Yerli oto TOGG'a tasarım ödülü

"HANİ YERLİYDİ ULA CİVATASI PARDON TASARIMI İTHAL!"

Şaka gibi arkadaş anlam veremiyorum. Önemli olan zaten yerli bir marka oluşturmakken halen tasarımın yabancılara yaptırılmasına takılanlar var. Dünyada hiçbir ülke hiçbir ürünü yüzde yüz yerli üretemiyor. Böyle bir şey zaten mümkün değil hiçbir şekilde. En basitinden AMD hangi ülke malıdır? Herkes çıkar ABD der, ama eskiden birçok işlemcisi Malezya'da üretiliyordu mesela :)

Son düzenleme:
Neye istinaden bu cümleyi kurdunuz?

Ayrıca Mercedes'te tasarımda türkler de var. Mercedes tasarım ödülü aldığında biz de mi gururlanacağız ?
Murat Günak ödül aldığında Türkler niye sevinmesin ? Aşıyı bulan Türk bilim insanları niye sevinmesinler ? Onları Almanya eğitti belki ama bizim milletimizden sonuçta, ayrıca bu konuya nerden geldik anlamadım.
Neye istinaden bu cümleyi kurdunuz?
Daha fabrikası bile yapım aşamasında üstelik pandemi döneminde Ford gibi dev markalar bile üretimi durdurmuşken biz bunu başarabilir miyiz ? Üstelik bana neden muhalif gibi davranıyorsun ki ? Her şey %100 yerli olacak diye bir şey yok üstelik ilk projelerimizden bitse bende sevinirim başardığımı kanıtlamış oluruz devamı gelir.

Murat günak ödül aldığında türkler niye sevinmesin? Aşıyı bulan Türk bilim insanları niye sevinmesinler? Onları Almanya eğitti belki ama bizim milletimizden sonuçta, ayrıca bu konuya nereden geldik anlamadım.

Daha fabrikası bile yapım aşamasında üstelik pandemi döneminde Ford gibi dev markalar bile üretimi durdurmuşken biz bunu başarabilir miyiz? Üstelik bana neden muhalif gibi davranıyorsun ki? Her şey %100 yerli olacak diye bir şey yok üstelik ilk projelerimizden bitse bende sevinirim başardığımı kanıtlamış oluruz devamı gelir.

Çip krizi yüzünden üretimi durdurdular. Türkiye toog için yerli çip üretiyor. Fabrika konusunda fabrika için gece ve gündüz olmak üzere çift vardiya çalışıyorlar. Canlı yayından gördüm. İllaki belirtilen zamanda bitecektir.

Önemli olan zaten yerli bir marka oluşturmakken halen tasarımın yabancılara yaptırılmasına takılanlar var. Dünyada hiçbir ülke hiçbir ürünü yüzde yüz yerli üretemiyor. Böyle bir şey zaten mümkün değil hiçbir şekilde.
Bunu izah edemezsiniz kimseye. TOGG hakkında eleştirilecek onca konu varken, çoğu sadece ezbere bir şekilde konuya vakıf olmadan ve bu bağlamda meselenin az buçuk derinine inemeden sadece bu noktaya odaklanmış durumda.

Umarım tasarım konusunda global dünyada yaşanıldığı gerçeğinden bihaber davranarak eleştiri yapanların, ezbere sözlerle yaptıkları sığ eleştirileri yetersiz bulduğum için biri asılsız bir şekilde "TOGG fanatikliği yapıyor!" diye zırvalamaz.

Son düzenleme:
TOGG tasarımı güzel bir araba ama yakın zamanda denediğim Mercedes EQE ve BMW İX kadar yenilikçi ve güzel bulmadım. Bütçe ve segment olarak rakibi olmaya bilir belki, yinede basit kararlar ile çok güzel yol arabaları üretebilirler. Enazından insanım yeni bir arabaya binsin. Memleketimde metal bir kutunun içinde can riski ile uzun yollar yapmasınlar o insanlarında iyi kötü tercih edebileceği bir elektrikli arabaları olsun.
Hem bir başlangıç yapılması belki bizim için bir Detroit olur.
Ben gayet iddalıyım. Benim kendim için yapıcağım arabayı ve tasarımları TOGG mühendislerine beğendirip hakkımı alıp bu arabaların gelişimine fayda sağlamak istiyorum...
Paganide bir yerden başlamış değil mi ?

Pagani de bir yerden başlamış değil mi?
Bahsettiğin kişi teknik okul diplomasına sahip, makine mühendisliği ve endüstriyel tasarım alanlarında çalışmış, dizayn işine bar mobilyaları tasarlayarak başlamış biri. Daha üniversitedeyken Renault parçalarıyla kendi buggy'sini yapıyor, alt Formula serilerine de araba yapıyor. Renault ve Lamborghini'de çalışıyor, bunlardan sonra kendi firmasını kuruyor.

Sen bu örnek aldığın kişinin hikayesinin hangi kısmındasın şu anda? Makine mühendisliği? Endüstri mühendisliği? Endüstriyel tasarım? Mucitlik? Önce basit şeyleri tasarlayıp hayata geçirme? Bu kadar iddialı olduğuna göre bunlardan birini yapmışsındır diye umuyorum.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı