Yerel Disk D, Dolu Olmadığı Halde Dolu Gözüküyor

DarkAirlines

Kilopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Laptop: Asus ROG Strix G17 (2023)
İşlemci: AMD Ryzen 9 7945HX (32 CPU)
Ekran Kartı: NVIDIA GeForce RTX™ 4070 8 GB
Bellek: 4800 MHz 32 GB DDR5
Depolama: 1 TB SSD M2.0
Adsız2.pngAdsız.png Merhabalar, iyi çalışmalar ve iyi forumlar dilerim.

1-2 gün öncesine kadar gayet normal bir şekilde kullanırken sebebini anlayamadığım bir şekilde bir sorunla karşılaştım ve Bilgisayarım'a girdiğimde bir anda Yerel Disk D kullanılan boyutunun artmaya başladığını fark ettim. Sayfayı yeniledikçe kullanılan boyut artmaya devam etti ve nihayetinde en sonunda 694 GB boş alan olarak sabitlendi. O esnada ve sonrasında yeni hiçbir şey yüklemedim fakat bir türlü çözüme ulaşamadım. İlk eklediğim (daha solda bulunan) fotoğrafta görüldüğü üzere toplam kullanım 236 GB. Diğer Klasöründe gözüken 79 GB'lık kullanım dışında kalanların tamamından eminim ki zaten normal boyutlar. Diğer klasöründe ise farklı nitelendirilebilecek sadece görünen iki klasör var, geriye kalan 76-77 GB'lık kısmın neye ait olduğunu göremiyorum.

Yaptığım işlemler:

1- Gizli Klasörleri ve Dosyaları Göster seçeneğini aktifleştirip tek tek tüm klasörlerin içine baktım, kullanılan boyut farklı gözükmüyor.
2- Özellikler kısmından kullanılan boyutu kontrol ettim, tek tek tüm dosyaların toplam boyutuna baktım. Toplamı 150 GB civarı yapıyor en fazla.
3- Windows'un kendi sunmuş olduğu araçlardan Hata Denetimi'ni kullandım ve hiçbir sorun bulunmadı. Sürücüyü en iyi duruma getir ve birleştir seçeneğini de kullandım ve sonuç değişmedi.
4- Virüs olduğundan şüphelendiğim için önce JRT, sonra SpyHunter 5, sonra Malwarebytes Anti-Malware, en son da AVG ile derin tarama yaptım. 2-3 tek tük şey dışında hiçbir şey bulunmadı.
5- Kayıt defterini düzenleme amacıyla CCleaner kullandım.
6- Sistem Geri Yükleme ve Gölge Kopyalar'ı silerek çözüm bulmaya çalıştım. Aynı işlemi Yerel Disk C için yaptığımda 8 GB gibi bir kazanım sağladım fakat D klasöründe yaptığımda hiçbir şey değişmedi.
7- CMD üzerinde sfc scannow komutuyla tarama yaptım, chkdsk /f işlemini cmd üzerinden yapamasam da Windows'un uygulamasından taratarak halletmeye çalıştım ama sonuç alamadım.

Bulup yapabileceğim her ne yaptıysam da bir türlü çözüme ulaşamadım. Sorunun kaynağı gibi görülebilecek şeyi buldum, Diğer olarak adlandırılan 75-76 GB'lık bir fazlalık var ama hiçbir yerde gözükmüyor ve virüs taratma programlarında da bulamadım. Sizlerin yardımını talep ediyorum, şimdiden tüm cevaplarınız ve yardımlarınız için teşekkür ederim. Saygılarımla.

Öncellikle bilgisayarında crack antivirus varsa kaldırmanı Comodo kurmanı veya orijinal antivirus programın ile komple tarama yapmanı öneririm.
Yaptıktan sonra bir şey çıkmazsa içinden önemli bilgileri alıp HDD'i sıfırlarsın olur biter.
Öncellikle bilgisayarında crack antivirus varsa kaldırmanı Comodo kurmanı veya orijinal antivirus programın ile komple tarama yapmanı öneririm.
Yaptıktan sonra bir şey çıkmazsa içinden önemli bilgileri alıp HDD'i sıfırlarsın olur biter.

Tam okumadan cevap verdiğim için kusura bakmayın. Antivirusde bir şey çıkmamışsa Windows arada güncelleştirme yükleyebiliyor.
Windows Store'de güncelleştirme yapmış olabilir.
Yani çok endişelenilecek bir durum yok.

Tam okumadan cevap verdiğim için kusura bakmayın. Antivirusde bir şey çıkmamışsa Windows arada güncelleştirme yükleyebiliyor.
Merhabalar, estağfurullah rica ederim. Normalde Combofix kullanıyorum ama maalesef Windows 10'da çalışmıyor. Comodo aklıma gelmemişti onu da denemek isterim. Sorun içindeki bilgiler veya yer olmamasından çok durduk yere böyle bir yer dolması, 5-10 GB olsa anlarım ama bir anda 75 GB'lık bir şeye virüsten başka ne sebep olmuştur diye düşünüyorum.

Ek olarak Antivirüs programım crack değil, AVG'nin 2 aylık deneme sürümü sonrasında da orijinal kullanmayı planlıyorum zaten. Güncelleştirmelerle alakalı sorun şu ki D benim ana dosyam değil, Sistem C'de kurulu. Ek olarak şayet sistem ile alakalı bir dosya olsaydı Diğer klasöründe göstermezdi. Bana virüs gibi geliyor ama 3 anti-malware, 1 virüs koruma programı bulamadı. Comodo'yu bir deneyeyim sonuçları yazarım. Cevabınız için teşekkür ederim.

Comodo Rescue Disk programını USB'ye aktarırken sorun yaşadığım için Kaspersky Rescue Tool kullandım ama oradan da bir şey çıkmadı. 5 programla tarattım ama hala bir çözüm sağlayamadım. Sanırım son çare 3. parti Disk Temizleme Programı kullanacağım, yine olmazsa da yapacak bir şey yok artık birilerinin yardımcı olmasını bekleyeceğim.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı