Yılan Hikayesine Dönen Askerlik Erteleme Durumum

theFaceless

Kilopat
Makaleler
3
Yer
Budapeşte
Selamlar, ben Mesleki ve Teknik Lise Bilgisayar bölümü mezunuyum. Her lise mezunu gibi 3 yıllık erteleme hakkımı kullanıp askerliğimi 22 yaşına kadar ertelettim. Zaman kaybetmemek adına borcum harcım da olmadığından dolayı kafam rahat bir şekilde askere gideyim diye gidip muayenemi oldum, askerlik başvurumu yaptım. Ardından bir arkadaşım vasıtasıyla yeni kanundan haberdar oldum. Mesleki ve Teknik lise mezunları +3 yıldaha yani 25 yaşına kadar erteletebiliyormuş.

Bunun üzerine mevcut işimden olmayayım biraz birikim yapayım, askerden geldikten sonra zorlanmayayım diye bu haktan yararlanmak istedim. Şubeye gittim görüştüm, bana " evet hakkın var ama askerlik başvurusu yaptığından ve henüz tecilli göründüğünden askerlik yerin açıklanana kadar bekle " dendi. Dikkat etmem gereken noktanın sevk belgesi almadan doğrudan şubeye gelmem olduğu söylendi. Askere gidiş tarihim Kasım olarak belirlendi ve yerler açıklandı. Ardından bana söylenenleri harfiyen uyguladım ve belirtilen zamanda askerlik şubesine gittim.

Talebim doğrultusunda askerliğimi 25 yaşına girdiğim zamana kadar 06.2022' ye kadar ertelediler. Verilen belgeleri şube başkanına imzalattım sistemden kontrolleri yaptım ve işlemi bitirmiş oldum.

Bu süre içersinde işime devam ettim, ürünler aldım borçlandım, normal hayatıma devam ettim. Aralık ayında ise sistemde askerlik ertelememin iptal edildiğini gördüm. SINIFLANDIRILMIŞ YÜKÜMLÜ olarak görünüyordum. Bunun üzerine askerlik şubesine gittim, konuyu görüştüm ve bana sınıflandırılmış yükümlü olduğumu asker olduğumu söylediler. Daha sonra yaptığım işlemleri söyledim, 3 nüshanın 1'i bende olduğu için belgeyi çıkarıp gösterdim. Elimde imzalı mühürlü belge bulunuyordu ve dediklerimi doğruluyordu. Uzun bir süre beni beklettiler işi çözemediler ve bana " Ankara sadece bazı meslek liselerine bu +3 yıl erteleme hakkını veriyor" dediler. Sizin liseniz bu ertelemeye dahil değildir dediler. Şuan bir şey yapamadıklarını ve 4-5 gün sonra gelmemi söylediler işlemler için.

Bunun üzerine ben tatmin edici bir cevap alamayınca Ankara'daki bir şubeyi aradım. Görevli memur şubenin çok yoğun olduğunu fazla konuşamayacağını sormak istediğim soruyu hemen iletmemi istedi detaylı anlatamadım tabi fakat bana şunu söyledi : " Şuan meslek lisesi mezunlarının erteleme durumu hakkında sistemde çalışma yapılıyor, ikinci bir emre kadar ertelemeler durduruldu. Tahmini olarak Ocak ayının ilk ya da ikinci haftası düzeltilecek, diplomanızda mesleki ve teknik lise yazıyorsa 25 yaşına kadar erteletme hakkınız olacak" dedi.

Şuan sisteme göre ben Bakaya görünüyorum, oysa askerliğimi Eylül ayında şubede 2022 yılına kadar erteletmiştim. Benim gibi herkeste bu sorun var fakat diğer arkadaşlarda henüz " Sınıf Tertibat Bekliyor " yazıyor yani onların henüz askerlik yerleri açıklanmamış benim durumuma göre daha az soruna sahipler. Ben ise bakayayım yani askerlik yerim açıklandıktan sonra keyfi olarak katılmamışım gibi görünüyorum.

Çalışma tamamlandıktan sonra nasıl bir yol izlemeliyim ? Hakkım var ve bulunduğum şube resmen beni yollamaya çalışıyor. İmzaladıkları belgeler de kendilerinde mevcut hakkımı nasıl arayabilirim ?

6 ay süre benim için sorun değil burada asıl mesele işleri alacaklarını verecekleri ne yapacağım.

Son düzenleme:
Askerlik konusunda hicbir memur 1 gram bilgiye sahip degil once bunu belirteyim, hicbirine guvenme. Ayni soruyu uc farkli yere sordum; konsolosluk, Turkiye adresime en yakin askerlik subesi ve Ankara'daki genel yardim hatti. Uc taraftan da birbirinden farkli cevaplar almistim en son konsoloslugun dedigi cikmisti :) Boyle bir hakkin varsa sonuna kadar kovala, zaten imzali belgen de var elinde bence bir sorun olmaz yani. Anlattigina gore akilda olusan tek kusku Ocak ayindan sonra bu durumun duzeltilmesi yerine bu hakkin iptal edilmesi olabilir onun disinda kuskulanacak bir sey yok bence.

Askerlik konusunda hicbir memur 1 gram bilgiye sahip degil once bunu belirteyim, hicbirine guvenme. Ayni soruyu uc farkli yere sordum; konsolosluk, Turkiye adresime en yakin askerlik subesi ve Ankara'daki genel yardim hatti. Uc taraftan da birbirinden farkli cevaplar almistim en son konsoloslugun dedigi cikmisti :) Boyle bir hakkin varsa sonuna kadar kovala, zaten imzali belgen de var elinde bence bir sorun olmaz yani. Anlattigina gore akilda olusan tek kusku Ocak ayindan sonra bu durumun duzeltilmesi yerine bu hakkin iptal edilmesi olabilir onun disinda kuskulanacak bir sey yok bence.

Askerlik şubesine gidiyorum beni hep aynı ilçenin şubesine yönlendiriyor farklı şubeye yönlendirse farklı memurlarla görüşme şansım olacak ama takıldık kaldık hep aynı yere.

Askerlik şubesine gidiyorum beni hep aynı ilçenin şubesine yönlendiriyor farklı şubeye yönlendirse farklı memurlarla görüşme şansım olacak ama takıldık kaldık hep aynı yere.
istediğiniz yerdeki şubeyle görüşebilirsiniz devlet kurumları artık elektronik ortamda birbirine bağlı olduğu için kütüğünüzün olduğu yerdeki şubeye gitmek zorunda değilsiniz. ben devlet memuruyum görev yaptığım 4 farklı ilde askerlik şubesinde işlem yaptım bir sorun da yaşamadım. ama yukarıda çok doğru bir tespit okudum hiçbir memurun zerre kadar bilgisi yok. beni de bakaya göstermişlerdi kendi hatalarından dolayı gidip düzelttirdim bir de üzerine para cezası aldım

istediğiniz yerdeki şubeyle görüşebilirsiniz devlet kurumları artık elektronik ortamda birbirine bağlı olduğu için kütüğünüzün olduğu yerdeki şubeye gitmek zorunda değilsiniz. ben devlet memuruyum görev yaptığım 4 farklı ilde askerlik şubesinde işlem yaptım bir sorun da yaşamadım. ama yukarıda çok doğru bir tespit okudum hiçbir memurun zerre kadar bilgisi yok. beni de bakaya göstermişlerdi kendi hatalarından dolayı gidip düzelttirdim bir de üzerine para cezası aldım

Kütüğümün olduğu yerde değilim zaten farklı bir şehirdeyim, randevuyu farklı bir şubeye alıyorum yine askerlik şubesine gelip fiş alırken fişte gitmek istediğim şube çıkmıyor nedense hep aynı şubeye atıyor. Örneğin a ilçesinin olduğu katta işlem yapmak istiyorum b ilçesinin olduğu kata veriyor sıra numarasını.

bende şuan senle aynı sorunu yaşıyorum tecilim 25 yaşına kadar yapıldı e devlette işlem gözüküyordu ama şuan sınıf tertibat bekliyor yazıyor elimde evrak var ama sistemde yok askere gidecek miyim kalacak mıyım hiç bir bilgim yok
meslek liselerinin tecil hakları ellerinden alındı mı Bir bilgin varmı ? yada sadece şuanlık tecil işlemleri mi durdulmuş

Bir şey sormak istiyorum. mesleki açıköğretim lisesi öğrencisiyim şuan ben yoklama kacagi gözüküyorum. Benim 25 yasina kadar okuma hakkım yok mu bu yönetmeliğe gore ? Ocak ayında okuyorum diye tecil ettirmeye gittim bana 22 yaşını doldurmuşsun tecil ettiremezsin dediler. Aralık ayında mezun olcam ama yoklama kacagiyim yine de tecil ettirebilir miyim ? Ya da aslında şuan yoklama kacagi olmamam mi gerekiyor ? 25 yasina kadar ise mesleki aol. Anlamiyorum hicbir şeyi düzgün anlatmıyorlar.

Bir şey sormak istiyorum. mesleki açıköğretim lisesi öğrencisiyim şuan ben yoklama kacagi gözüküyorum. Benim 25 yasina kadar okuma hakkım yok mu bu yönetmeliğe gore ? Ocak ayında okuyorum diye tecil ettirmeye gittim bana 22 yaşını doldurmuşsun tecil ettiremezsin dediler. Aralık ayında mezun olcam ama yoklama kacagiyim yine de tecil ettirebilir miyim ? Ya da aslında şuan yoklama kacagi olmamam mi gerekiyor ? 25 yasina kadar ise mesleki aol. Anlamiyorum hicbir şeyi düzgün anlatmıyorlar.
AOL yaş sınırı 22 diye biliyorum.

Geri
Yukarı