YKS üniversite sıralamaları 2022'de nasıl olur?

Açıkçası bu tarz bir tahmin yapmak oldukça zor çünkü 2022'de 5 milyon kişinin girmesi tahmin ediliyor. Bu sene olduğu gibi millet barajı gecemezse ek yerleştirme yapılabilir malum siyasiler de ekmeğinde olacaktır. Benim tahminim 100-130k kadar geriler.

Verdiğin bilgilerle Dünya ile Ay arasındaki mesafeyi hesaplasam daha doğru sonuç bulurum.

Hangi okulda hangi bölüm olduğu önemli. Bunları söylesen bile insanların tercihi ancak tahmin edilebilir. O da neredeyse bir işe yaramaz. İlla yapacağım diyorsan bunu son birkaç yıl verisine göre yapman en mantıklısı.

...bu sene 5 milyon kişi girecek.
5 bin lira ortaya koyuyorum. 5 milyon veya daha fazla kişi girmeyecek. Var mısınız?

İstediğim üniversitenin bölümü 2020 de 47k sıralama ile almış. 2021 de ise 70k ya gerilemiş. Sizce 2022 de nasıl olur?
Bölümler ve sıralamalar belli bir algoritmaya göre değil başvuranların sıralamasına göre değişiyor yani bugünden bir varsayımda bulunmak zor. Ama artar mı azalır mı diye fikir yürütmek için son 5 yıldaki değişime bakabilirsin ve aynı bölümü yeni açan başka üniversiteler olursa da gelecek senenin sıralaması yükselebilir.

Açıkçası bu tarz bir tahmin yapmak oldukça zor çünkü 2022'de 5 milyon kişinin girmesi tahmin ediliyor. Bu sene olduğu gibi millet barajı gecemezse ek yerleştirme yapılabilir malum siyasiler de ekmeğinde olacaktır. Benim tahminim 100-130k kadar geriler.
Hocam her sene mezuna kalanlar için öyle diyorlar ama fark olmuyor. Bu sene de fark olmayacak çok yüksek ihtimal.

5 milyon veya daha fazla kişi girmeyecek. Var mısınız?
Şehir efsanesi gibi bir şey bu. Yıllardır 4-5 milyon kişi girecek deniliyor. Ben daha 2.7 milyon kişiyi geçtiğini görmedim. Kaldı ki bu 2.7 milyonun birazı öylesine, birazı da girmiyor. Kalanı da baraj altı, adam akıllı rakip bile kalmıyor. Sıralama konusuna gelecek olursak onu şimdiden tahmin edemeyiz, tercih edilip edilmemesine bağlı. Bunu da dolayısıyla biz bilemeyiz.

Yeni konular

Geri
Yukarı