YKS kaynaklarından hangilerine çalışmalıyım?

Hyakutake_GC

Hectopat
İyi günler forumdaşlarım, hayallerime bir adım daha yaklaşmak istediğimden YKS adlı sistem dayatması veya ezberle-yerine koy adımlarından oluşan sınavı vermem gerektiği için sizlerin yardımına/önerilerine ihtiyacım var.

Sürekli sistemi eleştirmekten, hep bir açık aramaktan ve ertelemekten usandım; B12 vitamini eksikliğimi giderdim ama insülin direncinden dolayı hala yorgun bir hayat yaşıyorum, mükemmeliyetçi kişiliğimden dolayı bir işe başlayamıyorum veya ayran gönüllü olduğumdan iradesizim. Artık şu sınavı verip, Türk-Alman Üniversitesi'ne makine mühendisi öğrencisi olarak kaydımı yaptırmak istiyorum. İnanın her şeyin kısa yolunu bulmaktan, uçsuz bucaksız şeyleri düşünmekten uçuk sorular sormaktan yoruldum...
Özetle, bana yol göstermenizi rica ederim. (Matematiğim iyi değil, kimyam yok)

Gelelim bendeki kaynaklara (Birazını dağıttım):
Kaynaklar,
Kaynak.jpeg

Deneme + Özet kaynaklar,
Deneme.jpeg

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle kendi durumunuzu hiç bilmiyorsanız bir TYT denemesi çözerek başlayın ilk olarak. Netlerinize göre hangi derse nasıl çalışacağınızı planlarsınız.
Elinizde gördüğüm kadarıyla orta ve üstü zorlukta kaynaklar var. Matematik için Eğitim Vadisinin PDF kitabıyla ve videolarla konu anlatımını öğrenin. Sonra MPS Karekök bildiğim kadarıyla örnek soru çözümlü idi. Oradan da soru çözmeye başlayın. İlerledikçe diğer kaynaklara geçin ama Acil ve Apotemi yayınlarına sonlara doğru, konuları iyice öğrendikten sonra başlayın.
Diğer dersler için de benzer mantık geçerlidir. Biraz ilerledikçe ortalama 2-3 hafta vb. bir sürede deneme çözebilirsiniz.

@ibrahimY Bey, sınav sonuçlarını atmayı unutmuşum, tyt denemelerinde 230-240 civarı puan alıyorum.
Sonuçları da atıyorum. Karekök 0'ı yarılamıştım ama irade olmayınca...
2019
YKS-19.png

2020
YKS-20.png

Aslında sayısalcıyım, hiç ders çalışmadığımdan veya alışkanlık haline getirmediğimden bu haldeyim.
Dershaneye başlayacağım.

Son düzenleme:
İstediğiniz bölüm ve sonuçlarınız arasındaki farkı siz de biliyorsunuzdur zaten. O yüzden artık bir düzene oturtmalısınız kendinizi.
Paragraf: Her gün 10-20 soru çözmekle başlayın ama süre tutmayın rahat kafayla çözün. İlerleyen zamanlarda süre tutmaya başlarsınız. Normal kaynaklardan ilerledikten sonra Limit Kronometre kitabına geçin.
Problem: TYT matematik ile beraber ilerlemenizi tavsiye ederim. Basit bir kitap ile başlayın. Elinizde yoksa "Hiç Problem Değil" veya "Çıtır Çerez Problemler" kitaplarından birini alın ve videolardan sonra çözmeye başlayın. Yine ilerledikçe TYT kitaplarındaki problemleri çözersiniz.
AYT Matematik: TYT matematiği yukarıda anlatmıştım. Orada ortalara geldikten sonra artık AYT matematiğe de fonksiyonlardan başlamak lazım diye düşünüyorum. Zaten TYT ile ortak konuları var 3-4 tane.
Dil Bilgisi: Konu anlatımlı bir kitabınız varsa iyi olur ama kendiniz de yazabilirsiniz. Sonra da bol bol soru çözün, tekrar yapmayı unutmayın.
Fizik-Kimya-Biyoloji: TYT ve AYT'de fizik ve kimya konuları bağlantılı konular. (Genelde 9. sınıf ve 11. sınıf konuları.) TYT ile başlayın. Fizik ve kimyada mantığını oturmaya çalışın yoksa başka bir konuya geçince unutabilirsiniz. Biyoloji ise sayısalcılar arasında genellikle en basit ders zaten biliyorsunuz.
Kolay gelsin, başarılar dilerim.

Son düzenleme:
İstediğiniz bölüm ve sonuçlarınız arasındaki farkı siz de biliyorsunuzdur zaten. O yüzden artık bir düzene oturtmalısınız kendinizi.
Paragraf: Her gün 10-20 soru çözmekle başlayın ama süre tutmayın rahat kafayla çözün. İlerleyen zamanlarda süre tutmaya başlarsınız. Normal kaynaklardan ilerledikten sonra Limit Kronometre kitabına geçin.
Problem: TYT matematik ile beraber ilerlemenizi tavsiye ederim. Basit bir kitap ile başlayın. Elinizde yoksa "Hiç Problem Değil" veya "Çıtır Çerez Problemler" kitaplarından birini alın ve videolardan sonra çözmeye başlayın. Yine ilerledikçe TYT kitaplarındaki problemleri çözersiniz.
AYT Matematik: TYT matematiği yukarıda anlatmıştım. Orada ortalara geldikten sonra artık AYT matematiğe de fonksiyonlardan başlamak lazım diye düşünüyorum. Zaten TYT ile ortak konuları var 3-4 tane.
Dil Bilgisi: Konu anlatımlı bir kitabınız varsa iyi olur ama kendiniz de yazabilirsiniz. Sonra da bol bol soru çözün, tekrar yapmayı unutmayın.
Fizik-Kimya-Biyoloji: TYT ve AYT'de fizik ve kimya konuları bağlantılı konular. (Genelde 9. sınıf ve 11. sınıf konuları.) TYT ile başlayın. Fizik ve kimyada mantığını oturmaya çalışın yoksa başka bir konuya geçince unutabilirsiniz. Biyoloji ise sayısalcılar arasında genellikle en basit ders zaten biliyorsunuz.
Kolay gelsin, başarılar dilerim.

Genel olarak Türkçe dersine hakimim tek sıkıntı 40 soruyu 70-80 dakikada çözmem :D, diyeceksiniz ki: Zaten sorunda sınav anında 40 soruyu 40-50 dakikada çözebilmen. Haklısınız, ne kadar bilsekte paragrafta hızlanmak şart...Problem konusunda zaman az kaldığından veya yetiştiremediğimden gayet sıkıntılı bir konu; dediğiniz kaynakları sipariş edeceğim.

Fonksiyon olmazsa olmazlardan (Hepsi ile bağlantılı), ilk işim onu bitirmek olacak.

AYT fizik (Elektrik ve Manyetizma hariç) ve biyolojiyi gözüm kapalı yaparım ama kimya hiç çalışmadım (Lise hayatım boyunca) nereden başlayacağımı bilemiyorum.

Önerilerinizi gözden geçirdim, bu süreçte not tutma sıkıntısı da beni bayıyor ama başka yol yok...Uygulayacağımdan şüpheniz olmasın.
Yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim.

AYT matematik konuları için (fonksiyon, trigonometri, logaritma...) ayrı ayrı fasiküller öneririm. Baştan sona ayrıntısıyla öğreniyoruz. Kimya için ezberlenecek yerleri çok tekrar edin ve dediğim gibi düşünerek kavramaya çalışın çünkü gerçek hayatla çok bağlantılı aslında. 👍

Çap vb. yayınların fasiküllerini alabilirim. Aslında kafamda o kadar çok şey dönüyor ki düşünmekten yoruldum desem...Her şeyi en ince ayrıntısına kadar düşünürüm. Bir çok insan donanım vb. eşyalar almadan önce bana danışır, hoşuma gider ama kararsızlıktan dolayı araştırarak aldığım ürünler daha avantajlı da olsa almadan önce çok zaman kaybettirirler bana.
Adınıza ve kullandığınız profil resmine bakarak, hayal gücüm ile sizi etten kemikten somut bir kişiliğe büründürmem an meselesidir.

Açıkçası morelinizi bozmak istemem ama hedeften çok uzaksınız. 600K civarı yapmışsınız ancak son giren 40K’de hedef küçültmenizi öneririm.

Bazı arkadaşlar kızabilir ama gerçekçi yaklaşmak gerektiğini düşüyorum. Giren son kişinin OBP’si 84 arkadaşın sınavda Full çekse bile OBP inanılmaz geriye atacaktır.

Doğruyu söyleyene ben darılmam; amaçta doğruya ulaşmak değil mi?... Meslekten şuan vazgeçmem ama üniversiteyi Almanya'da otomotiv vb. sektörlerden staj yapıp, asıl hedefim olan savunma alanına girmekti. Dediğiniz gibi hedef üniversiteler çok, erasmusu olan daha cazip bir üniversitede olabilir.
Tek amacım yivli silah üretim projesinde önce yer almak sonrasında proje yapmak. TR'de bunlar tabiki hayal ama imkansıza değildir hani...İsteklerim sizi güldürebilir ama umudum bu yönde.

Geri
Yukarı