Yerli Hava Savunma Sistemi SUNGUR Envatere Girmeye Hazır

Keşke zamanında Ruslara S-400'ler için gömdüğümüz milyon dolarlar Türk şirketlerine ve sistemlerine yatırılsaydı demeden edemiyorum...
Ben o zaman için gerekli olduğunu düşünüyorum. Terör eylemlerinin ve sınır hareketliliğin tavan olduğu dönemleri o zaman. Haliyle kısa yol tercih edildi.

Savunmada yerlileşiyoruz gittikçe. Çok da sağlamlaştı savunma sanayisi ülkemizde. İnşallah devamı gelecek ve savunmada bağımsız olabileceğiz (pek mümkün olmasa da).
Gayet mümkün aslında, hatta 5-10 yıl sonra bunu başarmış olma ihtimalimiz var. Şu an Amerika'da kullanılan 2 silahtan 1'i Türk yapımı.

O gitti maalesef. Ancak umarım MMU konusunda bir şeyler yaparlar. En azından projeye ayrılmış bütçeyi gidip başka bir uçak peşinde koşmak için harcamazlar umarım.
Şu an Türkiye'nin savaş uçağı açığı büyük olduğu için kaynağın büyük bir kısmı MMU için harcanmalı ve en kısa sürede göklere çıkartmak için çabalanmalı. Özellikle maddi yetersizlikler yüzünden projenin aksaması hiç hayırlı olmaz bizim için.

Hükümet değişse de, hangi parti gelirse gelsin bu tarz projelerin arkasında durmalı ve desteği çekmemelidir. Bu projeler onun bunun oyuncağı değil, vatan millet projeleridir her şeyden önce.

Hükümet değişse de, hangi parti gelirse gelsin bu tarz projelerin arkasında durmalı ve desteği çekmemelidir. Bu projeler onun bunun oyuncağı değil, vatan millet projeleridir her şeyden önce.

Maddi destek kadar siyasi destek de önemli tabii. Umarım projeyi ikinci plana atmazlar. F-35 gösterdi ki parayı bırak projenin içinde olsan bile senin olmadıkça, her an uçaksız kalabilirsin.

Siyasi olarak yorum yapmak istemiyorum ama çok da parlak bakamıyorum, en azından mevcut üretimde olan İHA'lar ve onları üreten ekip hakkında söylenenleri göz önüne alınca.

Bizim gibi ülkelerde siyaset birçok projeyi başlatabildiği gibi birçok projeyi de başlamadan bitirebiliyor hatta başlamış projeyi bile bitiriyor. Aklıselim ve ülkenin çıkarlarını gözeterek hareket etmek önemli.

Hareketli bir gelecek bizi bekliyor.

Ben o zaman için gerekli olduğunu düşünüyorum. Terör eylemlerinin ve sınır hareketliliğin tavan olduğu dönemleri o zaman. Haliyle kısa yol tercih edildi.
Evet, bu mantıkla hareket edildi. Ama uzun vadede düşününce ABD ile girilen vukuatlar sonucunda F-35'ten olduk, ilişkilerimiz ciddi anlamda bozuldu ve NATO'da dışlanan çocuk rolüne büründük son yıllarda.

F-35 projesine bizden 10-15 yıl sonra giren ülkeler ve maddi destek dışında faydası olmayan Avrupa ülkeleri ilk uçaklarını teslim aldı, bizi öksüz bıraktılar.

Ayrıca Amerikalı da olsa, Rus da olsa, Avrupalı da olsa güvenemiyorsun. Sistem senin olmadıkça her türlü engeli karşına çıkarırlar.

Bkz: İran'ın F-14'leri. Uçaklar sağlam, bakımlarını yapıp uçuracak yedek parçaları yok... Bu uçakları alırlarken ABD ile bu ilişkilere gireceklerini kendileri de bilmiyordu.

Evet, bu mantıkla hareket edildi. Ama uzun vadede düşününce ABD ile girilen vukuatlar sonucunda F-35'ten olduk, ilişkilerimiz ciddi anlamda bozuldu ve NATO'da dışlanan çocuk rolüne büründük son yıllarda.

F-35 projesine bizden 10-15 yıl sonra giren ülkeler ve maddi destek dışında faydası olmayan Avrupa ülkeleri ilk uçaklarını teslim aldı, bizi öksüz bıraktılar.

Ayrıca Amerikalı da olsa, Rus da olsa, Avrupalı da olsa güvenemiyorsun. Sistem senin olmadıkça her türlü engeli karşına çıkarırlar.

Bkz: İran'ın F-14'leri. Uçaklar sağlam, bakımlarını yapıp uçuracak yedek parçaları yok... Bu uçakları alırlarken ABD ile bu ilişkilere gireceklerini kendileri de bilmiyordu.
İtiraz edebileceğim kelime bulamadım. Çok haklısın 👍

İnsansız T629'un testlerini merak ediyorum ben umarım hızlı envantere girer.

O çok hızlı, sürpriz gelişti sanırım. Öncesinde hiç haberini görmemiştim, belki yakından takip etmediğim içindir. İHA'dan ayrı nasıl bir kullanımı olacak, ne gibi artıları olacak merak ediyorum açıkçası. Keşke MMU'dan haberler alsak. En son Birleşik Krallık'la görüşmeler, anlaşmalar yapılıyordu ama son durumu ne bilmiyorum. 2028'de envantere girmesi bekleniyormuş.

Yeni konular

Geri
Yukarı