Yerli oto TOGG'a tasarım ödülü

Saçmalamışsınız. Teknolojik ürünlerin üretim ve geliştirme aşamalarına tam hakim olsaydınız bu yorumu yapmazdınız. Öncelikle motor konusunda yorum yapayım, araç motoru üretmek sandığınız kadar kolay bir iş değil. Farklı markalara motor ihraç eden Ford bile(ki Ford en köklü otomobil markasıdır) bazı araçları için dışarıdan motor satın alıyor. Renault, Mercedes'in motorlarını tedarik ediyor, PSA, BMW'nin motorlarını üretiyor. Markaların motorlarını dışarıdan almalarının en büyük sebebi bu motorları üretmenin müthiş bir AR-GE harcaması gerektirmesi. Eğer satın almaktan daha fazla para ve zaman kaybına sebep oluyorsa bunun bir anlamı yok.

Bunun yanında önemli olan parçaların Türkiye'de üretilmesi değil. Hiçbir ürün için bu önemli değil. Akıllı telefon devi Apple tasarladığı Liquid retina ekranları Samsung'a ürettiriyor, işlemcilerini TSMC üretiyor, cihazların hafıza modüllerini Samsung'dan satın alıyor, Logic boardlarını Foxconn'dan satın alıyor. Android tarafında birçok büyük firma neredeyse tüm parçalarını dışarıdan satın alıyor, PC tarafında da aynısı geçerli. Gerek dizüstü gerek masaüstü bilgisayar üreticileri ürünlerinin çoğu bileşenlerini yurt dışından satın alırlar. Yalnızca bilgisayar veya akıllı telefon pazarında da değil, sıfırdan üretilmesi ciddi zaman, emek ve para isteyen ürünlerin birçoğu dışarıdan tedarik edilir. Dünyanın her yerinde bu böyledir. Mucit Hasan Kum kim oluyor da bu alanda yaptığı yorumları otorite kabul edebiliyoruz bunu anlamadım ayrıca.

Araç yola çıkar mı bunu zaman gösterecek. Bu konu hakkında yorum yapmayacağım ancak gösterildiği kadarıyla gayet iyi. Tasarımı da zaten İtalyanlar yapmıştı diye hatırlıyorum. Ancak olay burada üretim faşistliği yapmak değil. Üretmekle kafayı bozmuş Japon firmaları dahi bu konuda inat etmiyorsa bizim salak gibi Amerika'yı yeniden keşfetmeye ihtiyacımız yok. Pazar lideri olursun, artık farklı firmalara para kazandırmak istemezsin, o zaman kendi motorunu da tasarlarsın, işlemcini de üretirsin. Ama sen ne Samsung'sun ne de Ford. O zamana kadar da çok uzun bir yolumuz var. Önemli olan şirketin ait olduğu ülke, yabancı yatırımcıları kendine çekmesi ve gelecekteki genç girişimcilerin önünü açması.

Siyasi olarak da bir yorum yapmıyorum ayrıca. Konuyu saçma sapan yerlere çekmenin anlamı yok.

Hocam çok güzel şekilde açıklamışsınız. Biz zaten hepsi yaparlar demiyoruz. Kum mucit Hasan kum nasıl yapıyor. O adamın milyonları yok. Hurda parçalar ile motor yapıyor. Tedarik ediyor. Sonuçta yapıyor. Bizim ülkemiz yapabilecek bir konumda. Ama yapmıyorlar. Ben tam olarak bunu söylüyorum. Video linkini bıraktım. Müasit bir zamanınızda izleyebilirsiniz.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hocam çok güzel şekilde açıklamışsınız. Biz zaten hepsi yaparlar demiyoruz. Kum mucit Hasan kum nasıl yapıyor. O adamın milyonları yok. Hurda parçalar ile motor yapıyor. Tedarik ediyor. Sonuçta yapıyor. Bizim ülkemiz yapabilecek bir konumda. Ama yapmıyorlar. Ben tam olarak bunu söylüyorum. Video linkini bıraktım. Müasit bir zamanınızda izleyebilirsiniz.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Toog daha yeni kuruldu. Ve piyasaya yeni çıkacak. Bir anda motor ve diferansiyel yapması beklenmemeli. Şimdiye kadar neden yapmadık diye soracak olursan hep engellediler, Türkiye üretmesin tüketsin istediler devrim arabasını yaptık engel oldular. Yerlilik oranı ilk piyasaya çıkacağı %51 ve 2026 da %68 seviyesine yükselecek. Bunlar zamanla olacak şeyler. Bunlara takılmamak gerekiyor. Bunlar tamamen toog karalama kampanyaları. Aynı şeylerin bir değişiğini devrime de yaptılar. Ne dediler devrime zamanında yok maliyet fazla, paramız çöpe gidecek, bundan olmaz fabrika nerede, yurt dışı pazar ne olacak gibi gibi. Bize köstek değil destek olmak düşer zaten içten yanmalı araç trenini kaçırdık bari elektrikli araç devrini kaçırmayalım. Bu alanda dünya markaları ile yarışalım.

Türkler tasarlamadı ki :D . İtalyan Pininfarina'ya bastılar parayı onlardan aldılar. Belki ufak detaylarda 2 3 Türk düzenleme yapmıştır.
Hayatında hiçbir başarın yok, gelmişsin burada bir şeyleri eleştirmeye çalışıyorsun. Bir de gülücük atmışsın. Her şeye muhalefet olunca eline bir şey mi geçiyor?

Nasıl yok kardeşim? Burada bir şey yapılıyor hala bir şeyleri siyasete çekmeye çalışıyor. Sabahtan akşama kadar bilgisayarda oturan adam gelmiş burada eleştiriyor.
Bak haklı değilsin demiyorum ve sonuna kadar haklısın ama burası herkese açık bir yer o yüzden biraz daha sakin olmanı rica ettim. Adama bu sinirle bir laf edersin ya da bir şey yaparsın kendin sıkıntıya girersin.

Hayatında hiçbir başarın yok, gelmişsin burada bir şeyleri eleştirmeye çalışıyorsun. Bir de gülücük atmışsın. Her şeye muhalefet olunca eline bir şey mi geçiyor?
Siyaset ve ya hükümetle ilgili tek laf etmemişim, başkası yapsa sessiz kalacağım sanki. Söylediğim şey yalan mı ? Araba Türkiye'ye kargo ile geldi üstelik aynı tasarımı kullanan başka arabalarda var. 2023'e yetişmezi çok zor. Daha önce Saab markasından prototip aldık gene milyonlar boşa gitti. Gelmiş bana hakaret ediyorsun senden özür dilerim dünya çapımda başarılarım olmadığı için fikrimi belirtmemeliydim. Sen bana bu hakaretleri savurduğuna göre bayağı büyük başarılar elde etmişsin pardon efendim.

Yeni konular

Geri
Yukarı