YGS Barajını Geçemedim Üniversite İçin Neler Yapabilirim?

smiLonly

Kilopat
Makaleler
4
Ygs barajını geçemedim. Bir daha sene kaybı yaşamamak için neler yapabilirim izmir'de okumayı düşünüyorum.
2 Yıllık bir bölüme yazılıp ordan 4 yıllığa çekince toplamda 6 sene okumuş oluyorum degil mi ? Yoksa 2 yıllığa yazılıp 1. senenin sonunda tekrar Ygs sınavına girip bir üniversite tutturmaya mı çalışayım ? Son bir soru olarak da en son söylediğim gibi 2 yıllık bir üniversiteye gidip 1. senenin sonunda eğer tekrar Ygs'ye girersem diyelim kazandım. Öbür sene okuyacağım okula 4 sene mi gidecegim yoksa ilk sene okudugum için o 3 seneye mi düşücek ?

Bildiğim kadarıyla 2 yıllıktan 4 yıllığa geçişte (Örneğin Mimari Tasarım ve Restorasyondan Mimarlığa geçişte) ilk iki yıl okunmuş kabul edilip 3.sınıftan devam ediliyor varsa eksik kalan derslerde bu sene içinde telafi ediliyor.Bir üniversiteye girip kaydını yaptırdığında da (hatta tercih listesine yazıp kazandığın bölüme kayıt yaptırmasan bile okuldan gelen puanın yanıyor malesef ) okuldan gelen puanın düştüğünü hatırlıyorum yani eğer hazırlanacaksan hiç bir bölüme kayıt yaptırmanı tavsiye etmem.2 senelik bir bölümü okurken sınav ile gireceğin herhangi bir bölümde 1.sınıftan hatta varsa hazırlıktan başlarsın üniversitede her bölümün her üniversitenin dersleri farklı olduğundan böyle bir şey olanaksız.

Bildiğim kadarıyla 2 yıllıktan 4 yıllığa geçişte (Örneğin Mimari Tasarım ve Restorasyondan Mimarlığa geçişte) ilk iki yıl okunmuş kabul edilip 3.sınıftan devam ediliyor varsa eksik kalan derslerde bu sene içinde telafi ediliyor.Bir üniversiteye girip kaydını yaptırdığında da (hatta tercih listesine yazıp kazandığın bölüme kayıt yaptırmasan bile okuldan gelen puanın yanıyor malesef ) okuldan gelen puanın düştüğünü hatırlıyorum yani eğer hazırlanacaksan hiç bir bölüme kayıt yaptırmanı tavsiye etmem.2 senelik bir bölümü okurken sınav ile gireceğin herhangi bir bölümde 1.sınıftan hatta varsa hazırlıktan başlarsın üniversitede her bölümün her üniversitenin dersleri farklı olduğundan böyle bir şey olanaksız.
Benim de merak ettiğim 2 yıllıktan 4 yıllığa geçişte o ilk iki yıl okunmuş sayılıyor mu ? Eğer sayılıyorsa benim için çok iyi olucak bunun tam ve doğru bir şekilde öğrenmem lazım. Yazdıklarınız için teşekkür ederim.

Tüm konu hakkında yorum yapamayacağım ama şöyle söyleyeyim.
2 yıllık girip kazanıp. (okusan veya okumasan) seneye tekrar girdiğinde puanın düşük hesaplanıyor.
Ama hiç bir üniyi tercih yapmazsan ve seneye tekrar girersen. Aynı şekilde sıfırdan giriyorsun.
Ben böyle biliyorum.

İki yıllık bitirip. Dikey geciş yaparsan sadece üniverstenin iki yıllıktan aldığın derslerden kabul ettiklerinden muaf olursun. Yine 4 yıl okursun.Üniversteye gidip tektar tercih yaparsan yine 4 yıl okursun

1 Yıl iyice çalışarak çok daha iyi üniversitelere gir. Tercih yaptığında yerleşirsen gelecek yıl puanın düşüyor.

3. senem olucağı için seneye artık çok geç kaldıgımı düşünüyorum ve bu sene bir yere gitsem daha iyi olur diye düşünüyorum.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı