Yeşil gözlü bir çiftin kahverengi gözlü ikiz çocuğu olabilir mi?

10. sınıftaki dandik biyoloji bilgimle böyle bir şeyin mümkün olabileceğini söylüyorum. Çünkü soy diye bir şey vardır ve çocuklar soydaki başka bir bireye benzemiş olabilir. Anne ve babanın yeşil gözlü olması çocukların da kesinlikle yeşil gözlü olmasını sağlamaz.
Hocam kalıtımda genler anne ve babadan gelir. O dayıya benzeme olayı örneğin x kişisinin dedesi ve babaannesi kahverengi gözlü, annesine çekinik genler aktarıldı dayısına kahverengi genler aktarıldı ve farklılık oluştu. Burada örneğin x kişisi kahverengi gözlü olması genlerini ondan aldığı anlamına gelmez. X kişisi anne ve babasından geni alır eğer kahverengi gözlü olursa mutasyona uğramıştır.

Lise biyolojisinin ustu bir bilgi birakayim buraya, insanlarda goz rengi varyasyonunu olusturan tek bir alel gen cifti yok. Birden fazla gen bu konuda varyasyona sebep oluyor.

Yani sizin yaptiginiz klasik tek alel uzerinden hesaplamalar gercegi yansitmiyor. 2 tane yesil gozlu anne- babanin kahverengi gozlu cocugu olabilir, sizin hesaplara gore olamaz. ( rr x rr = ? )

Ama konuya verilen cevapta hata yok -> Olabilir.

Lise biyolojisinin ustu bir bilgi birakayim buraya, insanlarda goz rengi varyasyonunu olusturan tek bir alel gen cifti yok. Birden fazla gen bu konuda varyasyona sebep oluyor.

Yani sizin yaptiginiz klasik tek alel uzerinden hesaplamalar gercegi yansitmiyor. 2 tane yesil gozlu anne- babanin kahverengi gozlu cocugu olabilir, sizin hesaplara gore olamaz. ( rr x rr = ? )

Ama konuya verilen cevapta hata yok -> Olabilir.
Hocam, rr*rr çaprazlamasında nasıl kahverengi göz oluşabiliyor onu anlamadım. Hepsi rr olacak işte. Demek istediğinizi anlamadım.

Hocam, rr*rr çaprazlamasında nasıl kahverengi göz oluşabiliyor onu anlamadım. Hepsi rr olacak işte. Demek istediğinizi anlamadım.
Onu demeye calisiyorum, lise biyolojisinde ogretilen bilgilere gore rr * rr caprazlanmasindan "R" fenotipi goremezsin ( ki dogrudur ) ama gercekte yesil gozlu ciftin kahverengi gozlu cocugu olabilir cunku tek alel yok. Gen dominantliginin da dereceleri var, sadece dominan ve resesif seklinde ayrimlar yok. "Incomplete dominance" (Turkcesi nedir bilmiyorum ) diye bir sey var ornegin. Universite oncesinde cok basitlestirerek anlatiyorlar her seyi.

Onu demeye calisiyorum, lise biyolojisinde ogretilen bilgilere gore rr * rr caprazlanmasindan "R" fenotipi goremezsin ( ki dogrudur ) ama gercekte yesil gozlu ciftin kahverengi gozlu cocugu olabilir cunku tek alel yok. Gen dominantliginin da dereceleri var, sadece dominan ve resesif seklinde ayrimlar yok. "Incomplete dominance" (Turkcesi nedir bilmiyorum ) diye bir sey var ornegin. Universite oncesinde cok basitlestirerek anlatiyorlar her seyi.
Hocam bunlar lisede anlatılıyor değil mi? Ortaokulda yok çünkü.

Göz rengi biyolojide öğretildiği gibi "renkli çekinik kahverengi baskın, iki renkli rr x rr kahverengi olamaz" gibi iletilmiyor. Göz rengi birçok gen tarafından belirlenir. Şu an en az 8 farklı gen varmış göz rengi ile ilgisi saptanan. Dolayısıyla mümkündür.

"Tüp bebek tedavisinde çift yumurta ikizi daha az olur" diye bir şey de yok. Assisted reproductive techniques dediğimiz "yardımcı üreme tekniklerinde", ki tüp bebek de bunlardan birisidir, ikiz-üçüz bebek sıklığı daha yüksektir (tek yumurta değil, çift yumurta ikizi sıklığı).

Hatta eskiden tüp bebek sırasında birden fazla embriyo yerleştiriliyormuş diye biliyorum tutma olasılığı artsın diye, bu sebeple de ikiz oranı yüksekti. Şu an hala bu uygulanıyor mu bilmiyorum ama arkadaşlarınızın yaşı zaten o döneme denk geliyordur. Ama bu bilgiyi sallıyor olma ihtimalim de var.

Ekleme: Şu anda çoklu gebeliklerin önüne geçmek için özellikle 35 yaş altı annelere tek embriyo transferi yapılıyormuş. Ama diğer yardımcı üreme tekniklerinde (ovulasyonu sağlamak için verilen tedaviler vs var örneğin) çoğul gebelik riskinin arttığı bilinen bir şey.

Son düzenleme:
Hocam eksik/eşbaskın ve çok alellikten bahsediyorsunuz sanırım 10. Sınıf biyoloji konusu yine. Sizin de dediğiniz gibi kahverengi olabilir.

Arkadaşımın anne ve babası yeşil gözlü, ama çift yumurta ikizi olan arkadaşımın ve ikizinin göz renkleri kahverengi. Anne ve babaları çocukları olmadığı için tüp bebek tedavisi ile çocuk sahibi olmuşlar. İnternette biraz araştırdım ama bunun olması çok düşük ihtimalli bir olay, anladığım kadarıyla tüp bebek tedavisinde ikiz olma ihtimali de düşükmüş. Biyoloji öğretmenine sorduğu zaman da hep geçiştirmiş, düzgün bir cevap alamamış. Bu konuda bilgisi olan varsa bilgilendirebilir mi?
Not: Öyle internetten tanıdığım birisi değil ben de biliyorum annesi ve babasının yeşil gözlü olduğunu. Yani o konuda şüpheniz olmasın.

Bu arada kategoriden emin değilim ve böyle bir konuyu hangi kategoriye açacağıma emin olamadım. Ceza vermezseniz sevinirim.

Yeşil göz çekinik gen oluyor.

aa X aa şeklinde olduğu için olamaz gibi geldi bana.

Geri
Yukarı