Yerli lityum testi başarıyla geçti

Enerjide dışa bağımlılığa son vermek için çalışmalar hız kesmeden sürüyor. Dünyada ilk defa bor atığından elde edilen lityum, bataryalar için gereken yüksek akım testinden başarıyla geçti.

E03AXtDXoAI_Xd6.jpeg

Yüzde 99,5 saflıktaki lityumun pil hücrelerinde Aspilsan tarafından test edildiğini duyurdu.

İlk etapta yıllık 10 ton üretim yapılacak
Bakan Dönmez, lityum üretim tesisinin temeli atıldığında ilk etapta yıllık 10 ton üretim yapılmasının planlandığını söyledi.

Tesisin tam kapasite hizmet vermeye başladığında ise Türkiye'nin yıllık lityum üretim ihtiyacının yarısını karşılayacağını anlattı.
Kaynak: Yerli lityum testi başarıyla geçti

Son düzenleyen: Moderatör:
Güzel bir gelişme, umarım devamı gelir.

Köstek olmasanız olmazdı yani, kendi ülkesindeki olumlu gelişmeyi eleştiren nadir toplumlardanız. Ne güzel iyi bir gelişme olmuş, bari ona limon sıkmayın.

Hocam iki haftada bir çıkan doğalgaz ve petrol rezervleri, her sene yollar da olan yerli araba, çiftçinin yüzünü güldürecek elektrikli traktör, bu yıl kesin göklerde olacak yerli uçak, aya çıkma yerli milli tren, tır, aşı, tank vesaire bıktım ve bıktık artık.
Gündem nasıl değiştirilir diye uğraşıyorlar ve durum o kadar kötü ki artık her hafta yeni bir şey çıkıyor bakın görün gelecek hafta için de yerli ve milli imkanlarla yapılan her şeye çare bir şey çıkartırlar.

Hadi hayırlısı bakalım. Bu Korona şu an birçok endüstriyi etkiledi. Tam bizim gibi gelişmekte olan ülkeler için atılım yapacak zamanlar. Umarım söz sahibi arkadaşlar, saçma sapan şeylerle uğraşmadan, parayı düzgün yerlere aktarırlar.

Geçenlerde de çip üzerine muhabbetler dönüyordu. Pil kadar silikon ve çip üretimi de önemli. O alanda da bir atılım gelir umarım. Gelmeli de.

Hadi hayırlısı bakalım. Bu Korona şu an birçok endüstriyi etkiledi. Tam bizim gibi gelişmekte olan ülkeler için atılım yapacak zamanlar. Umarım söz sahibi arkadaşlar, saçma sapan şeylerle uğraşmadan, parayı düzgün yerlere aktarırlar.

Geçenlerde de çip üzerine muhabbetler dönüyordu. Pil kadar silikon ve çip üretimi de önemli. O alanda da bir atılım gelir umarım. Gelmeli de.

Silikonu üretmekten ziyade işlemek işin zor kısmı. Silikon kıtlığı diyorlar şu an yaşanan duruma fakat aslında kıt olan şey silikon değil, silikonu işleyecek olan fabrika. Elbette bir yerlerden başlamak gerek, illa ilk etapta 7nm ya da 5nm üretim yapacağız diye bir şart yok, ama bir yerlerden başlamak, bu işe girişmek gerek.

Şu an tüm dünya TSMC'ye bakıyor 7nm için ve bu sebep ile kıtlık yaşıyoruz, fiyatlar falan artıyor, komik bir durum aslında. Yeni fab açıp talebi karşılamak kolay bir iş olsaydı bunu zaten ilk başta TSMC yapardı diye düşünüyorum. Haa, demek ki bu işler hiç düşündüğümüz kadar kolay değil.

Son düzenleme:
Silikonu üretmekten ziyade işlemek işin zor kısmı. Silikon kıtlığı diyorlar şu an yaşanan duruma fakat aslında kıt olan şey silikon değil, silikonu işleyecek olan fabrika. Elbette bir yerlerden başlamak gerek, illa ilk etapta 7nm ya da 5nm üretim yapacağız diye bir şart yok, ama bir yerlerden başlamak, bu işe girişmek gerek.

Ona bile gerek yok aslında, biliyor musun. Şu an endüstride yaşanan kıtlık, Intel ya da Ryzen gibi kompleks işlemcilerde değil. Birçok alanda kullanılan basit ama üretim hacmi büyük işlemcilerde. Mesela bçr kontrol entegresi ya da bir Wi-Fi çipi. Asıl buralarda tıkanmalar var.

Bir adım atılmalı. Büyük küçük fark etmeksizin bir adım atılmalı.

Ona bile gerek yok aslında, biliyor musun? Şu an endüstride yaşanan kıtlık, Intel'ya da Ryzen gibi kompleks işlemcilerde değil. Birçok alanda kullanılan basit ama üretim hacmi büyük işlemcilerde. Mesela bçr kontrol entegresi ya da bir Wi-Fi çipi. Asıl buralarda tıkanmalar var.

Bir adım atılmalı. Büyük küçük fark etmeksizin bir adım atılmalı.

Daha çok bilgisayarlardan ziyade akıllı otomobiller ve sizin söylediğiniz tür daha basit çiplerde yaşanıyor diye duydum esas kıtlık. Açıkçası 7nm konusuna gelirsek, AMD önceliği konsollara ve işlemcilere veriyor gibi, ekran kartlarında yaşanan kıtlıkta birazda kendi payları var o yüzden. "tech medyası" dediğimiz kitle bile inceleyecek Radeon kartı bulamıyor.

TSMC'nin ise zaten fab tam kapasite çalıştığı sürece kime sattıkları pek de umurlarında değil gibi. Neden olsun ki? Adamlar ürettikleri her parça silikonu satıyorlar. Yani saçma komplo teorileri var yok tüm silikon kapasitesini falana falana ayırdılar, Apple'a ayırdılar, bilmem neye ayırdılar gibi. Sanmıyorum ben böyle bir şey olduğunu.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı