YKS sürecini berbat yönettim

• Konuyu başlatan Silinen üye 266150
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 5
  • Görüntüleme 665
S

Silinen üye 266150

Ziyaretçi
Arkadaşlar süreci doğru konuşmak gerekirse iyi yönetemedim. Bir kere bilgisayara, sosyal medyaya, oyunlara fazla vakit ayırdım. Bu işi düzenli yapamadım ve sınava son düzlük kala netlerim maalesef kötü. TYT 55-60 AYT ise 30-32 net üzerinde kaldı fazlası da asla çıkmıyor. Denemeye göre bu netler biraz değişkenlik gösterse de durum vasat. Açıkçası mezuna kalacağım muhtemelen siz değerli dostlarımla fikir alışverişi yapmak istiyorum. 4 yıl boyunca yatmış ve son yıl biraz çalışmış bir öğrenciyim. Bilgisayar mühendisliği okumak istiyorum. Yıllarımı bilgisayar üzerinde geçirdim ve pek çok şeye hakimim. Şu üniversiteye bir geçebilsem. Kendimi akademik anlamda alanımda daha çok ispatlama ve kendimi geliştirme imkanları yakalayacağım. Ailem çok yoğun baskı yaptı bu süreçte ve çok fazla sorun yaşadım. Sizce bir yıl daha ruhsal olarak kendimi toplayıp sınava hazırlanmalı mıyım? Boş bir tabela üniversitesi okumak istemiyorum. İyi şeyler başarmak, yurt dışı programlarını kovalamak ve en önemlisi kendi düzenimi kurabilmek istiyorum. Fakat iradeli biri değilim ve hayatım boyunca asla düzenli ders çalışmadım. Varsa vermek istediğiniz tavsiyeleriniz mutlaka dinlemek isterim. İstanbul içi devlet 80k ile kapatmış geçen yıl. Şehir dışına ailem sıcak bakmıyor. Gerçekten ne yapacağımı şaşırdım.

Elbette ki mezuna bırakabilirsin, olmazsa yine bırakırsın. Bu durumdan korkmamalısın, ömründe bir kez yapma şansın olan şeyi sonuna kadar zorla derim. Eğer ki ''ya yine çalışmazsam'' diye düşünüyorsan -bu kişiden kişiye az da olsa değişkenlik gösterebilir- öyle düşünme, çalışırsın. Mezun psikolojisi farklıdır, seni çalışmaya yiter. Ama herkese göre değildir, depresyonun eşiğine getirir.

Mezuna bırakabilirsin, dünyanın sonu değil bir yıl daha evde kalmak ve üniversiteye bir yıl sonra gitmek. Problem olan kısım bu değil. Fakat iyi kötü bir CEng yazar sonra da kendimi üniversitede geliştiririm diyorsan bir tık yanılıyorsun. İstisnaları var tabii ki fakat YKS sürecini disiplinli yönetmemiş bir insanın üniversitede kendini geliştiririm sözleri de büyük çoğunlukla askıda kalıyor. Demem o ki, sen mezuna kalıp bir yıl içerisinde ülkedeki üst düzey üniversitelerde CEng kazanabilirsin. Bu da hem senin önünü inanılmaz derecede açar, alacağın eğitim kalitesini artırır hem de YKS sürecinde düzenli bir çalışmayla disiplin kazanırsın.

Mezuna bırakabilirsin, dünyanın sonu değil bir yıl daha evde kalmak ve üniversiteye bir yıl sonra gitmek. Problem olan kısım bu değil. Fakat iyi kötü bir CEng yazar sonra da kendimi üniversitede geliştiririm diyorsan bir tık yanılıyorsun. İstisnaları var tabii ki fakat YKS sürecini disiplinli yönetmemiş bir insanın üniversitede kendini geliştiririm sözleri de büyük çoğunlukla askıda kalıyor. Demem o ki, sen mezuna kalıp bir yıl içerisinde ülkedeki üst düzey üniversitelerde CEng kazanabilirsin. Bu da hem senin önünü inanılmaz derecede açar, alacağın eğitim kalitesini artırır hem de YKS sürecinde düzenli bir çalışmayla disiplin kazanırsın.
Teşekkür ederim hocam güzel düşünceleriniz için. Evet haklısınız her açıdan fakat sınav çok zor. Ben düzenli çalışmayı bir türlü yapamadım. Asla derslere odaklanamıyorum. Bakın normalde 50-55 dakika maksimum sürecek TYT matematik denemesini 65-70 dakika gibi sürelerde anca bitirebiliyorum. Hızım yavaş,okuduğumu doğru dürüst anlayamıyorum bile. Bende iyi bir üniversitede eğitim almak herşeyden çok isterim. Bilgisayar mühendisliğini iyi bir üniversitede okumam yurtdışı için bana imkan yaratır mı?

Teşekkür ederim hocam güzel düşünceleriniz için. Evet haklısınız her açıdan fakat sınav çok zor. Ben düzenli çalışmayı bir türlü yapamadım. Asla derslere odaklanamıyorum. Bakın normalde 50-55 dakika maksimum sürecek TYT matematik denemesini 65-70 dakika gibi sürelerde anca bitirebiliyorum. Hızım yavaş,okuduğumu doğru dürüst anlayamıyorum bile. Bende iyi bir üniversitede eğitim almak herşeyden çok isterim. Bilgisayar mühendisliğini iyi bir üniversitede okumam yurtdışı için bana imkan yaratır mı?
ODTÜ, İTÜ, Boğaziçi, Koç ve Bilkent gibi yerlerde okursanız yurt dışı imkanınız diğer üniversitelere oranla artar tabii ki. Ek olarak ülke içerisinde de bölümü daha bitirmeden sektör tarafından kapılırsınız zaten.

Bence bilgisayar mühendisliği için bırakma neden diye sorarsan pc mühendisliğinde iş kendini geliştirmene bakıyor yani sen kendini geliştirip kanıtlarsan yurtdışına her türlü çıkarsın demem o ki 300 bine girsen bile yaz bir yerde git.

Yeni konular

Geri
Yukarı