Çözüldü YKS sınavında puan mı daha önemli sıralama mı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
2 senelik bir yer yazdığımızda veya 4 senelik ilk önce puana mı yoksa sıralamaya mı bakmalıyız.
Örnek olarak:
Benim TYT puanım 270.00000 -- başarı sıramda 525.000 seçeceğim üniversitenin de puanı 290.00000 -- başarı sırası da 535.000 o okula girebilme şansım oluyor mu yoksa puan yetmiyor diye almıyorlar mı? Veya tam tersi durumda başarı sıram yetmezse almıyorlar mı?

Çözüm
Puan da önemli fakat sıralama daha önemli. 500 bin civarlarında isen 400 bin ile 600 bin arası yazarsan daha garanti. Yığılmaya bağlı olarak 350 bin civarlarında 2-3 tane de yaz.
Sıralama önemli. Benim puanım tutuyordu, sıralamam da tutuyordu. Ama daha iyi sıralama yapanlar bile benim bölümümü tercih etmişti. Bu yüzden 1 kişi önüme geçtiği giremedim okula. Tercih yaparken sıralamam veya puanım tutuyor ya kesin girerim gözüyle bakmayın. Bölümü tercih edenler bir listeye alınıp sıralanıyor.

2 senelik bir yer yazdığımızda veya 4 senelik ilk önce puana mı yoksa sıralamaya mı bakmalıyız.
Örnek olarak:
Benim TYT puanım 270.00000 -- başarı sıramda 525.000 seçeceğim üniversitenin de puanı 290.00000 -- başarı sırası da 535.000 o okula girebilme şansım oluyor mu yoksa puan yetmiyor diye almıyorlar mı? Veya tam tersi durumda başarı sıram yetmezse almıyorlar mı?
Sıralama önemli ancak bazı bölümler yanlış bilmiyorsam belirli sıralama altındaki öğrencilerin tercih yapmasına izin vermiyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı