafetini klasik, geleneksel bir masaüstü ortamı olan MATE masaüstünde sunmayı amaçlayan bir masaüstü dağıtımıdır. MATE, Ubuntu'nun varsayılan masaüstü olarak kullanılan 10.10'a kadar (Unity ile değiştirildiği zaman) GNOME 2 masaüstü ortamının devamıdır. Proje hayatına Ubuntu "remix" olarak başladı, ancak 15.04 sürümünden başlayarak, Linux dağıtımlarının Ubuntu ailesinin resmi bir üyesi olarak resmen kabul edildi.

Xubuntu

Xubuntu, Ubuntu'ya dayalı, topluluk tarafından geliştirilmiş bir işletim sistemidir. Sağlam, hafif ve yapılandırılabilir bir masaüstü ortamı olan Xfce ile birlikte gelir.

Zorin Os

Zorin OS, özellikle Linux'a yeni başlayanlar için tasarlanmış Ubuntu tabanlı bir Linux dağıtımıdır. Windows benzeri bir grafik kullanıcı arayüzü ve Windows'ta bulunanlara benzer birçok program var. Zorin OS ayrıca kullanıcıların birçok Windows programı çalıştırmalarını sağlayan bir uygulama ile birlikte geliyor. Dağıtımın nihai amacı, Windows'a bir Linux alternatifi sunmak ve Windows kullanıcılarının komplikasyon olmadan Linux'un tüm özelliklerini kullanmasını sağlamak.

KDE Neon

KDE neon, Ubuntu tabanlı bir Linux dağıtımı ve en son KDE Plasma masaüstünü ve diğer KDE topluluk yazılımlarını içeren canlı bir DVD'dir. Yüklenebilir DVD görüntüsünün yanı sıra, proje en son KDE yazılımıyla birlikte hızla gelişen bir yazılım deposu sağlar. Ürünün iki sürümü mevcuttur - piyasaya sürüldüğü gibi en son KDE yazılımını kontrol etmek isteyenler için tasarlanmış bir "Kullanıcı" sürümü ve en yeni KDE uygulamalarını test etmek için bir platform olarak oluşturulan bir "Geliştirici" sürümü.

Ubuntu Budgie

Ubuntu Budgie (önceden muhabbet kuşu-remix), aslında Solus projesi tarafından geliştirilen Budgie masaüstünü içeren Ubuntu tabanlı bir dağıtımdır. Sıfırdan yazılan ve GNOME yığına sıkı sıkıya entegre olan Budgie, sadelik ve şıklığa odaklanırken, aynı zamanda Raven bildirim ve özelleştirme merkezi gibi kullanışlı özellikler de sunar.

Ubuntu DesktopPack

Ubuntu DesktopPack, Canonical'in resmi ortağı olan Ukraynalı UALinux tarafından yaptırılan bir Ubuntu remix'idir. Ekstra uygulamalar, sürücüler ve medya kodekleri ile birlikte gelir ve İngilizce, Rusça ve Ukraynaca dilleri için tam destek içerir. Varsayılan Ubuntu yapısının yanı sıra, proje aynı zamanda Kubuntu ve Xubuntu'ya dayanan değişkenlerin yanı sıra okullar ve masaüstü bilgisayarlar, sunucular ve oyun istasyonları için ekstra yazılım içeren ticari CD / DVD paketleri için ücretsiz bir CD de sunar.

MX Linux

Debian'ın "istikrarlı" şubesine dayanan ve masaüstü tabanlı bir Linux dağıtımı olan MX Linux, antiX ve eski MEPIS Linux toplulukları arasındaki işbirliğine dayalı bir girişimdir. Xfce'i varsayılan masaüstü olarak kullanmak, şık ve verimli bir masaüstünü basit yapılandırma, yüksek stabilite, sağlam performans ve orta boy kaplama alanıyla birleştirmek için tasarlanmış orta ağırlıkta bir işletim sistemidir.

DuZeru

DuZeru, Debian'ın Kararlı şubesine dayanan bir Brezilyalı Linux dağıtımıdır. DuZeru, Xfce masaüstü ortamıyla birlikte gelir ve hem 32 bit hem de 64 bit x86 yapılarında bulunur.

Pinguy Os

Pinguy OS, yeni başlayan Linux kullanıcılarını hedefleyen Ubuntu tabanlı bir dağıtımdır. Çok sayıda kullanıcı dostu geliştirme, multimedya kodekleri ve tarayıcı eklentileri için kutudan çıkar çıkmaz destek, geliştirilmiş menüler, paneller ve bağlantı çubukları ile yoğun şekilde ayarlanmış bir GNOME kullanıcı arayüzü ve birçok yaygın bilgi işlem görevi için popüler masaüstü uygulamalarının dikkatli bir seçkisine sahiptir.

Peppermint Os

Peppermint OS, sistem kaynaklarını hızlı ve kolay bir şekilde yıldırmayı hedefleyen Lubuntu tabanlı bir Linux dağıtımıdır. Siteye Özel Tarayıcısını kullanarak, Peppermint bulut ve web tabanlı uygulamalarla sorunsuz bir şekilde bütünleşir. Dağıtımın diğer özellikleri arasında otomatik güncellemeler, adım adım kolay kurulum, şık ve kullanıcı dostu arayüz ve doğrudan bulut tabanlı uygulamalara entegre olarak artan mobilite yer alıyor. Dağıtım, bir LXDE / Xfce masaüstü ortamı kullanır ve LXDE'nin oturumunu Xfce'nin paneli ve uygulama menüsü ile karıştırır.

Manjaro

Manjaro Linux, Arch Linux tabanlı hızlı, kullanıcı dostu, masaüstü odaklı bir işletim sistemidir. Temel özellikler arasında sezgisel kurulum süreci, otomatik donanım algılama, kararlı yuvarlanma modeli, birden fazla çekirdek yükleme yeteneği, grafik sürücülerini yönetmek için özel Bash komutları ve kapsamlı masaüstü yapılandırması bulunur. Manjaro Linux, temel masaüstü seçenekleri olarak Xfce, KDE, GNOME ve daha gelişmiş kullanıcılar için minimalist bir Net sürümü sunar. Topluluk destekli masaüstü lezzetleri de mevcuttur.

Archman

Archman GNU / Linux, Calamares sistem kurulumunu ve önceden yapılandırılmış bir masaüstü ortamını içeren Arch Linux tabanlı bir dağıtımdır. Archman ayrıca yeni yazılımı kurmayı kolaylaştırmak için Pamac paket yöneticisine de sahiptir.

Arco Linux

ArcoLinux (daha önce ArchMerge olarak bilinen), Arch Linux tabanlı bir dağıtımdır. Gelişme üç dalda gerçekleşir - ArcoLinux, ArcoLinuxD ve ArcoLinuxB. ArcoLinux, Xfce masaüstüyle (Openbox ve i3 pencere yöneticileriyle birlikte) birlikte gelen tam özellikli bir dağıtımdır. ArcoLinuxD, uzman kullanıcıların herhangi bir masaüstünü ve uygulamayı kurmasını sağlayan komut dosyalarını içeren minimal bir dağıtımdır. ArcoLinuxB, kullanıcılara özel dağıtımlar oluşturma gücü verirken, Başar, bspwm, Budgie, Tarçın, Deepin, GNOME, MATE ve KDE Plazma gibi önceden yapılandırılmış masaüstleriyle birkaç topluluk baskısı geliştiren bir projedir. ArcoLinux ayrıca Linux becerilerini öğrenme ve edinmeye odaklandığından çeşitli video eğitimleri de sunmaktadır.

RebornOs

RebornOS, Arch Linux tabanlı masaüstü odaklı bir Linux dağıtımıdır. RebornOS canlı görüntüsü yalnızca bir GNOME masaüstü sağlasa da, yükleme işlemi birçok popüler masaüstü ortamından ve pencere yöneticisinden birini kurma seçeneği sunar. Dağıtımın diğer ilginç özellikleri arasında Flatpak paketleri için destek, Android uygulamalarını çalıştırmak için Anbox'ın isteğe bağlı kurulumu, sistemi önceki bir tarihe geri alma yeteneği ve grafik sistem konfigürasyonu ve bakım araçları bulunur.

Debian Non Free

Debian Projesi, özgür bir işletim sistemi oluşturmak için ortak nedenler ortaya koyan bireylerin birliğidir. Bu işletim sistemine Debian denir. Debian sistemleri şu anda Linux çekirdeğini kullanıyor. Linux, Linus Torvalds tarafından başlatılan ve dünya çapında binlerce programcı tarafından desteklenen tamamen ücretsiz bir yazılım parçasıdır. Elbette insanların istediği şey uygulama yazılımıdır: belgelerin düzenlenmesinden bir işin yürütülmesine, oyun oynamaya ve daha fazla yazılım yazmaya kadar yapmak istediklerini elde etmelerine yardımcı olacak programlar. Debian, 50.000'den fazla paketle (makinenize kolay kurulum için hoş bir biçimde birleştirilmiş önceden derlenmiş yazılım) gelir - hepsi ücretsiz. Biraz kule gibi. Temelde çekirdek var. Üstelik tüm temel araçlar. Sırada, bilgisayarda çalıştırdığınız tüm yazılımlar var. Kulenin tepesinde Debian var - her şeyi dikkatlice organize ediyor ve uyuyor, böylece hepsi birlikte çalışıyor.
İndirme için veya daha geniş bilgi için tıklayınız

openSUSE

openSUSE projesi, SUSE Linux ve diğer şirketler tarafından desteklenen bir topluluk programıdır. Her yerde Linux kullanımını teşvik eden bu program, eksiksiz bir Linux dağıtımı olan openSUSE'ye ücretsiz ve kolay erişim sağlar. OpenSUSE projesinin üç ana hedefi vardır: openSUSE'i herkes için en kolay Linux ve en çok kullanılan Linux dağıtımı yapmak; openSUSE'yi yeni ve deneyimli Linux kullanıcıları için dünyanın en kullanışlı Linux dağıtım ve masaüstü ortamı haline getirmek için açık kaynaklı işbirliğinden yararlanın; openSUSE'yi Linux geliştiricileri ve yazılım satıcıları için tercih edilen bir platform haline getirmek için geliştirme ve paketleme işlemlerini önemli ölçüde basitleştirin ve açın.

Fedora

Fedora (eski adıyla Fedora Core) topluluk destekli Fedora Projesi tarafından geliştirilen ve Red Hat'ın sahip olduğu bir Linux dağıtımıdır. Fedora, ücretsiz ve açık kaynaklı bir lisans altında dağıtılan bir yazılım içerir ve bu tür teknolojilerin öncüsü olmayı hedeflemektedir. Fedora, yenilikçiliğe odaklanma, yeni teknolojileri erken entegre etme ve üst seviye Linux topluluklarıyla yakın çalışma konusunda ün sahibidir. Fedora'daki varsayılan masaüstü GNOME masaüstü ortamı ve varsayılan arayüz GNOME Kabuğu'dur. KDE, Xfce, LXDE, MATE ve Tarçın gibi diğer masaüstü ortamları da mevcut. Fedora Projesi ayrıca Fedora spins adı verilen özel Fedora çeşitlerini de dağıtır. Bunlar, alternatif masaüstü ortamları sunan veya oyun, güvenlik, tasarım gibi belirli ilgi alanlarını hedef alan belirli yazılım paketleri kümeleriyle oluşturulmuştur.

GeckoLinux

GeckoLinux, masaüstünde cilalama ve kutudan çıkar çıkmaz kullanılabilirliğe odaklanan, openSUSE dağıtımına dayalı bir Linux spinidir. Dağıtım, canlı disklerden yüklenebilen birçok masaüstü sürümüne sahiptir. Bazı patentli açık kaynak yazılımlar, varsayılan openSUSE kurulumunda bulunmayan GeckoLinux'a dahildir. Yazı tipi oluşturmanın kalitesine özel önem verilmiştir. GeckoLinux, Static (openSUSE Leap'e dayalı) ve Rolling (openSUSE Tumbleweed'e dayalı) olmak üzere iki ana sürüm sunar.

ROSA

ROSA, çeşitli Linux tabanlı çözümler geliştiren bir Rus şirketidir. Amiral gemisi ürünü ROSA Desktop, çok özel bir KDE masaüstüne ve çalışma ortamının kullanım kolaylığını arttırmak için tasarlanmış bir dizi değişiklik içeren bir Linux dağıtımıdır. Şirket ayrıca, ROSA'nın Red Hat Enterprise Linux'u temel alan bir "Enterprise Server" sürümünü de geliştiriyor.

