YKS puanı olmadan lise diploması ile yurt dışında okumak

Anlıyorum, tercih sizin.
İyi kötü herhangi bir üniversiteye başvuracağım ama orada kalırsam güzel, orada kalmasam bile CV'de bir Avrupa olması beni çok üste taşıyacaktır iş hayatında diye düşünüyorum.
Yalnız bu düşünceniz pek doğru değil uyarayım. Orada kalırsanız zaten bir farkınız olmayacak üniversite konusunda. Türkiye'deyse Türkiye'nin iyi üniversitelerinin forsu, network olanakları Avrupa'da adı bilinmeyen üniversitelere göre daha fazla. Sizi iş hayatında "çok üste" taşımaz yani bu durum. Ha Avrupa'da vasat bir üniversiteyle Türkiye'de vasat bir üniversite Türkiye'de iş hayatı bakımından nasıl karşılaştırılır bilemiyorum.

Anlıyorum, tercih sizin.

Yalnız bu düşünceniz pek doğru değil uyarayım. Orada kalırsanız zaten bir farkınız olmayacak üniversite konusunda. Türkiye'deyse Türkiye'nin iyi üniversitelerinin forsu, network olanakları Avrupa'da adı bilinmeyen üniversitelere göre daha fazla. Sizi iş hayatında "çok üste" taşımaz yani bu durum. Ha Avrupa'da vasat bir üniversiteyle Türkiye'de vasat bir üniversite Türkiye'de iş hayatı bakımından nasıl karşılaştırılır bilemiyorum.
Network dediğimiz olay genel olarak iyi üniversitelerde var ve zaten bunları kazanmak zor kazanılsa bile networkün işe yarayacağı bir bölüm olacağı muallak diye düşünüyorum. Bu sene ODTÜ felsefeye gitseydim nasıl bir network beni kurtarabilirdi ki? Keza network yapılacak insanlar da yurtdışına gidiyor bu üniversitelerdeki. Ama böyle deyince şeyi düşündüm yurtdışındaki üniversiteler gerçekten biraz kolay insan alıyorlar ve bu aslında CV deki etkinliklerini düşürüyor olabilir çünkü bunlar genelde Hollanda'nın bilmem ne ilinde kimsenin duymadığı enteresan ve küçücük üniversiteler oluyor. Başvurum hadi kabul edildi diyelim seneye. Sanırım bu sefer şeyi düşünmem lazım. İsveç'de bir köy üniversitesi mi? Yoksa sınava tekrar çalışmak mı? Sınava çalışacak azmi ve motivasyonu hissedersem bu yolu seçebilirim ama gitmek de çok istiyorum. Tabi bu senaryo başvurum kabul edilirse gerçekleşecektir. Ya birde sanırım dediğiniz gibi şeyi düşünmek lazım bu kabul eden üniversitelerin dili İNG bile olmuyor yerel dil oluyor. İng olmayan bir üniversite ne kadar iyi olabilir İsveççe ders alıyorlar enteresan.

Yeni konular

Geri
Yukarı