Yerli arabamız neden bu kadar pahalı?

@He162A1 bir de işin enerji saklama verimliliği de devreye giriyor. 2020'li yıllarda lityum pillerde kg başına 180 wh altında bir enerji depolama kapasitesi pilleri bu sefer ağırlıktan dolayı verimsiz yapacak. Lityum piller yerine 4-5 yıldır tüv güvenlik onayı bile olan grafen piller mevcut, ispanyol bir firmanın yaptığı batarya aynı ağırlıkta li-ion pillere göre 3.35 katlık daha yüksek enerji saklaması sunuyor daha emekle aşamasındaki teknolojide bile. Sırf kodamanlar kısa süre önce lityum kaynaklarına milyarlar ayırdıkları için grafene yoğunlaşmadılar.

2010 ya da 2011 yılında grafen sentezi üzerinde çalışan bilim insanlarına nobel verildi ama hâlâ sırf lityum yatırımları kârlılığını koruyacak diye umursayan yok.

Hocam ama bir fabrika temeli atıldıysa gerisi gelecektir diye düşünüyorum.

Hocam ama bir fabrika temeli atıldıysa gerisi gelecektir diye düşünüyorum.
"Bilinçli olarak" bu ülkede yaşadığım 27 yılım var, bu sürede öğrendiğim tek bir şey var; siyasetçilerin dediklerine göre hayaller barındırırsan %99 üzülüyorsun. Yüzlerce fabrika temeli atıldı o sürede, onlarca "sözde" baraj temeli atıldı. Neredeler? :D

Bu ülkede sen büyük beklentiler içine girmemeyi öğren, %1'lik ihtimal tutar da "gerçekten olursa" o zaman mutlu olursun ama %99 ihtimalle hayal kırıklığına uğramaktan kurtulursun.

Halktan biri olarak hiçbir zaman bir siyasi grup (tarafı önemli değil) gibi "gücü eline geçirme ya da tutma" amaçlı yapıları yine halktan başka birine karşı savunma. İşin sonunda o halktan birine karşı savunduğun taraf güç için diğerleri gibi seni de mağdur bırakacak, eninde sonunda o kavga ettiğin karşıt görüşteki halktakilerle kader birliği yapacaksın.

Fillerin altındaki çim olduğunu unutma.

350 bin TL'den çıkarsa sana sözüm olsun, hemen mevcut arabamı satıp bir tane TOGG çekeceğim altıma. Yeni araba, yerli marka, elektrikli falan. Havam da olur ha :D Fiyatı uygun olsa dahi normal şartlar altında piyasası oturmadan, yani ilk 5 yıl tercih etmem.

Neyse, hayalleri geçtiğimize göre gerçeklere dönelim.

Türkiye ortalamasının 2-3 tık üstünde kazanan mesleklere sahip insanların bütçeleri (onlar da tercih ederse) anca yeter bu araçlara. Bir süre lüks galerilerin ön bahçelerinde sergilenir, tutmazsa arkalara gönderilir.

Yollarda bolca göreceğiz, çünkü bu ülkede birkaç ayda sadece gece hayatına harcadıkları paralarla bu araçları alabilecek zenginler var. Çerez parası sonuçta, alıp deneyeceklerdir.

Normal bir vatandaşın kolaylıkla tercih edebilmesi için Türkiye'nin büyükten değil küçükten oynaması lazım Fiat, Ssangyong gibi markaların yaptığı arabaları Türkiye'deki parlak insanlar yapamayacak değil. Sadece yatırım, destek, zaman ve istek olmalı. Desteği de biz vergilerimizle çokça sağlıyoruz, fazlasıyla genç iş gücümüz de var, artık imzayı atacaklar ya da TV'de duyuracaklar üstüne alınsın sözlerimi.

Bütçeye uygun projelerimiz olsa keşke. İddia edilen fiyatlar iç açıcı değil. Varlıklılara hitap ediyor. Bahsi geçen fiyatlar, malumumuz ülke şartlarında tüketici adına çok zor.

Mesela Amerika'daki Dodge Dart gibi ya da ülkemizde şu anki belirli şartlarda sıfır olarak alınabilecek en asgari araç olan Egea gibi bir üretim yapılsa, insanlar az da olsa rahatlar diye düşünüyorum. Fiyat olarak da iyimser davranmamak gerekiyor elbette. En azından ülkedeki insanların, elindeki 100 bin küsür lirayla zorunluluktan 1-2 araç değil de farklı farklı alternatiflere de yönelebilme şansının olmasını isterdim.

Son düzenleme:
Varlıklılara hitap ediyor. Bahsi geçen fiyatlar, malumumuz ülke şartlarında çok zor.
Nesi zor? Basit bir C segment araba zaten 300000 lira. Bu araba 350000'e çıkarsa almamak için hiçbir sebep yok. Bırak elektriklileri, içten motorlular için bile fazla iyi bir fiyat. VW ID.3 şu anda Avrupa'da en çok satan EV, kalite, güç ve menzil olarak ortalama, boyut olarak da C segment Golf boyunda. ÖTV zammı öncesi TR fiyatı ise 550000 lira kadardı. Gelecek TOGG ise D segment boyuna ve aks mesafesine sahip, üstüne de SUV. 350-400 gibi bir rakamdan başlarsa onun için ucuz ötesi bir fiyat olur ki o fiyatlarda D segment ICE SUV bulmak bile zor.
Bütçeye uygun projelerimiz olsa keşke. Böylesi gövde gösterisi gibi oluyor ki altı boş bir gövde gösterisi.
Tesla'nın tarihçesine bakmanı tavsiye ederim. Sonrasında da TOGG'un yol haritasına bak.
Mesela Amerika'da Dodge Dart gibi ya da ülkemizde şu anki belirli şartlarda sıfır olarak alınabilecek en asgari araç olan Egea gibi bir üretim yapılsa, insanlar az da olsa rahatlar diye düşünüyorum.
Onlar ICE, bu ise elektrikli. Elektrikli Twizy bile 180000 lira. Önümüzdeki 5 yıl için Avrupa'da, Türkiye için de 10-15 yıl boyunca elektriklilerin o seviyelere inmesini beklemek boş olur. Hatta ötesinde de lityum kıtlığı yüzünden pahalılık olacak.

Daha fiyatı belli değil üstelik araba fiyatları gelecekte ne olur onu bile bilmiyoruz. Bir bakarız ülkenin ekonomisi iyileşir araba fiyatları düşer bir bakarız en ucuz araba 200.000 TL'den başlar.

Arabanın en önemli olayı markasının hangi ülkeye ait olduğu. Ürün değil marka yerli olmalı yoksa Türkiye'de üretilen Honda Civic, Toyota Corolla gibi arabalar da yerli sayılır ya da Fiat Egea'nın AR-GE'si TOFAŞ tarafından Türkiye'de yapılıyor fakat Fiat İtalyan markası.

EMzmJtDWoAAuM8-.jpg

Hocam, o kadar da derin yazmadığımı düşünüyorum. Yüzeysel konuştum. Demek istediğim erişilebilecek projelerin çıkarılmasınaydı. "Zor" dan kastım ise fiyat babında erişilebilmesineydi. "Tüketici adına zor" diye de düzelttim.

Onlar ICE, bu ise elektrikli. Elektrikli Twizy bile 180000 lira. Önümüzdeki 5 yıl için Avrupa'da, Türkiye için de 10-15 yıl boyunca elektriklilerin o seviyelere inmesini beklemek boş olur. Hatta ötesinde de lityum kıtlığı yüzünden pahalılık olacak.
Dart ve Egea örneği ise sandığınız nedenlerden değil. Ülke şartlarına uygun, orta seviye bir modelin üretilmesi ve cep yakmaması adına söyledim. Örnek yani. En ucuz sıfır araçların bile 150.000 olması üzüyor açıkçası... Ki, haklısınız. Elbette ucuz olmayacak. Çeşitlilik olması açısından söyledim. Yazımda da belirtmişim zaten. O bütçeye marka olarak sıfır araç seçenekleri az çünkü.

Ben sadece, malum şartlardaki tüketicilerin de erişebilmesi adına uygun modellerin çıkarılmasının gerektiğini yazdım.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı