Yeşil Pasaport ile gezilecek en uygun ülke tavsiyesi

friedlich

Decapat
Merhaba, başlıkta belirttiğim gibi yeşil pasaporta sahibim ve yurt dışına çıkacağım. Çoğu yeşil pasaport ile vizesiz gidilebilen ülkeler 180 gün içerisinde, 90 gün kalma izni veriyor. Ben bu hakkımı sonuna kadar kullanacağım tabii ki. Almanya, Fransa, İtalya, Hollanda, Belçika, Yunanistan gibi para birimi Euro olan ülkelere gitmem mümkün değil, sebebini söylememe gerek yok sanırım :) Özellikle daha önce yurt dışına gitmiş, tecrübe edinmiş kişiler yardımcı olursa sevinirim. En uygun fiyatlı kalabileceğim ülkeler hangileridir? Avrupa ve Asya ülke tavsiyeleri istiyorum. Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ukrayna uygun, sen sor ben söyleyim.
Hocam çok geç cevap verdim kusura bakmayın. En merak ettiğim şey başta şu; 1TL şuan 3 grivna civarında oynuyor. Bizim Türkiye'de aldığımız asgari ücret, şu an ki kur'a göre 8.880,27 Ukrayna Grivnası yapıyor. Ev konusunu airbnb'den araştırdım, Türkiyede önceden kaldığım özel öğrenci yurtları tarzında yerler buldum (apart) fiyatları TL ile 600 lira yapıyor aylık. Geriye 5.5-6bin grivna arası para kalıyor. Bu para ile yaşamımı sürdürebilir miyim? 1 Ay boyunca.

Hocam çok geç cevap verdim kusura bakmayın. En merak ettiğim şey başta şu; 1TL şu an 3 grivna civarında oynuyor. Bizim Türkiye'de aldığımız asgari ücret, şu anki Kur'a göre 8.880, 27 Ukrayna grivnası yapıyor. Ev konusunu Airbnb'den araştırdım, Türkiye'de önceden kaldığım özel öğrenci yurtları tarzında yerler buldum (apart) fiyatları TL ile 600 lira yapıyor aylık. Geriye 5.5-6bin grivna arası para kalıyor. Bu para ile yaşamımı sürdürebilir miyim? 1 ay boyunca.

Sadece yasam için gıda, yol, telefon paketi, eve internet vs... Diyorsan şöyle söyleyeyim; orada internet hem ucuz hem de hızlı. Çok da aşırıya kaçmazsan 3 öğün yemeğini yersin, idareli olman da fayda var. Dışarıda yemek fiyatları çok da ucuz değil ama o parayla aç da kalmazsın. Benim tavsiyem malzemeleri alıp evinde yapıp o parayla gezip tozman tabii ki.
Fiyatlar hemen hemen TR gibi, tek farkı alkol ve sigara çok ucuz. 1 paket sigara 5 grivna. Alkoller de 5 Grivna'dan basliyor, 20 Grivna'ya dandikte olsa bir şampanya açarsın. Alkol memleketi oldugu için bu tarz seyler cok ucuz, her gun bira yudumlayabilir, köşe başı kahvecisinden kahve kurabiyeni rahatça yersin yani. Ama yine de güncel fiyatları, yaşamı bir araştırmanı öneririm, benim bahsettiklerim 2 yıl önceydi, sadece 5 ay orada yasadım.
Fast food bakımından zengin bir ülke, markette çeşit çeşit gıdalar var. Müslümansan yiyeceklerin içindekileri oku domuz yağı içeren çok ürün var, abur cuburların çoğunda var.
Nargile de her yaştan cok icilir oralarda, 50 grivna yani şu an 15 TL'ye bir nargile içersin.

Yaşamak istiyorsan büyükşehirler çok daha pahalı olur, atlayıp trene küçük bir şehre gitmeni öneririm. Hogwarts treni gibi 1980'lerden fırlama yataklı çok güzel trenleri var, yanındakilerle de tanışırsın) başka şehre geçersin gezmeye. Ayrıca kiev gibi büyükşehirleri de türkler bastı, havaalanından indiğin an etrafında 100 tane dönerci görebilirsin. Türklerin oraya gittiği amaçları belli olduğu için oranın insanlarının büyük birçoğunluğu artık türklere ön yargılı, hatta sevmiyorlar diyebilirim. Milletimizin adı Abaza'ya çıktığı için insanlarla tanışırken ya ön yargıları kırarsın ya da Türk olduğunu söylemezsin :)
Ukrayna'da gezilecek çok fazla turistik bir yer yok açıkçası, kentleşme bakımından Türkiye oradan daha gelişmiş, bunun dışında artıları var hep.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ukrayna çok uygun, bizim parayla şu anda uzun vadeli yurtdışı tatili yapılabilecek tek yer Ukrayna, diğer ülkeler biraz zor. Asya’da Güney Kore iyidir fakat Won bizim parayı eziyor maalesef.

Biz ailecek ufak bir balkan turuna çıkmıştık Yunanistan, Makedonya, Kosova, Arnavutluk şeklinde. Euro kullanılmayan Makedonya ve Arnavutluk var.

Filipinler:

Orada 8 bin liraya ev alaibleceğinizi duymuştum ve orada yaşamakta ve oranın yerlisi olan bir arkadaşım var. Çok güzel bir yer özellikle sahilleri çok iyi ayrıca fiyatları uygun.
Endonezya ve Tayland da Filipinler gibi olan diğer ülkeler

Rusya yeşil pasaporta rağmen vize istemeseydi kesinlikle Rusya derdim çünkü yaşanan ekonomik krizden dolayı uygun fiyatları var:
  1. Şişe veya karton süt (1 litre): 7.70 TRY (66 RUB)
  2. Popüler sarı peynir (1 kg): 71 TRY (601 RUB)
  3. Bilinen bir markadan bir şişe bira: 14 TRY (121 RUB)
  4. Bir sosis veya soğuk et (1 kg): 69 TRY (585 RUB)
  5. Orta sınıf şarap (bir şişe): 59 TRY (500 RUB)
Konaklama ücretleri:
  1. 1,900 TRY (16,000 RUB) - Rusya 7 gün ucuz bir konaklama
  2. 3,100 TRY (26,000 RUB) - 7 günlük bütçe seyahat Rusya
  3. Rusya 'da bir haftalık konforlu konaklama için 4,100 TRY (35,000 RUB)

ve bunlara ek olarak sanatı, müzeleri, tarihi ile 1.sınıf ülke. Yani, bol bol gezilecek yeri var.

Filipinler:

Orada 8 bin liraya ev alaibleceğinizi duymuştum ve orada yaşamakta ve oranın yerlisi olan bir arkadaşım var. Çok güzel bir yer özellikle sahilleri çok iyi ayrıca fiyatları uygun.
Endonezya ve Tayland da Filipinler gibi olan diğer ülkeler

Rusya yeşil pasaporta rağmen vize istemeseydi kesinlikle Rusya derdim çünkü yaşanan ekonomik krizden dolayı uygun fiyatları var:
  1. Şişe veya karton süt (1 litre): 7.70 TRY (66 RUB)
  2. Popüler sarı peynir (1 kg): 71 TRY (601 RUB)
  3. Bilinen bir markadan bir şişe bira: 14 TRY (121 RUB)
  4. Bir sosis veya soğuk et (1 kg): 69 TRY (585 RUB)
  5. Orta sınıf şarap (bir şişe): 59 TRY (500 RUB)
Konaklama ücretleri:
  1. 1,900 TRY (16,000 RUB) - Rusya 7 gün ucuz bir konaklama
  2. 3,100 TRY (26,000 RUB) - 7 günlük bütçe seyahat Rusya
  3. Rusya 'da bir haftalık konforlu konaklama için 4,100 TRY (35,000 RUB)

ve bunlara ek olarak sanatı, müzeleri, tarihi ile 1.sınıf ülke. Yani, bol bol gezilecek yeri var.
İlerideki hayalim Moskova'ya seyahat etmek turizm amaçlı.Umarım fiyat bakımından sıkıntı yaşamam.

Yeni konular

Geri
Yukarı