Yetişkinlerin gençlerden daha çok teknolojiyi deneyimlediğini düşünüyor musunuz?

515538

Picopat
22 yaşında olup teknolojiden fazla anlamadığımı fark ettim. Bunu da teknolojiye ulaşamamama bağlıyorum çünkü alamayacağım şeyin nesini takip edeyim?

Mesela bilgisayarımın 3GB RAM'i var. Bazen CPU arşa çıkıyor. Oyun oynama alışkanlığım olmadığı için iyi kötü idare ediyor ama çok çok ileride yükseltmek istesem hangi zamazingoları değiştirmem gerektiğini bilmiyordum. Sanırım işlemci ve RAM'in daha yükseğini almam lazımmış. Konu hard Disk'e falan gelince beynim yandı ve "en iyisi bunu satıp yeni bilgisayar alırım" dedim,bilgisayar fiyatlarına bakayım dedim, bakmaz olaydım. En uygunu 4000₺ civarlarında.

Şu hayatta çevre edinip sosyal olamadım, asosyal de olamıyoruz.

Yetişkinlere bakıyorum, arabadan anlıyorlar, gelişmiş bir bilgisayara sahip olmak isteseler alırlar, benim gibi hala Galaxy J2 telefonla idare de etmiyordur birçoğu. PlayStation, Xbox gibi oyun konsollarını da deneyimlemişlerdir. Yeni çıkan oyunları say deseniz sayamam. GTA 5 benim için hala yeni bir oyun ve hiç oynamadım :D

Son düzenleyen: Moderatör:
İlgiye bağlı, kendim eskiden Pentium III işlemcili bilgisayarda internetten sürekli güncel donanımlara, oyunlara bakardım; ulaşamayacağımı bildiğime rağmen. En basitinden araba konusunda yüksek silindirli arabalara bakıp keyif alırım, ilgimi çeker; halbuki Türkiye şartlarında 4 silindir üstü hayal. Demem o ki ilgi, ilgin yoksa teknolojiye, arabalara veya diğer şeylere zaten onlar hakkında araştırman vakit harcaman normal değil.

Hocam bu maddi durumla alakalı bence. Yetişkinlerin maaş falan alıyorlar iPhone 11 - 12 falan alıyorlar. Adamlar Apple Watch ve MacBook da kullanıyor. Bende aldığım okul harçlığıyla 13 yıllık bilgisayarımı adam edip ömrünü uzatmak için uğraşıyorum. Bana göre teknolojiyi bilmek demek kullanmak değildir, teknolojiyi bilmek ve anlamak bence araştırma ile oluyor. Bende istemez miyim iPhone 11 kullanmak. Zevkimden iPhone 7 kullanmıyorum. Ama buna da şükür. Hiç telefonu ve bilgisayarı falan olmayanlar da var. Umarım İnşallah birgün onların da bizim de iyi bir bilgisayarımız ve telefonumuz olur.

Haklısın bu devirde paran yoksa dışarıda yapılacak bir şey yok ve tek dostumuz bilgisayar.
Gençler de ağırlıklı olarak; TikTok, PubG ve Instagram takılıyor. Yani iyi bir teknoloji deneyimi değil.
Aslında oyun bağımlılığım yok işte, ne güzel ama dışarı çıkmak istesem çıkamam (sosyal fobi, arkadaşsızlık, parasızlık, iş arayamamak) oyun bağımlılığı bunun yanında daha iyi gibi.
İlgiye bağlı, kendim eskiden Pentium III işlemcili bilgisayarda internetten sürekli güncel donanımlara, oyunlara bakardım; ulaşamayacağımı bildiğime rağmen. En basitinden araba konusunda yüksek silindirli arabalara bakıp keyif alırım, ilgimi çeker; halbuki Türkiye şartlarında 4 silindir üstü hayal. Demem o ki ilgi, ilgin yoksa teknolojiye, arabalara veya diğer şeylere zaten onlar hakkında araştırman vakit harcaman normal değil.
Ben "içiciyim" sadece, biraz ondan kaynaklı ama alacak imkanım olsa araştıracağım için bilgi sahibi olmuş olacaktım.

Aslında oyun bağımlılığım yok işte, ne güzel ama dışarı çıkmak istesem çıkamam (sosyal fobi, arkadaşsızlık, parasızlık, iş arayamamak) oyun bağımlılığı bunun yanında daha iyi gibi.
Kardeş bilgisayarında aslında yazılım yapabilirsin. Düşündün mü böyle şeyler? Eclipse, NetBeans, Rider C# bilgisayarında güzel çalışır.

Hocam Samsung Galaxy J2 benim eski telefonumdu. Az oyun oynarken drop yiyip sinirlenmedim. En sonunda işe girip kendime yeni telefon aldım. 400 TL'ye sattım.

Yeni konular

Geri
Yukarı