Yıllara göre alınan net asgari ücret, kur ve yıllık enflasyon oranı

@ÖzkanK En mutlu günün yerine en iyi gününden bugüne karşılaştır. Ona bakarsan Amerika batıyor. Büyüme oranı kaçlardan kaclara düşmüş acep?
Yok 80'den oraya gitti.
Olmaz öyle.

Sana diyorum ki tarihlere ve sayılara takla attırma diye.

Ama 2001 yılına AKP'nin ilk iktidar olduğu zamana bakarsan. Dolar 1.1 TL iken 85$ olan asgari ücreti dolar 18 TL iken bile 350$ bandına çıkarmak başarıdır işte.

Üstüne bir darbe girişi 2-3 yıl süren bir pandemi ve çevrende terör varken ABD sana yaptırım uygularken oluyor bunlar. Ülkene 4-5 Milyon Suriyeli gelmiş ve Yurtdışına 4 büyük operasyon yapmış 8 yılda 30 bin terörist öldürmüşken bunu yaptıysan başarıdır...
Hayır dostum, bu başarı falan değil. dünyanın genel sorunlarıyla bir tek mücadele etmeye çalışan ülke biz değiliz bizimle birlikte herkes mücadele ediyor ve güzel yöneten gayette yönetip ülkesini refaha kavuşturuyor, ülkeye giren milyonlarca suriyeliden bahsediyorsun peki soruyorum sana bu kadar yabancı insanı ülkeye alan kim? Onlara sosyal destek veren kim? Onları destekleyen kim? Bana bu soruların cevabını verebilir misin? Tutturmuşsun 2001'den aşağısı da aşağısı ee? farkettiysen 2022 yılında yaşıyoruz sen paralel evrende 2001'de falan yaşıyorsun herhalde?

Hayır dostum, bu başarı falan değil. dünyanın genel sorunlarıyla bir tek mücadele etmeye çalışan ülke biz değiliz bizimle birlikte herkes mücadele ediyor ve güzel yöneten gayette yönetip ülkesini refaha kavuşturuyor, ülkeye giren milyonlarca suriyeliden bahsediyorsun peki soruyorum sana bu kadar yabancı insanı ülkeye alan kim? Onlara sosyal destek veren kim? Onları destekleyen kim? Bana bu soruların cevabını verebilir misin? Tutturmuşsun 2001'den aşağısı da aşağısı ee? farkettiysen 2022 yılında yaşıyoruz sen paralel evrende 2001'de falan yaşıyorsun herhalde?

Ben olması gerekeni söylüyorum sana.

Şimdi kazara 2023 yılında muhalefet iktidar olsa ne yapacaz iktidar olduğu zaman ki değerleri baz alıp 5 yıl sonra başarısını başarısızlığını hesaplayacaz ölçecez dimi ? Gidip 2012'de ki veriler ile 2024'ü kıyaslayıp aa bak muhalefet başarısız mı diyeceksiniz?

bu kadar yabancı insanı ülkeye alan kim?

Şuan muhalefetin ortağı olan 6'lı masa üyesi o zaman ki başbakan Ahmet Davutoğlu. Ve onun o dönemki politikaları yüzünden başımıza bela oldu Suriyeliler resmen.

Onlara sosyal destek veren kim?

Suriyelilere sosyal destek veren Avrupa birliği veya bazı fonlar birleşmiş milletler falan.

Onları destekleyen kim?

Onları destekleyen derken neyi kast ediyorsun? Herkes gitmelerini istiyor. Mesele şuan ki iktidar biz zorla silah zoruyla kimseyi çatışmaların olduğu bölgeye göndermeyiz kendi isteği ile giden gider diyor. Bunun zıttını söyleyen tek parti Zafer partisi oda nasıl yapabileceğini söylemiyor. Ve zaten onun iktidar olma gibi bir derdi yok.

Muhalefetin de bu yönde bir beyanı yok biz kesin gönderecez şu şekilde gönderecez diye.

iktidar olduğu zaman ki değerleri
Ne yapacaklar kendi rekorlarını mı kıracaklar? Cumhuriyet Halk Partisi 1923 yılından 1950 yılına kadar yönetti ve enflasyon oranı yüzde 7,2 idi, ve evet dostum yarın bir gün olur da onlar başa geçerse onları da eleştireceğiz, onların da iyi ve kötü yanlarını söyleyeceğiz, senin aksine.
Şuan muhalefetin ortağı olan 6'lı masa üyesi o zaman ki başbakan Ahmet Davutoğlu. Ve onun o dönemki politikaları yüzünden başımıza bela oldu Suriyeliler resmen.
Gerçekten komikmiş, yani sen diyorsun ki bu kadar yabancı insana ev sahipliği yapan kişi, bunu televizyonlarda çıkıp bas bağır söyleyen kişi, sırf 3-5 beleş oy toplayabilmek için yüz binlerce insana peynir ekmek gibi vatandaşlık dağıtan kişi, onları bir yerlere ulaştırmak için liyakatsizliği diz boyu yapan kişi, başımız daki değil diyorsun yani?
biz zorla silah zoruyla kimseyi çatışmaların olduğu bölgeye göndermeyiz
Kardeşim uyanın artık alo!? Suriye'de SAVAŞ FALAN YOK. Senden rica ediyorum Suriye de ki insanların sosyal medyaya attığı paylaşımlara bak. Savaş bitti diye etkinlikler düzenleyip kutlamalar yapıyorlar, Suriye'deki savaş büyük bir ölçüde bitti artık! sen manipüle olmaya devam et, kaldı ki Kurban bayramlarında veya özel günlerde suriyelilerin bayram tatili için ülkelerine gidip geri döndüğünü görüyoruz bu mu yani savaş? neden geri dönüp burada yaşıyorlar biliyor musun? Çünkü bu ülke onların ülkesinden bir tık daha iyi olduğu için, iş imkanları vb. onların ülkesinden daha iyi olduğu için buraya geliyorlar, gelmekle kalmayıp her türlü zararı da veriyorlar.
Zafer partisi oda nasıl yapabileceğini söylemiyor. Ve zaten onun iktidar olma gibi bir derdi yok.
Sen ciddi olamazsın? önceden kendi fikirlerini mantıklı şekilde savunabilen birisi olarak görüyordum seni, ama şuan aktroll olduğunu düşünmeye başladım, ne demek zafer partisi nasıl yapılacağını söylemiyor? adamlar her yerde bas bağır mülteci politikalarını ve nasıl göndereceklerini açıklıyorlar tabi ki iktidar olmak gibi bir hedefleri yok çünkü bunun onlarda farkında, daha çok yeni bir parti ve barajı geçip geçemeyecekleri bile malum, tanınmış bir parti değiller, iktidar zaten olamazlar?

Gerçekten komikmiş, yani sen diyorsun ki bu kadar yabancı insana ev sahipliği yapan kişi, bunu televizyonlarda çıkıp bas bağır söyleyen kişi, sırf 3-5 beleş oy toplayabilmek için yüz binlerce insana peynir ekmek gibi vatandaşlık dağıtan kişi, onları bir yerlere ulaştırmak için liyakatsizliği diz boyu yapan kişi, başımız daki değil diyorsun yani?

Seçimlerde oy kullanabilecek Suriyeli sayısı toplasan 100 bin yok. Ne anlatıyorsun sen? Seçmen sayısı 60 milyona dayanan ülkede 100 bin oy üstünden saçma sapan modlara giriyorsunuz. Ayrıca siz vatandaşlığı Cumhurbaşkanı veriyor falan mı sanıyorsunuz harbi harbi? Ne yazık ki hangi ülkeden olursa olsun birisi Türk birisi ile evlendğinde vatandaşlık kazanır bunun aksini mi söylüyorsun? Muhalefet iktidar olunca yabancı birisi ile evlenen vatandaşlık alamıyacak mı yani?

Kardeşim uyanın artık alo!? Suriye'de SAVAŞ FALAN YOK. Senden rica ediyorum Suriye de ki insanların sosyal medyaya attığı paylaşımlara bak. Savaş bitti diye etkinlikler düzenleyip kutlamalar yapıyorlar, Suriye'deki savaş büyük bir ölçüde bitti artık! sen manipüle olmaya devam et, kaldı ki Kurban bayramlarında veya özel günlerde suriyelilerin bayram tatili için ülkelerine gidip geri döndüğünü görüyoruz bu mu yani savaş? neden geri dönüp burada yaşıyorlar biliyor musun? Çünkü bu ülke onların ülkesinden bir tık daha iyi olduğu için, iş imkanları vb. onların ülkesinden daha iyi olduğu için buraya geliyorlar, gelmekle kalmayıp her türlü zararı da veriyorlar.

Bilmeden çok yüzeysel bakıyorsun olaylara.
Madem savaş bitti bizim askerimize saldıranlar kim? Neredeyse her gün 1 şehit haberi neden geliyor? Veya 3-5-10 öldürklerimiz kim neredeyse hergün?
Suriye'yi küçük bir köy sanıyorsun galiba sen. Suriye neredeyse Türkiye'nin yarısı kadar yüzölçümü olan bir yer. Ve 20-25 milyon insan var ülkede. Savaş ve iç karışıklık Kuzey bölgesinde. Sen en alt kesim veya sahil kesiminden iki foto görünce aaa Suriye çok hoş çok güzel sanıyorsun şaka gibi...

Sen ciddi olamazsın? önceden kendi fikirlerini mantıklı şekilde savunabilen birisi olarak görüyordum seni, ama şuan aktroll olduğunu düşünmeye başladım, ne demek zafer partisi nasıl yapılacağını söylemiyor? adamlar her yerde bas bağır mülteci politikalarını ve nasıl göndereceklerini açıklıyorlar

Nerde açıklıyorlar. :) Söyledikleri uluslar arası hukuka ve sözleşmelere aykırı zaten. Öyle otobüse bindirdim yolladımlık bir dünya olsa keşke...
iktidar zaten olamazlar?

Onu diyorum zaten. Bekara karı boşamak kolay diye çok güzel bir laf vardır. Nede olsa iktidar olamıyacaz nede olsa yüzde 7 barajını bile geçemiyecez bol keseden salla gitsine geliyor durum bir süre sonra. Allah Zafer partisi tek başına iktidar olacak sananlara akıl fikir versin ne diyeyim.

Asgari ücretin artırılmasını başarı sananlar var :D. Avrupa'da asgari ücret ile çalışanların oranı %5-%10 seviyelerinde geziyorken, -ortalamaya göre- Türkiye'de ise %42. -SGK verileri-

Asgari ücreti artırmak, enflasyonu artırmaktır. Asgari ücretin artırılması yerine enflasyon düşürülmeye çalışılsa, asgari ücreti artırmaya gerek kalmayacak hatta düşürmeye gerek kalınacaktır. AKP ve yanlış politikaları, bizi bu noktalara getirdi.

Daha birkaç saat önce Merkez Bankası tekrardan faiz düşürdü. Dünyada kabul gören ekonomi kitapları, enflasyonun yüksek olduğu vakit faizin artırılması gerektiğini söylerken, biz tam tersini yapıyoruz. Enflasyon varken, faiz düşürüyoruz. Bu aptalca bir karardır.

Sadece Berat Albayrak'ın görevden alınmasıyla ve doğru faiz politikasıyla zamanında 6 TL'ye düşen Dolar, AKP koltuktan atıldığı vakit yine aynı seviyelere gelecektir. Şurada kaldı 10 ay, sabır...

Ha bu arada, Erdoğan'ın kendi adamlarına bile güvenmemesinin göstergesi aşağıdadır.
111.png

gecen-hafta-cumhurbaskani-erdogan-i-alkislamayan-14568657_3537_m.jpg

Seçimlerde oy kullanabilecek Suriyeli sayısı toplasan 100 bin yok. Ne anlatıyorsun sen?
100 bin mi? yüz binlerce insana vatandaşlık verildi ve vatandaşlık demek direkt olarak bir insanın ülkenin geleceğini belirleyebilmesi demek, bu insanların Türkiye hakkında hiç bir bilgileri yok, daha dilimizi bile bilmiyorlarken SEN! onların oy kullanmasına göz mü yumacaksın? hatırlatırım istanbul seçimlerinde Ekrem İmamoğlu Binali Yıldırım'a karşı sadece 13.729 oy farkla kazandı, oy kullanabilecek suriyeli sayısı 100 BİN olsa bile bu sayı küçümsenicek bir sayı değil kardeşim! 100 bin gayet yüksek bir rakam.
1660827639690.png
Peki bu sence adil bir yarışma mı? ülkemizden bi haber olan insanların sırf başta ki kişi onlara yardım ediyor diye ona oy verecek olması adil mi? peki bu insanların 5-10 yıl sonra mecliste söz istemeyeceklerini nerden biliyoruz? BİLEMEZSİNİZ!
Ayrıca siz vatandaşlığı Cumhurbaşkanı veriyor falan mı sanıyorsunuz harbi
Evlenerek vatandaşlık alan insanları kast etmiyoruz burada direkt olarak devletin parmağı var ve sence devlet kim canım kardeşim?
Madem savaş bitti bizim askerimize saldıranlar kim?
SAVAŞ BİTMEDİYSE ÜLKERİNE DÖNÜP SAVAŞSINLAR! Biz kimsenin savaşını vermek zorunda değiliz! kimseyi korumak zorunda değiliz! Bu ülke zamanında mermisi olmayan silahların süngüleriyle düşman askere kafa atan insanlar sayesinde kazanıldı, madem burada gelip sUrİYe SurİYe diye ağlamasını biliyorlar ülkelerine dönüp savaşacaklar! Biz, Türkiye olarak kimseye bir borcumuz yok. ve bu konuda da halen netim Suriye'deki savaş büyük çoğunlukta azaldı, askerlerimize saldıranlar doğuda ki radikal terör grupları olabilir mi?
uluslar arası hukuka ve sözleşmelere aykırı
Bal gibi de yapılır kardeşim, kimseyi ağırlamak saklamak zorunda değiliz, uluslar arası hukuktan bahsediyordun değil mi? Avrupa neden ülkelerine girmeye çalışan yüzlerce mülteciyi sınır kapısında bırakıyor ülkesine almıyor? ÇÜNKÜ YAPILMASI GEREKEN BU. Hudut namustur ve namusunu korumanın uluslar arası sözleşmelere aykırı olmasıyla gram alakası yok.
Allah Zafer partisi tek başına iktidar olacak sananlara akıl fikir versin ne diyeyim.
Bu yüzden diğer partilerle iş birliği yapıyorlar ya Özkan.

100 bin mi? yüz binlerce insana vatandaşlık verildi ve vatandaşlık demek direkt olarak bir insanın ülkenin geleceğini belirleyebilmesi demek, bu insanların Türkiye hakkında hiç bir bilgileri yok, daha dilimizi bile bilmiyorlarken

Evlilik yolu ile vatandaşlık almanın süresi tahminen 5 yıl sürüyor. O vatandaşlık alanların çoğu 5 yılın üstünde Türkiye'de yaşayanlar ve çoğu Türkçe biliyor.

SEN! onların oy kullanmasına göz mü yumacaksın?

Senin benim insiyatifimizde olan bir şey değil ki bu. Vatandaşlık alan kişi oy kullanma hakkını kazanır. Aynen vergi mükellefi olduğu veya askere gitme zorunluluğu geldiği gibi...
Sen şimdi gitsen ABD vatandaşı olsan seninde aynı şekilde oy kullanma hakkın olacak. Veya İngiliz Alman vatandaşı olsan gene oy kullanacaksın.

100 BİN olsa bile bu sayı küçümsenicek bir sayı değil kardeşim! 100 bin gayet yüksek bir rakam.

Bu 100 bin kişi tek bir il veya ilçede olsa yüksek bir rakam. Ama Türkiye geneli bir seçim için 60 milyon seçmen içerisinde 100 bin büyük bir rakam değil.

peki bu insanların 5-10 yıl sonra mecliste söz istemeyeceklerini nerden biliyoruz? BİLEMEZSİNİZ!

Türk vatandaşı olduktan sonra seçimlere girebilir. Yasal hakkıdır. Seçilirse meclise gider. Çünkü o artık bir Türk vatandaşıdır. Tekrar söyleyim aynısı diğer ülkelerde de geçerlidir. Obama ABD başkanı oldu o safkan doğma büyüme ABD vatandaşımıydı? Değildi. Aynı onun gibi. Boris Jonson İngiltere Başbakanı oldu safkan İngiliz mi adam değil.

Bal gibi de yapılır kardeşim, kimseyi ağırlamak saklamak zorunda değiliz, uluslar arası hukuktan bahsediyordun değil mi? Avrupa neden ülkelerine girmeye çalışan yüzlerce mülteciyi sınır kapısında bırakıyor ülkesine almıyor?

Savaş olan veya iç karışıklık olan ülkeye sınırın yoksa uluslar arası hukuka göre sınırından sokmayabilirsin. Oda bir hak onlar için. Ama bak mesela Ukrayna savaşında sınır olan devletler Ukraynalılar bizim ülkeye giremez diyemiyor Uluslar arası sözleşmeler gereği zorundalar.
Not: Sınırdan bir kere girsin Avrupa'da bir ülkeye mülteci sonra gene zorla çıkartamaz. Orada gene uluslararası hukuk devreye giriyor...

Yeni konular

Geri
Yukarı