YKS tercihi yaparken yüksek sıralamalı bölüm yazmak

Jans

Centipat
Arkadaşlar aklıma takılan bir konu var. Örneğin ben dil öğrencisiyim, bu sene sınava girdim çıktım YDT'de 23.000 sıralama yaptım. Tercih günü geldiğinde tercihin ilk sırasına 19.000'lik bölümü yazarsam oranın tutma olasılığı yüksek olur mu yoksa açıkta kalma tehlikesi olur mu? 23.000 sıralama yaptıysak illa 23.000 ve altı bölümleri mi yazmalıyız?

İstediğin üniversiteleri üst sıralara yazarsın, açıkta kalmamak için de 30-35 bine kadar olan bölümleri de son tercihlerin olarak ayarlarsın. Yani illa aldığın sıralamanın üstünden yazmaya başlamaya gerek yok, 24 tane tercih yapılabiliyor sonuçta. İlk 5-10 tanesini senin sıralamandan daha iyi yerleri yazarsın. Ondan sonra garanti gelebilecek gibi gördüğün yerleri yazarsın. En sona da ne olur ne olmaz diye daha düşük puanlı yerlerden yazarsın.

İstediğin üniversiteleri üst sıralara yazarsın, açıkta kalmamak için de 30-35 bine kadar olan bölümleri de son tercihlerin olarak ayarlarsın. Yani illa aldığın sıralamanın üstünden yazmaya başlamaya gerek yok, 24 tane tercih yapılabiliyor sonuçta. İlk 5-10 tanesini senin sıralamandan daha iyi yerleri yazarsın. Ondan sonra garanti gelebilecek gibi gördüğün yerleri yazarsın. En sona da ne olur ne olmaz diye daha düşük puanlı yerlerden yazarsın.

Peki mesela şöyle diyeyim; benim sıralamam 23.000, şöyle bir tercih listesi yaptım.

1- 12.000 sıralama.
2- 15.000 sıralama.
3- 19.000 sıralama.
4- 22.000 sıralama.
5- 23.000 sıralama.
6- 25.000 sıralama.
Bunlar arasından 1-2-3'ün tutma olasılığı yüzde kaç? @Lee Yubin.

Dilde sınava giren adamların seviyesi bellidir. O kadar oynama olmaz, 2021 sınavı gibi olmadığı sürece. Buradaki listede 4-6 arası gelir. Şimdiden net konuşmak zor olur, sınav zorluğuna ve orayı tercih edenlere göre bir yorumda bulunabilir. Bunu da net olarak bilemeyiz, tahminden öteye gidemez. Dilden 23 bin sıralama yapan adam kesin yerleşmek istiyorsa 18 binden başlayıp 35 bine kadar üniversite yazmalı.

1651896900693.png

2021 sınavında böyle oldu diye 2022 sınavında böyle olacağının bir garantisi yok.

Dilde sınava giren adamların seviyesi bellidir. O kadar oynama olmaz, 2021 sınavı gibi olmadığı sürece. Buradaki listede 4-6 arası gelir. Şimdiden net konuşmak zor olur, sınav zorluğuna ve orayı tercih edenlere göre bir yorumda bulunabilir. Bunu da net olarak bilemeyiz, tahminden öteye gidemez. Dilden 23 bin sıralama yapan adam kesin yerleşmek istiyorsa 18 binden başlayıp 35 bine kadar üniversite yazmalı.

Eki Görüntüle 1380596

2021 sınavında böyle oldu diye 2022 sınavında böyle olacağının bir garantisi yok.

Hocam biraz karışık geldi yorumunuz o yüzden direkt size şöyle sorayım: Sınavda 26.000 sıralama elde ettiysem 1. sıraya 19.000 ile alan bölüm yazarsam alınma ihtimalim yüzde kaç? Sizde tam bilemezsiniz ama merak ettim. @LAPSEKİLLİ BIG SMOKE

Sınavda 26.000 sıralama elde ettiysem 1. sıraya 19.000 ile alan bölüm yazarsam alınma ihtimalim yüzde kaç? @LAPSEKİLLİ BIG SMOKE
Eğer okul birincisi değilsen böyle bir ihtimal yok. Giremeyeceğin bir bölümü hangi sıraya yazarsan yaz yine giremezsin.

Yerleştirmeler sıra sıra yapılır, önce 1.'nin tercihlerine sonra 2.nin tercihlerine bakılır ve böyle gider. Eğer sıra size geldiğinde 1. tercihinizdeki bölüm dolu ise 2.ye bakılır, o da dolu ise 3.ye... Sen yerleşene kadar sırayla bakılır. Eğer son tüm tercihlerin dolmuşsa açıkta kalırsın.

Eğer okul birincisi değilsen böyle bir ihtimal yok. Giremeyeceğin bir bölümü hangi sıraya yazarsan yaz yine giremezsin.

Yerleştirmeler sıra sıra yapılır, önce 1.'nin tercihlerine sonra 2.nin tercihlerine bakılır ve böyle gider. Eğer sıra size geldiğinde 1. tercihinizdeki bölüm dolu ise 2.ye bakılır, o da dolu ise 3.ye... Sen yerleşene kadar sırayla bakılır. Eğer son tüm tercihlerin dolmuşsa açıkta kalırsın.
Açıkta kalmamak için 23.000 üzerinden nasıl bir tercih listesi hazırlanmalı sizce @Camila

Kesin bir sonuç istiyorsan @Margot Robbie'nin ki de iyidir. 20 ile 40 bin arası yazabilir.

Hocam peki 23 bin sıralama yapıp 40 binlik bölüm kazansak sıralamamıza yazık olmaz mı sizce? Örneğin direkt 20-23 bin arası yazsak, yani aldığımız puanın daha altında bölüm yazmasak, aldığımız puanın en fazla 3 bin üstünü yazıp tercihin sonlarında da bizim başarı sıramız olan 23 binde dursak yine riskli mi olur? @LAPSEKİLLİ BIG SMOKE

Geri
Yukarı