Mageia

Mageia, Eylül 2010'da eski çalışanlar ve popüler Fransız Linux dağıtımına katkıda bulunanlar tarafından oluşturulmuş bir Mandriva Linux çatalıdır. Ticari bir varlık olan Mandriva'nın aksine, Mageia projesi, amacı ücretsiz bir Linux tabanlı işletim sistemi geliştirmek olan bir topluluk projesi ve kar amacı gütmeyen bir organizasyondur.

ALT Linux

ALT Linux, 2001 yılında iki büyük Rus özgür yazılım projesinin birleşmesiyle kuruldu. 2008 yılına kadar özgür yazılım geliştiren ve kullanan, dökümantasyon ve teknik literatür yazan, kullanıcıları destekleyen ve özel ürünler geliştiren büyük bir organizasyon haline geldi. ALT Linux, çeşitli amaçlar için farklı dağıtım türleri üretir. Ev ve ofis bilgisayarları ve kurumsal sunucular için masaüstü dağıtımları, çok çeşitli geliştirme araçları ve dokümantasyonunu içeren evrensel dağıtımlar, sertifikalı ürünler, eğitim kurumları için özel dağıtımlar ve düşük güçlü bilgisayarlar için dağıtımlar vardır. ALT Linux, ALT Linux'un tüm farklı sürümleri için temel sağlayan Sisyphus adlı kendi geliştirme altyapısına ve havuzuna sahiptir.

Son düzenleme:
Elinize sağlık. Bayağı emek harcamışsınız.

Size bir sorum olacak. Normal Ubuntu'da durup dururken APT komutu kilitlenirken(Couldn't GET lock gibi bir hata veriyor.) Diğer Ubuntu tabanlı dağıtımların hiçbirinde bu sorunu yaşamadım. Bu Ubuntu'da yaygın görülen bir sorun mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Elinize sağlık. Bayağı emek harcamışsınız.

Size bir sorum olacak. Normal Ubuntu'da durup dururken APT komutu kilitlenirken(Couldn't GET lock gibi bir hata veriyor.) Diğer Ubuntu tabanlı dağıtımların hiçbirinde bu sorunu yaşamadım. Bu Ubuntu'da yaygın görülen bir sorun mu?

Teşekkürler.
Bu APT bozulduğunda genelde olan ve alttaki komut ile çözülen basit bir uyarıdır.
Kod:
sudo dpkg --configure -a

@illedelinux daha önce Linux deneyimim olmadı. Pilux kurmayı istiyorum, merak ediyorum Pilux'un nasıl bir işletim sistemi olduğunu. Tavsiye eder misin, dual olarak kurulur mu?

@illedelinux daha önce Linux deneyimim olmadı. Pilux kurmayı istiyorum, merak ediyorum Pilux'un nasıl bir işletim sistemi olduğunu. Tavsiye eder misin, dual olarak kurulur mu?

Bahsettiğiniz sistemi bilmiyorum, hiç denemedim, bu başlıkta geçen dağıtımları rahatlıkla deneyebilirsiniz.

@illedelinux hangisini indirmeliyim? Türkçe seçeneği var mı?
Türkçe seçeneği kurulum sırasında var. Debian ve Ubuntu tabanlı dağıtımların hepsinde Türkçe var zaten.

Hangisini indirmeniz gerektiğini şöyle anlatayım. Onların farkı masaüstü ortamı. Masaüstü ortamı farklı olunca doğrudan dağıtımın görünüşü ve hafifliği değişir. XFCE seçerseniz hafif bir Linux Mint kullanmış olursunuz. Cinnamon ise bir tık daha güzel görünür ama bir tık da daha ağırdır. MATE ise eskiden GNOME2 dediğimiz masaüstü ortamının devamıdır. Güzel görünür diyebiliriz. Yine de en güzel görünenleri KDE Plasma ve GNOME3 masaüstü ortamlarıdır ama Linux Mint doğrudan bu seçeneği vermez. Görselliğe önem veriyorsanız bu masaüstü ortamlarını sonradan kurabilirsiniz(Ki tavsiye etmem çünkü karışık oluyor.) veya içinde KDE Plasma ya da GNOME3 gelen dağıtımlara bakabilirsiniz. Günün sonunda hangi masaüstü ortamı size uygunsa onu seçiyorsunuz zaten.

Son düzenleme:

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı