YKS sonucum nasıl?

Allah'tan indiğinden değil, birkaç kere dinlemeyle aklında kalacağından ötürü.

Sorular aşırı hızlı okuma ve okuduğunu anlama izliyor. Bu da pratik oluyor. Ben çok gördüm benden daha az zeki insanların çalışarak beni geçtiğini. Sizin dediğiniz saçmalıktan ibaret. Ayrıca zeka dediğiniz şey kullanılınca parlayan kullanılmayınca körelen bir özellik. Çalışan başarır. Isterse 80 iQ olsun.

Sorular aşırı hızlı okuma ve okuduğunu anlama izliyor. Bu da pratik oluyor. Ben çok gördüm benden daha az zeki insanların çalışarak beni geçtiğini. Sizin dediğiniz saçmalıktan ibaret. Ayrıca zeka dediğiniz şey kullanılınca parlayan kullanılmayınca körelen bir özellik. Çalışan başarır. Isterse 80 iQ olsun.
İlk cümleyi anlamadım. Zeka kullanmayınca körelmez, zeka doğuştan gelen bir şeydir ve değiştirilemez. Sadece eğitilebilir.

İlk cümleyi anlamadım. Zeka kullanmayınca körelmez, zeka doğuştan gelen bir şeydir ve değiştirilemez. Sadece eğitilebilir.

İlk cümlede fazla çözerek pratik yapılacağını ve onun da sınavlarda avantaj olacağını bahsettim. Ayrıca zeka gayette körelen bir özelliktir. Kullanmazsan ya da uzun süre stres yaşarsan anlarsın.

Ben eğitim sistemini çok kötü buluyorum. Dersler insanın içindeki bilim eğitim aşkını tutuşturmak yerine söndürüyor. Sınava girerken zaten test manyağı yapıyorlar. Eğitim midir bu yoksa zorla ezberletme mi? Adamda kafa kalmıyor o testleri çözeceğim diye.

Hayır, IQ testi yapılıp IQ'su yüksek olanların en iyi yerlere gönderilmesi sağlanmalı. Bir kovaya da bir su kulesine de bir kova su sığar. Fakat su kulesine bir kova sudan binlercesi sığar. Eğer bu şekilde devam ederse Türkiye daha çok yerinde sayar. Tek vasfı test çözmek olan birisi yeteri kadar puan alırsa istediği yere gidebiliyor.
IQ testlerinin doğruluğu ne peki?

Evet, sadece formüle ediyor. Benim matematikle bir sorunum yok, zorla öğretilmesiyle sorunum var. Ben 4 basamaklı işlemleri zihnimden yapıyorum fakat limit-türev-integral veya trigonometri görmek istemiyorum. Çünkü benim bir işime yaramıyor. İki örneğin birbirleriyle benzer bir yanı yok. Biri doğuştan gelen bir özellik iken birisi insan icadı bir şeydir.

Arkadaş kendinle çelişiyorsun. Trigonometri bir kere fiziğin içinde var. Ayrıca LTİ hayatın her alanında var köprüden tut böbreklerde süzülen kanın konsantrasyonunu hesaplamak için bile var. İşine yaramıyorsa çözme öğrenme çözme o zaman?

Hayır, IQ testi yapılıp IQ'su yüksek olanların en iyi yerlere gönderilmesi sağlanmalı. Bir kovaya da bir su kulesine de bir kova su sığar. Fakat su kulesine bir kova sudan binlercesi sığar. Eğer bu şekilde devam ederse Türkiye daha çok yerinde sayar. Tek vasfı test çözmek olan birisi yeteri kadar puan alırsa istediği yere gidebiliyor.

Çok komiksin gerçekten. Aziz Sancar'ın günde 16 saat çalışmasının emeğinin karşılığı yok mu diyorsun sen şimdi. :D Bu sınav psikolojiyi, düzenini, çalışma biçimini, derslerine verdiğin önemi gösteriyor. Sınav sisteminde ve eğitim sisteminde hata yok mu tabii ki var.

1-Öğrenciye sorumluluk vermemesi: En basitinden seçmeli derslerini bile öğrenci kendi seçemiyorken ileride kendi mesleğini nasıl seçebilir?

2-Derslerde ezber mantık öğretilmesi: İstnistnaları yapan hocalarımız olsa bile eğitim sisteminde matematik ve fen kısmı ezbere anlatılıyor. Matematik kesinlikle öyle bir ders değil bu da öğrencilerin bu dersleri sevmemesine yol açıyor.

3-Hoca kalitesinin düşük olması: Biyolojiden 4 net yapanların öğretmenlik okuyabildiği sistemde kendi öğrenemediği biyolojiyi öğrenciye aktarmaya çalışınca öğrenci haliyle anlamıyor. Öğrenci kafadaki soruların cevabını alamıyor çünkü hocada ezber mantıkla öğrenmiş.

4-Sınavın bir standardının olmaması: 2020 ve 2021 karşılaştırmasını yaptığımızda 2020 sınavının kolay, 2021 sınavının ise aşırı zor olduğunu gördük. Bu tarz standardı olmayan sınavlar beraberinde çalışan öğrencinin de emeğini çöpe atıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sınav zekaya bakmıyor. En büyük sorun bu. En iyileri seçmeli evet ama zekası en iyi olanları seçmeli. Ben 2-3 yıl boyunca günde 4-5 saat saçma sapan şeylerle zihnimi doldurmak istemiyorum.

Sınav zekaya bakmamalı zaten. İnsana zeka değil çalışmak bir şeyler kazandırır.

Zekaya baksa önemli olan gereksiz ve gerçek hayatta yeri bile bulunmayan matematik değil doğa bilimleri olurdu.

Gereksiz ve gerçek hayatta bile yeri bile bulunmayan matematik mi?

Peki. :D

Matematiği isteyen görebilir, benim işin fenle. Fizikte, kimyada, biyolojide gördüğüm şeyleri gerçek hayatta deneyimleyebiliyorum fakat matematik günlük hayatta bir işe yaramaz. Sadece doğa bilimlerini formüle dökmek için ortaya çıkmış bir yan daldır.

Bir insanın tek amacı derece yapıp devlet memuru olmaksa bu kişiye zeka denemez. Ha illa ki vardır zeki olan fakat maymuna araba sürmek öğretilebilir fakat bundan başka bir şey yapamaz.

Derece yapıp devlet memuru olmak, matematiğin gereksiz olması... 🤣 Çok güzel saçmalıyorsun.

Sen fizik kimya ve biyolojiyi ilkokuldaki fen dersleri ile karıştırıyorsun sanırım.

Evet, sadece formüle ediyor. Benim matematikle bir sorunum yok, zorla öğretilmesiyle sorunum var. Ben 4 basamaklı işlemleri zihnimden yapıyorum fakat limit-türev-integral veya trigonometri görmek istemiyorum. Çünkü benim bir işime yaramıyor. İki örneğin birbirleriyle benzer bir yanı yok. Biri doğuştan gelen bir özellik iken birisi insan icadı bir şeydir.

Fizik Kimya ya da herhangi bir mühendislik alanı okuyacaksan, Limit - Türev - İntegral nasıl işine yaramayacak söyler misin? :D

Zeki insan çalışmadan yapabilir. Zeki olmayanların suçu ise anne babalarının aile planlaması yapmaması olur.

Bir saçmalık daha.

Ya dalga geçiyorsun ya da ciddi ciddi herhangi bir şey hakkında gram fikrin yok. Böyle bir kitlenin gelmesi gerçekten çok kötü.

Yeni konular

Geri
Yukarı