Yerli Tank Diye Yutturulan Altay Tankı

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
@BilgisayarKurdu Arkadaşımızın söylediğine birşeyler eklemek istiyorum.
F35 için 9 ülke ortak olduğu halde üretiminde sıkıntılar çıkıyor. Motor elektronik aksam gövde yazılım vs. her ülke birşeyler katıyor ona rağmen sıkıntılar çıkıyor. Tank için de bu durum hemen hemen öyle. Altay tankında Alman malı namlu kullanılması, veya Kore'li veya Japon üreticilerin mühendislerinden yardım alınması aslında %20 sini falan kapsar yürüyüş aksamı, elektronik devre, reseptörler, içerisinde kullanılan bilgisayar zırhın mühendislik yardımı katmazsak Türk malı olması gayet önemli bence. Yazılım, elektronik devreler, içerisinde kullanılan bilgisayarı reseptörleri zaten tankı tank yapıyor. Hep yıllarca yazılımsal olarak uçaklarda İHA'larda kontrolümüzde olmuyor nerden aldıysak onlar kontrol ediyor diye yakınılmıyormuydu? Al sana yerli yazılım, yerli algılayıcılar, yerli zırh, yerli yürüyüş aksamı. Yahu motor dışarıdan alınıyor diye yerin dibine sokmaya gerek yok.

Merakla beklediğim bir projeydi, bir sorun olmuş geçen haberini gördüm. Okuyunca ister istemez insan üzülüyor. Eleştiri yapmak istiyorsan yanlış üslup seçmişsin, mesela önemli projelerde çalışan kişilerin esrarengiz ölümlerini veya korunamamasını eleştirebilirsin.

Altay, K2 Black Panther tankının prototipi üzerine geliştiriliyor. Tamam %100 yerli değil, fakat işin yazılım kısmı, zırh kısmı, aktif ve reaktif koruma sistemleri yerli olarak üretilicek. Şuan bu işe başlar isek 20-30 yıl sonra %80 oranında yerli olan bir tank üretebiliriz. Şuan Altay tankı prototipi üstünden testler yapılırken eksikleri belirlenip hemen ikinci nesil için gerekli olan çalışmalara başlanmalı, zaman kıymetli...

@BilgisayarKurdu Arkadaşımızın söylediğine birşeyler eklemek istiyorum.
F35 için 9 ülke ortak olduğu halde üretiminde sıkıntılar çıkıyor. Motor elektronik aksam gövde yazılım vs. her ülke birşeyler katıyor ona rağmen sıkıntılar çıkıyor. Tank için de bu durum hemen hemen öyle. Altay tankında Alman malı namlu kullanılması, veya Kore'li veya Japon üreticilerin mühendislerinden yardım alınması aslında %20 sini falan kapsar yürüyüş aksamı, elektronik devre, reseptörler, içerisinde kullanılan bilgisayar zırhın mühendislik yardımı katmazsak Türk malı olması gayet önemli bence. Yazılım, elektronik devreler, içerisinde kullanılan bilgisayarı reseptörleri zaten tankı tank yapıyor. Hep yıllarca yazılımsal olarak uçaklarda İHA'larda kontrolümüzde olmuyor nerden aldıysak onlar kontrol ediyor diye yakınılmıyormuydu? Al sana yerli yazılım, yerli algılayıcılar, yerli zırh, yerli yürüyüş aksamı. Yahu motor dışarıdan alınıyor diye yerin dibine sokmaya gerek yok.
Bu dokuz ülke kimler acaba? ABD'nin sürekli silah sattığı ülkeler mi?

Bir yazılımı yazmak bile zor. Kaldı ki sen ne olursa olsun sıfırdan tank yapıyorsun. 10'larca prototip, test, başarısızlık...

Umarım değerini bilmediğiniz bu başarılar elinizden gitmez.

Günümüz tanklarını ele alırsak yazılım ve zırhı kısmı, bu noktalar çok önemli. Başarsız olmadan doğruları öğrenemeyiz. Savunma sanayide başarılı olmak için bir tek sahada yapılan testlere bakarak hareket etmemeliyiz. Savaş sırasında ne yapabileceğide testte tabir tutulmalı. Bunları başarı ile geçen tanklar her belğeselde karşımıza çıkıyor. Abrams, Leopard, Merkava, Challenger 2 bu işin vazgeçilmez olanları...

Konumuz bu mu? Hem ne fark eder?
Çok fark eder, ABD diğer ülkelerle işbirliği yaparak genel maliyetleri düşürebilir. Problemleri çözmek için zaman kazanabilir. Hala ellerinde F22 Raptor gibi kimseciklere satmadıkları uçaklar var. Tek başlarına yapamayacakları düşüncesi bana sağlıklı gelmiyor. Olayın başrolü ABD ve Rusya ise iki kere düşüneceksin. Ayrıca o uçaklara ABD yine istediği gibi kısıtlama yapacak, takip edecek. O yüzden dokuz ülkeyi merak ediyorum. Araştırma yapacağım.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı