Yerli Tank Diye Yutturulan Altay Tankı

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

108971

Kilopat
Makaleler
13
Daha fazla  
K2 Black Panther Tankı: K2 Black Panther - Vikipedi
Altay Tankı: Altay tankı - Vikipedi
Rheinmetall 120MM L/55 Tank Top Kısmı: Rheinmetall 120 mm gun - Wikipedia ( Use of Rheinmetall's L/55 Tank Gun kısmına dikkat çekmek isterim.)
L/55 silahı kullanılmasına rağmen MKEK 120MM yivsiz top olarak geçilmiş Altay Tankı'nın özelliklerine. Ardından tankımız nedense K2 Black Panther tankına çok benziyor.
Kuzey Kore ve Almanya bizi kıskanıyor (!).
Bu nasıl bir pişkinlik ve yüzsüzlüktür hala anlayabilmiş değilim, biraz utanma olur insanda, yerli motor dedikleri motoru da zaten başka ülkelerin şirketleri ile ortak çalışarak üretecekler üzerine de Türk Malı damgasını vurdular mı tamamdır.

Son düzenleyen: Moderatör:
Dostum artık %100 yerli diye birşey yok ki. Global dünya herkes birbirinden teknoloji satın alır kullanır parça satın alıp kullanır. Tasarımsal olarak birbirine benzemeleri doğaldır Kore'li mühendislerden yardım alındı aynı zamanda da bir tankı ne kadar şekil değişikliği olabilir ki?

Her şey yardımlaşarak yapılıyor illa ki %100 Türk tasarım olacak diye bir şey yok ki, zaten daha o kadar gelişmedi bence Türkiye. Ortak çalışmadan dolayı benzerliklerde olacaktır (ülkeler arası.)
Nasıl Asus Taipei Çin merkezli olsa da Nvidia (ABD) ile ortak çalışmalar yapıyor. (Ne kadar doğru örnek oldu bilmem :D)

Son düzenleyen: Moderatör:
Ardından tankımız nedense K2 Black Panther tankına çok benziyor.
Tankların tasarımları birbirine benzer araba mı bu şekil olsun ? Hem yerli üretim de önemli olan tasarım değil motor'dur. Evet onu da yapamıyoruz fakat Altay Tankı projesi ileri bir tarihe alındı sadece ilk üretimler başka bir ülkeye ait olan motor ile olacaktı. Ayrıca burada yerli malımız yok diye ağlayacağına önce kendini yerli yap. Atatürk gibi bir liderimiz varken hitler bozuntusu da nedir ?

K2 Black Panther Tankı: K2 Black Panther - Vikipedi
Altay Tankı: Altay tankı - Vikipedi
Rheinmetall 120MM L/55 Tank Top Kısmı: Rheinmetall 120 mm gun - Wikipedia ( Use of Rheinmetall's L/55 Tank Gun kısmına dikkat çekmek isterim.)
L/55 silahı kullanılmasına rağmen MKEK 120MM yivsiz top olarak geçilmiş Altay Tankı'nın özelliklerine. Ardından tankımız nedense K2 Black Panther tankına çok benziyor.
Kuzey Kore ve Almanya bizi kıskanıyor (!).
Bu nasıl bir pişkinlik ve yüzsüzlüktür hala anlayabilmiş değilim, biraz utanma olur insanda, yerli motor dedikleri motoru da zaten başka ülkelerin şirketleri ile ortak çalışarak üretecekler üzerine de Türk Malı damgasını vurdular mı tamamdır.
Yani azıcık da tebrik etseniz, beğenseniz ne olur ki?

Yani tamam, anladık, baştaki adamı sevmiyorsun da, üzerinde senelerce çalışılan bir projeyi kötülemek nedir?

Öyle bir konuşuyorsun ki sanırsın daha iyisini kendin tek başına yapabiliyorsun.

Azıcık beğenin be, azıcık. Bir kişiyi sevmiyorsunuz diye yapılan bunca şeye laf atmak nedir? O

Arkadaşlar iktidar düşmanlığını anlarım ve çoğu noktada hak veririm ancak sizdeki vatan düşmanlığına kaçmaya başlayacak bir süre sonra. 2 dakika şu ülkeyi kötülemekten vazgeçin de dönüp kendinize bir sorun "Ben bu kadar şikayet ediyorum da bu ülkenin gelişmesi için ne yaptım" diye?

İlk modellerde motorun dışarıdan satın alınacağı zaten söylenmişti. Yerli motora yavaş yavaş diğer modellerde geçmesi planlanıyordu. Sizin yediremediğiniz şey nedir bir söyler misiniz?

Tank veya savaş uçağı motorlarının, tribünlerinin ne kadar büyük ar-ge masrafları doğurduğunu az çok biliyor olman gerekiyor. En basitinden hali hazırda geliştirilmeye devam edilen F35 projesinin maliyetinden bir haber olamazsın. Büyük işleri gelişmekte olan değil, gelişmiş olan devletler yapıyor maalesef. Sizler ise gelişmekte olan ülke statüsünü atlayarak direkt olarak oyunu bitirmek istiyorsunuz veya mümkün sanıyorsunuz.

Birkaç sene öncesine kadar o da yoktu arkadaşlar elimizde. Bırakın da en azından yazılımı bize ait bir tankımız, obüsümüz, helikopterimiz veya insansız hava araçlarımız olsun. Elbette %100 yerli yapılamaz bunlar. Elinizde kullandığınız ufacık telefonlar için bile o kocaman firmalar ufak ufak firmaların kapısını çalıp teknolojilerini satın alıyor, o ufak firmaları kendi içlerine katıyor.

O beğenmediğiniz tankı %100 yerli üretmemek gidip dışarıdan almaktan %100 daha mantıklıdır. Hem ucuza devlet hazinesine sokuyoruz hem de savaşın ortasında etkisiz kalmıyor o tanklar. Başkaları kontrol edemiyor mesela?

Sizler ise inatla yalnızca kötü şeyleri göstermeye devam edin. Bir Altay tankını %100 yerli olmadan yapmak bir Atak helikopterini üretmek kolay zannetmeye devam edin. Siz anca şikayet edersiniz, başka hiçbir halt gelmez elinizden. Oturduğunuz yerden yazar eder onu bunu beğenmezsiniz ancak tek yaptığınız klavyenin tuşlarına basmaktır. Başka bir iş gelmez ellerinizden.

Şikayet edeceğine bir işe yara da daha iyisini yapalım.

Arkadaşlar iktidar düşmanlığını anlarım ve çoğu noktada hak veririm ancak sizdeki vatan düşmanlığına kaçmaya başlayacak bir süre sonra. 2 dakika şu ülkeyi kötülemekten vazgeçin de dönüp kendinize bir sorun "Ben bu kadar şikayet ediyorum da bu ülkenin gelişmesi için ne yaptım" diye?

İlk modellerde motorun dışarıdan satın alınacağı zaten söylenmişti. Yerli motora yavaş yavaş diğer modellerde geçmesi planlanıyordu. Sizin yediremediğiniz şey nedir bir söyler misiniz?

Tank veya savaş uçağı motorlarının, tribünlerinin ne kadar büyük ar-ge masrafları doğurduğunu az çok biliyor olman gerekiyor. En basitinden hali hazırda geliştirilmeye devam edilen F35 projesinin maliyetinden bir haber olamazsın. Büyük işleri gelişmekte olan değil, gelişmiş olan devletler yapıyor maalesef. Sizler ise gelişmekte olan ülke statüsünü atlayarak direkt olarak oyunu bitirmek istiyorsunuz veya mümkün sanıyorsunuz.

Birkaç sene öncesine kadar o da yoktu arkadaşlar elimizde. Bırakın da en azından yazılımı bize ait bir tankımız, obüsümüz, helikopterimiz veya insansız hava araçlarımız olsun. Elbette %100 yerli yapılamaz bunlar. Elinizde kullandığınız ufacık telefonlar için bile o kocaman firmalar ufak ufak firmaların kapısını çalıp teknolojilerini satın alıyor, o ufak firmaları kendi içlerine katıyor.

O beğenmediğiniz tankı %100 yerli üretmemek gidip dışarıdan almaktan %100 daha mantıklıdır. Hem ucuza devlet hazinesine sokuyoruz hem de savaşın ortasında etkisiz kalmıyor o tanklar. Başkaları kontrol edemiyor mesela?

Sizler ise inatla yalnızca kötü şeyleri göstermeye devam edin. Bir Altay tankını %100 yerli olmadan yapmak bir Atak helikopterini üretmek kolay zannetmeye devam edin. Siz anca şikayet edersiniz, başka hiçbir halt gelmez elinizden. Oturduğunuz yerden yazar eder onu bunu beğenmezsiniz ancak tek yaptığınız klavyenin tuşlarına basmaktır. Başka bir iş gelmez ellerinizden.

Şikayet edeceğine bir işe yara da daha iyisini yapalım.
Ya hocam bunlar tank yapmayı lego yapmak sanıyor herhalde. Ya senelerce adamlar ter döküyor çalışıyor, başarısız oluyor yılmıyor, aman ülkem için deyip canını dişine takıp çalısıyor; sonra densizin biri gelip böyle laflar söylüyor.

Yahu bu hak mıdır?

Teknoloji transferi yapmadan, boş sayfadan başlıyarak tank yapacaksan kimse seni tutmuyor yolun açık. Siyasi bir kişiye olan öfkeni projeleri kötülereyek çıkarman hiç iyi bir davranış değil. Ayrıca Abrams tanklarında kullanılan M256 yivsiz top Rheinmetall firması tarafından tasarlanmıştır. Altay'da kullanılan MKEK 120MM ana silah Rheinmetall firmasından lisans alınarak üretilicek. Tıpkı Abrams tankında olduğu gibi ...

Ya hocam bunlar tank yapmayı lego yapmak sanıyor herhalde. Ya senelerce adamlar ter döküyor çalışıyor, başarısız oluyor yılmıyor, aman ülkem için deyip canını dişine takıp çalısıyor; sonra densizin biri gelip böyle laflar söylüyor.

Yahu bu hak mıdır?
Bunlar tank yapmayı geçtim, bir savaş makinesinin yazılımını kodlamayı da basit ve o yazılımları da son derece önemsiz zannediyorlar. Ben bile daha ilk işlerimde bir yazılımcı olarak her türlü ihtimali düşünüp sattığım programın içerisine kaç satır kod ekliyorum sırf kendimi güvenceye almak için.

Bize satacakları F35 savaş uçaklarının hepsi ABD kontrolündeki birer oyuncaktan öte değil. Ne mutlu ki yazılımı bize ait bir tankımız, helikopterimiz var. En önemlisi de önümüzde yerli savaş uçağı projesi var.
Herkesin düşünce özgürlüğü var istediğin partiyi sev istediğin partiye söv. Ancak sövdüğün parti zamanında yapılan iyi işleri de lütfen karalama, kötüleme. Bu davranışlar inatçı cahil insanların davranışlarından farksızdır.

Nice projeler dış güçler tarafından yalan edildi sizin haberiniz var mı? Bu projelerin yıllar öncesinde hayata geçmesi planlanıyordu halbuki. Bilim adamlarına , mühendislere yapılan suikastları hiç mi okumadınız hiç mi duymadınız.

Mantıklı düşünme kabiliyetine sahip en iktidar düşmanı insanın bile bu tarz projeleri kötülemeyeceğinden adım gibi eminim. Bu iktidar zamanında yapılan iyi işlerin karalanmasına da göz yumamam kimse kusura bakmasın. Doğruyu söyleme cesaretinden aciz olmamak gerek. Keşke devlet bütün imkanlarıyla destek olsa bu projelere.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı