Yeşil pasaport mu kırmızı pasaport mu?

cetinodinson

Hectopat
Arkadaşlar selam. Pasaportum yok fakat ailem nedeni ile yeşil pasaport alabiliyorum. Bu sene Erasmus öğrencisi olmaya hak kazandım ve önümüzdeki eğitim öğretim dönemi Polonya'da olacağım. Sizlere danışmak istediğim durum şu;

01.01.1998 doğumluyum yani resmi olarak 23 yıl 3 ay 16 gün yaşındayım. Arkadaşlarım alacağım vizenin eğitim vizesi olduğunu, kırmızı ya da yeşil pasaportun bu vize için fark yaratmayacağını ancak yaşım gereği yeşil pasaportum biteceği için, kırmızı alırsam orada aldığım damgaları daha uzun vadede kullanabileceğimi söylüyor. (Muhtemelen Avrupa'yi gezerim) Açıkcası mantıksız değil. Fakat bir kimisi de al yeşili geç, daha kolay vize alırsın diyor. Bir türlü karar veremedim. Sizce ne yapmalıyım? Varsa ek tavsiyelerinizi de almak isterim.

Yeşil pasaport 25 yaşına kadar geçerli diye biliyorum. Yeşil pasaport daha rahat olur. 25 Yaşına geldiğinde kırmızı pasaportta vize alman da kolaylaşır. Çünkü önceden yeşil pasaport kullandığın için kolay ikna olurlar vize vermeye. Bence yeşili yaşınız bitene kadar kullanın. Sonradan kırmızı kullanırken daha rahat olursunuz.

Ailen tam neci ve bahsedeceğim şey necilere oluyor bilmiyorum ama yeşil pasaport ile çok kolayca Schengen vizesi alabilenler var. Kırmızı dediğin sanırım bordo diye geçen ve normal halkın alabildiği. Onu alırken öğrenci indirimi ile 24 yaş sonuna kadar süre için verilen para daha ucuz oluyor veya olmuyor. Yeşil için ya aynı şey geçerlidir ya da daha da iyisi.

Bu yüzden senin yerinde olsam yeşil alırdım diyorum.

Yeşil pasaport 25 yaşına kadar geçerli diye biliyorum. Yeşil pasaport daha rahat olur. 25 yaşına geldiğinde kırmızı pasaportta vize alman da kolaylaşır. Çünkü önceden yeşil pasaport kullandığın için kolay ikna olurlar vize vermeye. Bence yeşili yaşınız bitene kadar kullanın. Sonradan kırmızı kullanırken daha rahat olursunuz.

Bende başta sizin gibi düşünüyordum ama anladığım kadarıyla hakkım bitince çöpe çıkıyor. Yani bakın önceden yeşilim vardı deme gibi bir imkan olmayacakmış gibi anlıyorum durumu.

@Vavien.
Hocam sorun yaş durumuyla alakalı. Yeşil elbette çok daha iyi ama hemen hemen 1.5 senem var yeşil için. İlk kullanımım eylül ekim gibi olacak. 1 sene için yeşil almak evet avantaj sağlar ama hakkım bitince damgalar orada kalacak. Bir anlamda kırmızıya mecbur kaldığımda daha da güçsüz bir pasaportum olacak.

Arkadaşlar selam. Pasaportum yok fakat ailem nedeni ile yeşil pasaport alabiliyorum. Bu sene Erasmus öğrencisi olmaya hak kazandım ve önümüzdeki eğitim öğretim dönemi Polonya'da olacağım. Sizlere danışmak istediğim durum şu;

01.01.1998 doğumluyum yani resmi olarak 23 yıl 3 ay 16 gün yaşındayım. Arkadaşlarım alacağım vizenin eğitim vizesi olduğunu, kırmızı ya da yeşil pasaportun bu vize için fark yaratmayacağını ancak yaşım gereği yeşil pasaportum biteceği için, kırmızı alırsam orada aldığım damgaları daha uzun vadede kullanabileceğimi söylüyor. (muhtemelen Avrupa'yi gezerim) açıkcası mantıksız değil. Fakat bir kimisi de al yeşili geç, daha kolay vize alırsın diyor. Bir türlü karar veremedim. Sizce ne yapmalıyım? Varsa ek tavsiyelerinizi de almak isterim.

Ben Portekiz'e Erasmus ile gittim 1 ay kaldım bunun için gri pasaport çıkarttı okul oda hizmet pasaportu olarak geçiyormuş ve tek kullanımlıkmış 2018 de öyleydi.

Ben Portekiz'e Erasmus ile gittim, 1 ay kaldım bunun için gri pasaport çıkarttı okul, o da Hizmet pasaportu olarak geçiyormuş ve tek kullanımlıkmış 2018'de öyleydi.
Hangi okulmus ora? Gri pasaport yetkili kurumlar tarafından görev amaclı yurt dışına çıkanlara verilir.

Hangi okulmus ora? Gri pasaport yetkili kurumlar tarafından görev amaclı yurt dışına çıkanlara verilir.

Bilemem gri pasaport verdiler.
Bu alttaki resim işte ondan verdiler 500 TL gibi bir ücret ödedim zamanında ve tek kullanımlıktı.

Dosya Ekleri

• 1.png
    1.png
    230,4 KB · Görüntüleme: 37

Bodrumda okuyordum mezun oldum.
Bodrumda yaşıyorum 2019 da mezun olmuştum ondan 1 sene önce gittim.

Sanırım zaten devlet yolladıgı için hizmet kapsamına giriyormuş aldıgım eğitim devlet veriyordu çünkü özel bir şirket falan değildi bütün masrafları devlet karşıladı ben sadece bir miktar pasaport ücreti ve yanıma harçlık almıştım ve üstüne 35 euro da devlet harçlık vermişti harcamam için çok güzeldi.

Yeni konular

Geri
Yukarı