Yerli otomobil kopya olabilir mi?

Motor kime ait, Pininfarina kesin aittir. O elektrik motorları TOGG'un üretimi olamaz.

Ben şöyle düşünüyorum açıkçası ufak tefek tasarımda oynamalar olmuş TOGG'un isteği doğrultusunda. Araçta İtalya'da üretilmiş. %100 yerli demek doğru olmaz elbette. Bunu yapan firma olamaz zaten.

Ford, Toyota, Renault araçları Türkiye fabrikalarında üretiliyor ya bu da onun gibi bir şey yani.

Şu şekilde özetleyeyim General Mobile, Gionee firmasının telefonlarının üzerine etiketi yapıştırıp yerli malı diye satıyor, bu TOGG'ta onu anımsatıyor, ancak bu burada üretilecek Çin'de değil. Yazılım tarafında ülke yazılımı herhalde kullanılacaktır.

Yine de ülkede üretilmesi istihdam için yararlıdır. Çok büyük bir devrimmiş gibi göremiyorum maalesef durumu.
Yani söylenene göre motordan tut bataryaya, dış kaportadan tut iç döşeme ve tasarıma kadar her şeyin yerli üretim olacağı söyleniyor. TOGG galiba geçici bir isimmiş. Değişmesi gerekir bence de. Pazarlama açısından uygun bir isim değil.

Yani söylenene göre motordan tut bataryaya, dış kaportadan tut iç döşeme ve tasarıma kadar her şeyin yerli üretim olacağı söyleniyor
O motor Pininfarina üretimi, öyle kolay değil motor üretmek, Ford, Renault, Fiat arabalarını burada üretmekten daha zor motor üretimi yapmak, bu elektrikli olduğu için daha da zor. TOGG ismi bana göre de güzel değil. İç döşemeyi de bir zahmet onlar yapsınlar. Tanıtılan aracın iç dizaynı da Pininfarina'ya ait.

Vestel'in telefonlari ne kadar yerliyse bu da o kadar yerli.
islemci oradan, RAM buradan, anakart suradan. Monte et, yerli markayi yapistir, hf & gg.

Bu yerli otomobil ile ilgili 2 tane cok onemli sorun var.

1) Know-how ' i bize ait olmayan seyleri %100 yerli diye cahil halka yutturmaya calisiyorlar ve basarili oluyorlar.
2) Surekli ses var ama hic goruntu yok.

Bakin size seneler boyunca yapilan yerli oto haberlerini siralayayim, bunlari arsivliyorum gordukce, 5-10 sene sonra feci makarasini yapacagim.

2021.PNG

2007.PNG

2012.PNG

2015.PNG

2016.PNG

Bunun gibi...

Cahil surusu kitle de inanmaya devam ediyor.

Normalde boyle bir fiyasko 1 degil 10 tane hukumeti dusururdu ama bizde o kultur yok tabi.

@bitwise Ben de onu diyorum General Mobile telefonları gibi o da Gionee firmasının telefonlarını buraya getirip etiketini üzerine basıp yerliyim diyor. Bu araçta aynen öyle.

Ford, Renault, Fiat araçlarını ülkende nasıl üretiyorsan ama sonuç olarak araç sana ait değilse, bu TOGG'da öyle bir şey. Devrim gibi lanse etmek milletin aklıyla alay etmektir. Gerçi bu milletle alay etsen de bir şey değişmeyecek bir şey anladığı yok ki.

Hiç bir araba prototip üretilip test edilmeden fabrika kurulmaz, ancak test başarılı olursa fabrika kurulup seri üretime geçilir çünkü fabrika bandı modelin ayarlarına göre kuruluyor. Neredeyse her parça için ayrı makine var ve makinenin de çok ince ayarları var. Türkiye'de bulunan herhangi bir markanın fabrikasında birkaç ay çalışıp prototip üretmek milyonlarca lira zarara uğratmak anlamına gelebiliyor zaten yasal olarak da hakkımız yok hiç bir makinenin ayarını değiştiremeyiz.

Prototip üretilmeden kol saati bile imal edilemez, aksi halde en ufak bir hata milyarlarca dolar zarar demektir. Neden İtalya? Sadece İtalya'da Prototip/model üretimlerine özel tasarım araçlar imal eden üretim bantları mevcut. Bu bantlar ne işe yarıyor? Seri üretim yapmadıkları için kişiye özel çalışır ve siparişe göre tüm ajandasını düşük maliyetlere yeniden düzenleyebilir. Prototip tamamlandıktan, yani başarılı olduktan sonra her şeyi Türkiye'ye transfer edebiliyoruz ve fabrikasını kurup seri üretime geçebiliyoruz. Artık global bir ülkede yaşıyoruz iyi bir iş çıkarabilmek için en iyilerle çalışman gerekiyor. Zaten adamlar söyledi, TOGG tasarım ekibi, PININFARINA ve Murat Günak işbirliği içinde oldukları. Bu arada Murat Günak, Volkswagen ve Mercedes-Benz'in eski baş tasarımcısıdır.

Yukarıda ''Cahil surusu kitle de inanmaya devam ediyor.'' diyen arkadaşa hitaben Eğer zaten projenin arkasında Cumhur başkanı olsaydı hiç umursamazdım önceki sözde yerli arabalar da olduğu gibi ama Anadolu Grubu, BMC, Kök Grubu, Turkcell, Zorlu ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği birleşerek TOGG'u ve Bilişim vadisini kurdu, en iyi adamları getirdi. Mehmet Gürcan, Murat Günak, Ahmet Akça gibi isimlerin olduğu projeye ön yargılı olmakta ne biliyim. Aşağıda da gördüğün gibi Erdoğan sadece destek çıkmış.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Benim merak ettiğim soru bataryayı nasıl ürettiler.

Opel Combo Fiat Doblo'nun kopyasıdır ama sorarsanız Opel veya bu durumun aynısı Renault Kango ve Mercedes'te mevcut. Sonuç itibari ile tasarımcılar aynı olduğu için benzerlik göstermesi çok normal bir durum.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı