Yerli aşının ismini beğendiniz mi?

Eminim klavyeni yabancılar yaptı senin ortamın gibi her şeyi yabancılar yapıyor anlayın artık biz gerideyiz.

Azıcık öğren be oğlum.
Kalkıp Türkler başaramaz diyorsun ama en iyi aşı BioNTech dersin?
Bu ne yaman çelişki...
Neyse seni engellemiyorum çok eğlendirdin beni.
Ne demişler bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıp🙂
Yaş kaç?

Eminim klavyeni yabancılar yaptı senin ortamın gibi her şeyi yabancılar yapıyor anlayın artık biz gerideyiz.
Sen yap kanka, bu kadar sinirlendiysen sen yap, alt tarafı bir kasa bulup Switch, keycaps ve kartı yerleştireceksin değil mi?
Verdiğin örnek çok saçma, Türkiye üretim olarak diğer ülkelere nazaran iyi olmayabilir fakat bunu görmezsin, kaldı ki daha 1 sene sonraya yeni araba çıkarıyoruz, geç olsun güç olmasın.

Sen yap kanka, bu kadar sinirlendiysen sen yap, alt tarafı bir kasa bulup Switch, keycaps ve kartı yerleştireceksin değil mi?
Verdiğin örnek çok saçma, Türkiye üretim olarak diğer ülkelere nazaran iyi olmayabilir fakat bunu görmezsin, kaldı ki daha 1 sene sonraya yeni araba çıkarıyoruz, geç olsun güç olmasın.
Bak bu adam Türkler başaramaz dedi. Sonraki cümle ise en iyi aşı BioNTech dedi.
Peki BioNTech kimin firması?

Türkiye sağlık sektöründe bayağı iyi olan bir ülke. Aşı geliştiriyor olmamıza şaşırmam. Ama aşının ismi bana bir zamanlar var olan Cola Turka'yı hatırlattı. Nedense buradan yola çıkarak isim üretilmiş gibi geldi :)

Şimdi bir de işin başka tarafından söz edelim. Türkçe olarak ne isim koyarsak koyalım hepsi komik ve kötü gelecek. İnsanın dili kendisine garip gelir. Yabancılara baktığınız zaman da koydukları isimler aslında onların diline göre gayet basit ve komik olabilir. Sadece bize yabancı gözüktüğü için şekil duruyorlar. Aslında öyle değil. Bugüne kadar yabancı markaları görmeye alışık olduğumuz ve yerli üretimimiz olmadığı için ne üretirsek üretelim ismi komik gelecek. Bu yüzden de Turkovac gibi yabancılaştırmaya gidilen marka isimleri uydurmamız normal.

Örnek olarak Apple'ı vermek istiyorum. Yahu adamların telefonlara ve PC'lere koyduğu marka ismi "elma". Biz böyle bir isim koysak eleştiri yağmuruna tutulur. Yerlere yatarak güleriz. PC ve elma yan yana? Ne alaka yani deriz. Ama biz Türk olarak ne görüyoruz, APPLE (EPIL). Ne kadar güzel söylemesi değil mi? Ama Türk diline yansıtsak adı elmaydı. Anlatmak istediğimi aktarabilmişimdir umarım :)

Ön yargı pek iyi bir şey değil SİHA içinde aynı şeyler söylenmişti gayet iyi iş çıktı ortaya tabii çok farklı şeyler ama neden başarılı olmasın ki.
Ilaç yapmak ayrı bir şey, SIHA apayrı bir şey. Iki demiri alıp eğip büküp bir araç yapabilirsiniz. Bomboş alanda kimseye zarar vermeden test edebilirsiniz ancak insan sağlığında işler basit değil. Karşılaştırma yaparken düzgün yapın. SIHA'da hata yapabilirsiniz ancak insan sağlığı söz konusu oldu mu biraz susmak ve işi ehline bırakmak gerek.

@Yusuf Erens, @Megaton, Kökenleri Türk oldukları anlamına gelmez. Hayatlarının büyük bir çoğunu Almanya'da yaşamış ve bu ülkede eğitim görmüş oldukları için bu kişiler gayet Alman. Türkiye'de doğup, Türkiye'de eğitim görüp, Türkiye'de kurduğu ilaç şirketinde bu aşıyı geliştirseydi olabilirdi ancak hepsi Almanya'da oldu. Bu iki şahıs Türk değil Alman.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı