YGS Ve LYS Hakkında Sorular

kemal çağlar

Kilopat
Makaleler
3
Yer
İstanbul Bayrampaşa
Daha fazla  
Meslek
Üniversite Öğrencisi
Arkadaşlar ben 12. sınıf öğrencisiyim. Teknik meslek Elektrik Tesisat ve Pano bölümünü okuyorum. Benim size YGS ve LYS ile ilgili sorularım olacak. Adminler lütfen yazım konusunda yanlışım varsa affedin. Lütfen ceza vermeyin biraz sorularım fazla olacaktır. YGS sınavına ben sözelden girmek istiyorum. Sözelden girince hangi meslekleri ve bölümleri kazanıyorum. Ben 4 yıllık okumak istiyorum üniversiteyi. Bu yüzdende YGS'de alacağım puanın 180 ve üzeri olmasını biliyorum. Bana biri lütfen anlayabileceğim şekilde YGS1-2-3-4-5-6 ne oluyor ?
Daha sonra sözel bölüm hangileri oluyor. Bu birinci sorumdu. İkinci sorum ise hadi YGS sınavından 180 barajını geçtim. LYS sınavına girdiğimde hangi bölümleri kazanırım, 4 yıllık için. Bazı yerleri yanlış biliyorsam lütfen cevap yollayın yollayınki yanlışımı göreyim.
Ben çok da çalışkan bir öğrenci değilim. Gözümde çok yükseklerde değil. Herkes kendini bilir. Benim için ne önerirsiniz. YGS sınavından 180 puan üstünü aldığımı düşünürsek 4 yıllık hangi bölüm ve benim alanıma uygun bölümleri önerirsiniz ?

Bende anadolu meslek lisesi elektrik bölümünü okuyorum. Bende herkes gibi 4 yıllık bir üniversite hayalim var. YGS'yi 180 barajını gecersen LYS'ye girmeyi hak kazanıyorsun. Ben sayısaldan girip elektrik-elektronik mühendisi olmak istiyorum. Sen sözel okumak YGS 3 veya 4 girmelisin (türkçe ve sosyal ağırlıklı). Sana tavsiyem kpss ye girmen olucak'tı fakat sınav bu hafta. Eğer kazansaydın devlet'de memur olabilirdin. Din kültürü öğretmenlğinide düşün derim.

Evet ben sözel okumak istiyorum. YGS3 ve 4'de hangi bölümler var ne olabilirim.

Eşit ağırlıktanda girebilirim. Bununla ilgili bir fikrin varsa söyler misin ?

4 yıllık düşünüyorsan YGS den zor. LYS'ye çalışmalısın. TS1 ve TS2 den tercih yapıcaksın. Sana önerim sözel okuma. Ben TS1 ve TS2 den 76.000 deydim Halkla İlişkiler ve Tanıtım okuyorum. Açıkçası sözelde pek bölüm yok. En iyisi Matematik çalışıp TM'den girmek. Tabii önce hangi bölümü istediğine karar vermen lazım.

Ben daha çok elektrik üstüne bölümler okuma istiyorum. Mesela elektriğe çok girmesede Karadeniz Teknik Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği gibi. Taban puanı 237 çok yüksek değil. Tavan puanı ise 273 ? bu bölüm MF 4 istiyor. MF4 zor mu ?

MF dediğin Matematik ve Fen. Sözelden sınava girmek isteyen biri için zor. TM olabilir de MF zor. Ayrıca meslek liseleri 2 yıllık sınavsız geçebiliyor. DGS ile 4 yıllık okuyabilirsin.

Baştan alıyorum: Önce 6-7-8-9. sınıf bilgilerinin yer aldığı temel bilgi sınavı olan YGS'ye giriyorsun, barajı geçtiğinde LYS'ye hak kazanıyorsun. LYS'ler farklı oturumlar halinde yapılıyor ve istediğin kadarına katılabilirsin. MF için Mat-Geo-Fen, TM için Edebiyat-Coğrafya-Mat-Geo ve sözel içinse yanlış bilmiyorsam Edebiyat-Coğrafya-Tarih-Felsefe grubu var. Mühendislik istiyorsan sözele girip gidemezsin, ilk saydığım derslerin oturumlarına girmen gerekiyor. Sözeli önermem, belki kolay gözüyle bakıyorsundur ama TM'den daha zor genel itibarıyla. Tarih-Felsefe soruları YGS'deki gibi yorum değil, dibine kadar ezber yapmanı gerektirir. Ezberin kuvvetliyse düşünebilirsin ama. Sayısal (MF) içinse temel gerekli. Son sene yapılacak şey değil. İstediğin üniversitenin taban puanı çok düşük ama sen ordan çıktıktan sonra bir şey öğrenmiş olarak mı çıkacaksın, iş bulabilecek misin? Ülkede pek çok mühendislik mezunu varken sana sıra gelmesi zor gibi gözüküyor o üniversitelerden mezun olursan.

Haklısın yapacak bişey yok. Türkçe Matematik veya Matematik Fen çalışıyorum test çözüyorum. Bilmediklerimi soruyorum sürekli. Dershaneye de gideceğim. Hazırlık için etüt vb. ders almayı düşünüyorum.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı