YKS'de iyi sıralama için nasıl çalışılmalı?

İbrahim Asus

Picopat
Daha fazla  
Herkese hayırlı ramazanlar. 10. sınıfım, sayısal seçtim. 9'da ortalamam 91'di. 10. sınıfta da ortalamam 91. ben YKS sınavında ilk 10K istiyorum. Şu anda neler yapmalıyım? TYT mi yoksa 10. sınıfa mı bakmalıyım? Yazılılar ise 1 2 haftaya kadar olması planlanıyor. MSÜ sınavında ise ilk 1000 istiyorum. Ders taktikleri verir misiniz veya şunu yap şunu yapma gibisinden bir öneri? Bir de planlama yaparken haftalık mı günlük mü tercih edilmeli? Çok teşekkür ediyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Şu an sınavlarına çalış.
Yazın TYT çalış, 9-10 tekrarı yapmış ol.
11. sınıfta 11. sınıfa çalış.
Yazın TYT tekrarı yap, 11. sınıf tekrarı yap, 12. sınıf konularına ufaktan başla.
12. sınıfta ise AYT çalış.
TYT'yi güzelce bitirdikten sonra deneme çözmen bilgi tazeliği için genel olarak yeterli.

• Hangi ders olursa olsun temelinizin olmadığını düşünüyorsanız mutlaka sıfırdan başlamalısınız. Bunu özellikle de sayısal derslerde uygulamanız gerekmektedir. Konu çalışmaya baştan sona doğru gitmelisiniz. Çünkü sayısal derslerde ilk konuları anlamadığınız sürece diğer konularda başarı yakalamanızın imkanı yok.
  • Birden fazla kaynak edinmenizde fayda var. Bir konuyu en az iki kaynaktan çalışarak o konuda daha detaylı bilgi edinebilir, farklı kaynaklardan çalışma sayesinde birinde olmayan bilgiyi diğer kaynaktan sağlamış olabilirsiniz.
  • Konu çalıştıktan sonra mutlaka soru çözün. Bu yöntem sayesinde öğrendiklerinizi test edecek, bilgilerinizin kalıcılığını artırmış olacaksınız.
  • Haftada en az 1 veya 2 deneme çözmenizi tavsiye ederiz. Bu sayede çalıştığınız konulardaki eksiklerinizi görmüş olacaksınız.
  • Kendiniz ait bir çalışma programı mutlaka olmalı. Kendinize günlük ve haftalık programlar yaparsanız daha verimli bir şekilde ilerleyeceksinizdir.

Kaynak: YKS Nasıl Çalışılır? Sıfırdan Üniversite Kazanmak - Üniversite Rehberi

Diğer arkadaşlara da saygı duyuyorum fakat bu kadar sıkmanı gerektiren bir şey yok. Bugün başlayacak olursan sınav gelmeden pes edeceksin. Sen sadece kendi sınıfının konularına çalış. 11.sınıftan sonra zaten maratona girmek zorunda kalacaksın.

Geri
Yukarı