YKS hakkında kaygılarım var

405668

Hectopat
Makaleler
4
Dostlar selam, uzun zamandır gelecek kaygısı içerisindeyim, iyi bir üniversite için erkenden düzenli çalışmaya başlamak istiyorum.
Yaşım 15, lise 2'ye geçtim, düz bir Anadolu lisesi öğrencisiyim.
LGS 2020'de 390 aldım, %9 küsur bir dilim elde ettim. Meslek garantili olduğu iddia edilen 2 meslek lisesini çok istedim ama yaklaşık 15 puanla kaçırdım bir tanesini. Diğeri ise daha yüksek puan istiyordu. Bunun pişmanlığını çekiyorum. Bunları az buçuk hangi seviyede olduğumu anlamanız, ona göre öneri vermeniz için yazdım dostlar.
  • 9. sınıfta 78 ortalamaya kadar düştüm, şimdi toparlayabilir miyim? Diploma puanının sınavda etkisi varmış bildiğim kadarıyla, bu çok büyük bir eksi olur mu?
  • Bilgisayar ile çok içli dışlıyım, az buçuk yazılım, yazılım bilgimden çok da donanım bilgim olduğunu düşünüyorum. Bu tarz bir meslek önerisi istiyorum. Eğer geleceğim daha rahat olacaksa yazılımda da gelişirim.
  • Yukarıda önereceğiniz meslek için bir üniversite öneriniz var mıdır? Hedefimi belirlemek isterim.
  • TYT'ye ne zaman AYT'ye ne zaman çalışmalıyım?
Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler...

Kendi sınıfını o sene hakkıyla bitirmeye bak. Bu yeterli olacaktır. Düzenli çalış. Programın olsun. İşin bitmeden haz peşinde koşma. Önceliklerini iyi seç.

Dostlar selam, uzun zamandır gelecek kaygısı içerisindeyim, iyi bir üniversite için erkenden düzenli çalışmaya başlamak istiyorum.
Yaşım 15, lise 2'ye geçtim, düz bir Anadolu lisesi öğrencisiyim.
LGS 2020'de 390 aldım, %9 küsur bir dilim elde ettim. Meslek garantili olduğu iddia edilen 2 meslek lisesini çok istedim ama yaklaşık 15 puanla kaçırdım bir tanesini. Diğeri ise daha yüksek puan istiyordu. Bunun pişmanlığını çekiyorum. Bunları az buçuk hangi seviyede olduğumu anlamanız, ona göre öneri vermeniz için yazdım dostlar.
  • 9. sınıfta 78 ortalamaya kadar düştüm, şimdi toparlayabilir miyim? Diploma puanının sınavda etkisi varmış bildiğim kadarıyla, bu çok büyük bir eksi olur mu?
  • Bilgisayar ile çok içli dışlıyım, az buçuk yazılım, yazılım bilgimden çok da donanım bilgim olduğunu düşünüyorum. Bu tarz bir meslek önerisi istiyorum. Eğer geleceğim daha rahat olacaksa yazılımda da gelişirim.
  • Yukarıda önereceğiniz meslek için bir üniversite öneriniz var mıdır? Hedefimi belirlemek isterim.
  • TYT'ye ne zaman AYT'ye ne zaman çalışmalıyım?
Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler...
OBP 4 senenin tüm puanlarının toplamı. Aşırı önemli mesela 450 aldın y-say 500 puan gözüküyor. Bundan sonra 95 üstü yapman gerekiyor. Bilgisayarı bitirmen gerekiyor yoksa tyt ayt gg ve 10. sınıfta itibaren çalışmaya başlanman lazım. Yazılımsa koç-yüksek teknoloji-itü vs.

Merhaba. Geçtiğin yollardan geçmiş biri olarak sorularına ayrı ayrı cevap vermek istiyorum. Gelecek kaygını, iyi bir üniversitede okuma hevesini ve bunların sonucunda iyi bir hayat istemeni bu durumda olan çoğu insan gibi anlıyorum.
*Öncelikle, ortalaman ne olursa olsun lise 1. 2. 3. 4. sınıf ortalaman alınır. 9 sınıf ortalaman artık sabit, bundan sonra önüne bakmanı ve başarılı olmaya odaklanmalısın.
*Diploma puanının sınava etkisi için LYS için okuldan kaç puan gelir? buradan yararlanabilirsin.
*İlgili olduğun alanda akla ilk gelen meslek yazılım mühendisliği ama bu bölümü her bölüm gibi okuyup bitirmek hiçbir şey kazandırmıyor. Kendini geliştirip bir şeyler üretmelisin ki değere binsin.
*Bahsettiğim alanda aklıma başarılı olan üç üniversite geliyor. Sırasıyla ODTÜ, Boğaziçi ve Koç üniversiteleri.
*Benim zamanımda Tyt ile Ayt farklı zamanlarda yapılıyor ve Tyt sınavından başarılı olan Ayt sınavına giriyordu. Şimdi ise herhalde arada bir gün var. Tavsiyem Ayt ağırlıklı çalışman olur.

Merhaba. Geçtiğin yollardan geçmiş biri olarak sorularına ayrı ayrı cevap vermek istiyorum. Gelecek kaygını, iyi bir üniversitede okuma hevesini ve bunların sonucunda iyi bir hayat istemeni bu durumda olan çoğu insan gibi anlıyorum.
*Öncelikle, ortalaman ne olursa olsun lise 1. 2. 3. 4. sınıf ortalaman alınır. 9 sınıf ortalaman artık sabit, bundan sonra önüne bakmanı ve başarılı olmaya odaklanmalısın.
*Diploma puanının sınava etkisi için LYS için okuldan kaç puan gelir? buradan yararlanabilirsin.
*İlgili olduğun alanda akla ilk gelen meslek yazılım mühendisliği ama bu bölümü her bölüm gibi okuyup bitirmek hiçbir şey kazandırmıyor. Kendini geliştirip bir şeyler üretmelisin ki değere binsin.
*Bahsettiğim alanda aklıma başarılı olan üç üniversite geliyor. Sırasıyla ODTÜ, Boğaziçi ve Koç üniversiteleri.
*Benim zamanımda Tyt ile Ayt farklı zamanlarda yapılıyor ve Tyt sınavından başarılı olan Ayt sınavına giriyordu. Şimdi ise herhalde arada bir gün var. Tavsiyem Ayt ağırlıklı çalışman olur.
Sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum hocam. 😍
TYT kaynak öneriniz var mı?

Sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum hocam. 😍
TYT kaynak öneriniz var mı?
Rica ederim.
Maalesef kaynak önerim yok. Konu anlatımı olarak tavsiyem Youtube üzerinden dinleyebilirsin. Çok başarılı hocalar var ve güzel konu anlatıyorlar. Soru çözmek istiyorum diyorsan geçmiş dönem Tyt ve Ayt sorularına bakmanı tavsiye ederim. Ben, geriye dönük beş yıla bakarak çalışmıştım. Şunu da fark ettim bazı kaynakların soruları birebir geçmiş dönemde çıkan Ösym sorularını içeriyor. Demek istediğim kitapçıklar zaten tuzlu ve kendine özgü değiller. Bu benim görüşüm, böyle olmayanlar da elbet vardır. Dediğimin aksine başarılı olmak için de üç dört kaynaktan daha fazlası gerekiyor.

Hocam erkenden(bana göre geç) bu bilinçte olmanız çok güzel bir şey. Size bölüm önerim "İstanbul Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği İngilizce" olur. Kesinlikle Türkçe okumanızı önermem. Donanım konusunda da bilgiliyim fakat yazılıma da ilgim var dediğiniz için böyle bir öneride bulundum. Ayrıca sınava çalışmanın zamanı olmaz. Şu anda zaten okulunuzu okuyarak üniversite sınavına faal bir şekilde hazırlanmış oluyorsunuz.
Yayın olarak önerim "Karekök Yayınları 0 serisi" olur. Öyle ki daha okulda işlemeden ileriye yönelik bazı konuları da öğrenme imkanınız olur. Ben zaten bunları biliyorum demeyin. Soruların aslında çok basit olduğunu, küçük parçaların bir araya gelmesiyle çözüldüğünü öğreten güzel bir kaynaktır. 5-6 yıl önce ben bile kullanmıştım.
Yanlış anlamazsanız şu anda kardeşime uyguladığım programı anlatayım. Tabi bu programı bir ağabeyiniz veya ablanız varsa onlar uygulayabilir. Kendi başınıza bir hayli zorlanırsınız.
Kendisi daha 10. sınıfa geçti sizin gibi fakat sosyal bilimler lisesinde okuyor. Öncelikle öğrendiği konular üzerinden kendim hazırladığım testleri çözdürüyorum. Eksik olduğu konular üzerinde yeniden tekrar yaparak, bir daha benzer bir test çözdürüyorum. Hepsini anladığı zaman bu konulardan oluşan ve sorularını farklı kaynaklardan aldığım bir deneme sınavı çözdürüyorum. Ben adına "yıkık testi" diyorum. Çünkü genel olarak 120'de 100'ü geçemiyor. Bu deneme sınavında çözemediği soruları ona tekrar çözdürüyorum ve yapamadığı konuları anlatıyorum. Bu çözdürdüğüm testler dışında sürekli moralini yüksek tutuyorum. Hatta bunu yapabilmek için birkaç ay boğazımdan kısıp ona ayrı bir bilgisayar dahi aldım. İlk başta çok fazla istekli değildi ve huysuzdu. Fakat arkadaşlarından sıkılmış olacak ki kendisi gelip sınava yönelik çalıştırmamı istedi. Bu arada günde 5-6 saat de oyun oynuyor oyun oynadığı vaktinden de çalmıyorum. Sabahları kahvaltıdan sonra 2 saat civarında yapıyorum. 11. sınıfı bitirdiğinde artık sınava kadar deneme sınavı çözecek. Çünkü artık konu çalışmaya ihtiyacı olmayacak. Limit, türev ve integrali daha 12. sınıfa geçmeden ben öğreteceğim. Zaten 11. sınıftaki temel iyiyse bu söylediğim konular kendi başınıza öğrenseniz bile 1 ayda bitiyor. Biraz uzun yazdım kusuruma bakmayın. Umarım sınava güzel hazırlanır ve iyi bir üniversite kazanırsınız.

Geri
Yukarı