Yerli ve açık kaynak kodlu arama motoru - artado Search

Öneri kısmı gizlilik için çok kötü bir şey. Çünkü kullanıcıya iyi öneriler sunmak için sizin aramalarınızı kaydetmeli, onları işlemeli ve kullanıcıya sunmalıyım. Yani aramalarınızın kaydedilmesi gerekiyor ve bazen yanlışlıkla kişisel bir şey aratsanız sonra bu veri işlense diğer kullanıcıların karşısına çıkacak. Mesela yanlışlıkla telefon numaranızı arattınız. Bu da sonra başka bir kullanıcının önüne çıktı. Bu tam anlamıyla bir felaket olur. Kendi önerilerimizi değil de Google veya başka bir arama motorunun önerilerini kullansak bu sefer arama kutusunda bastığınız her şey Google'a veya başka bir arama motoruna gidecek. Bu da yine gizlilik için iyi bir şey değil.
Mantıklı, anladım.

@ardatdev sistem iyi.

Öncelikle hayırlı olsun dost. Umarım daha iyileri olur.

Bir tasarım sorunu var sanırım.
Screenshot_4.png

Ellerinize sağlık, Türkiye'de bu tip şeyler için adım atıldığını görmek gayet güzel fakat görüşlerimden bazılarını sıralamak istiyorum müsaadenizle;
  1. Google aramalarını göstermek için kullandığınız API'ye her 1000 istek için 5 dolar ödemek zorundasınız. İleride sadece 10 bin istek aldığınızda bile Google'a günlük 50 dolar ödeyeceksiniz.
  2. Klasik ASP öleli çok oldu. Böyle bir projenin genel anlamda üst merciler tarafınca destekleneceğini düşünmüyorum.
  3. Kodlarınız gerçekten kötü bir yazılımcı tarafından yazıldığını bas bas bağırıyor. SOLID prensiplerine bile uymayan bir yazılımla lütfen YERLİ VE MİLLİ reklamları yapmayın. Gelişememizin en büyük sebeplerinden biri de budur.
  4. Hiç veri toplamamanız teorik olarak mümkün değil. Kullandığınız sunucu bile IP logları yapıyor.
Bunlar şu anda aklıma gelenler. Üstünde düşünüldükçe daha fazla da bulunabilir. Eğer klasik ASP ile kötü bir biçimde yazılmış olmasaydı daha sıcak bakılabilirdi.

Merhaba eklemenizi istediğim bir özelik var 2 yıldır Google'daki alışveriş özeliğine sahip Google dışındaki birmtarayıcı arıyorum ama bulamıyorum bu özeliği ekleyebilir misiniz?
Bir de sitelerin logolara gözükmüyor.

Son düzenleme:
Bir tasarım sorunu var sanırım.
Screenshot_4.png
Geç cevap için özür dilerim. Uzun süredir foruma bakmıyordum. Bu tasarım sorunu sadece Petal sonuçlarında var. Bunu düzeltmeye çalıştım fakat şu anda düzeltmek imkansız gibi bir şey çünkü Petal sonuçlarının CSS kısmı çok karmaşık. İlerleyen dönemlerde düzeltmeyi deneyeceğim tekrar.

Ellerinize sağlık, Türkiye'de bu tip şeyler için adım atıldığını görmek gayet güzel fakat görüşlerimden bazılarını sıralamak istiyorum müsaadenizle;
  1. Google aramalarını göstermek için kullandığınız API'ye her 1000 istek için 5 dolar ödemek zorundasınız. İleride sadece 10 bin istek aldığınızda bile Google'a günlük 50 dolar ödeyeceksiniz.
  2. Klasik ASP öleli çok oldu. Böyle bir projenin genel anlamda üst merciler tarafınca destekleneceğini düşünmüyorum.
  3. Kodlarınız gerçekten kötü bir yazılımcı tarafından yazıldığını bas bas bağırıyor. SOLID prensiplerine bile uymayan bir yazılımla lütfen YERLİ VE MİLLİ reklamları yapmayın. Gelişememizin en büyük sebeplerinden biri de budur.
  4. Hiç veri toplamamanız teorik olarak mümkün değil. Kullandığınız sunucu bile IP logları yapıyor.
Bunlar şu anda aklıma gelenler. Üstünde düşünüldükçe daha fazla da bulunabilir. Eğer klasik ASP ile kötü bir biçimde yazılmış olmasaydı daha sıcak bakılabilirdi.
1. Hayır. Ücretsiz API'yi kullanıyoruz.
2. Klasik ASP günümüzde hala desteklenen bir framework ve hala çok iyi çalışıyor.
3. Teknik olarak bu benim ilk ASP projemdi. Acemilik yaptığım yerler olabilir. "Yerli ve milli" reklamını genelde sadece başlıkta kullanıyorum. Türkiye'de anca böyle ilgi çekebiliyorsun çünkü. Yurtdışında tanıtım yaparken "yerli ve milli" olarak tanıtım yapmıyorum. Zaten Artado'nun yabancı kullanıcı sayısı Türk kullanıcı sayısından fazla.
4. Hiç bir veri toplamıyoruz demedim zaten. Veri topluyoruz. Fakat biz kişisel veri toplamıyoruz. Gizlilik politikamızda yazıyor neleri, nasıl topladığımız. Fakat şu anki gizlilik politikası eksik ve iyi yazılmamış durumda. Ordaki hatamı kabul ediyorum. Tekrar yazacak zamanım olmadı.

Projeye ASP ile yazıldığından sıcak bakmamak bence doğru değil. Evet, iyi bir şekilde yazılmamış olabilir. Artado Search zaten bir lise öğrencisinin hobi projesi. Çoğu yerde bunu belirttim. İlk defa bu kadar büyük bir proje yaptım zaten. Tek kişi tarafından geliştirildiği ve ilk ASP projem olduğunu düşünürsek bu hatalarım gayet normal karşılanabilir.

Merhaba eklemenizi istediğim bir özelik var 2 yıldır Google'daki alışveriş özeliğine sahip Google dışındaki birmtarayıcı arıyorum ama bulamıyorum bu özeliği ekleyebilir misiniz?
Bir de sitelerin logolara gözükmüyor.
Alışveriş özelliği aslında bizde var fakat beta olarak duruyor.
1656103369329.png

Site ikonları şu anda sadece Artado sonuçlarında var.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı