YKS'nin yaklaşması ve geldiğim konum

Melih1337

Hectopat
Arkadaşlar sizden biraz tavsiye biraz da görüş almak için böyle bir konu oluşturma kararı aldım. Öncelikle TYT netlerimle başlamak istiyorum.

Türkçe - Aslında çok iyi olduğum yerlerden biriydi, soru çözmeyi, paragraf, deneme yapmayı hiç ihmal etmememe rağmen düşüşlerim oldu. Son zamanlarda istikrarlı olsa da dalgalalanmalar olmuyor değil.

Son 1 aydır 27-29 bandına takılıydı fakat şu girdiğim son 5 denemenin 4'ünde 32-33-34-32 yaptım ama bugün yaptığım denemede 27 net yaptım. (Deneme: Çap Up)

Matematik: 15+ üstüne rahat çıkıyorum ama 20 üstü nadiren geliyor. Genellikle 18-2, 19-3 oluyor. (Üç Dört Beş yayınlarınının TYT denemelerini ve kitabını, Orijinal TYT soru bankası, Bilgi Sarmal problemleri çözüyorum.)

Sosyal: Bu konuda sizden çok tavsiye istiyorum çünkü sosyali yaparken coğrafya bilmeden yapıyorum ve yaparsam da genel kültür bilgilerimle yapıyorum, sizce coğrafyaya sıfırdan başlamalı mıyım?

Fen: Tamamen sıfır. Tamamen.

YDT: 75 ayarlarında dolanıyorum. Şöyle diyeyim, yaptığım 10 denemenin 8 tanesi 70 üstü geliyor ve bunların çoğu genelde 75+ oluyor. Kullandığım yayınlar: YDS Influence (son denemem kötüydü ama sadece ben değil sınıf olarak herkes harfi harfine dağılmıştı), YDS Privilege (en zorlandıklarmdan, ama öğretmenlerimin dediğine göre gereksiz zor olan bir set), Moda dil (sıkıntı çıkarmadan 70+ yaptığım bir yayın, nadiren de olsa 68-69 yapmışlığım oldu.) ve ayriyeten çıkmış soruları yapıyorum onlardan da 75+ geldi hep.

Şimdi sizlere danışmak istediğim şey Türkçe'nin böyle olmasının nedeni denemenin zorluğu mu? Sadece denemeye vurmak istemiyorum çünkü sadece ona özgün olan bir şey değil ama çalışmalarımı hiç ihmal etmiyorum, telaşlı falan da değilim sadece görüşlerinizi öğrenmek isterim.

Ikinci bir husus, geometriye başlamadım ve başlasam mı diye düşünüyorum eğer başlarsam matematiği 20'ye sabitleyebilirim diye düşünüyorum.

Fende ise ne yapacağımı bilmiyorum gerçekten.

Son düzenleme:
Çap Up zor bir deneme, 27 net bence gayet iyi. Türkçe netinin artması için seri denemelere devam edip istikrarı bozmamanı öneririm. Kalan bu süreçte fenden kolay konulara bakılıp en azından 5 net yapılabileceğini düşünüyorum. Bunların yanında matematik 25'e zorlanabilir denemelerle. Deneme olarak Bilgi Sarmalı ve Toprak yayınlarını öneririm. Güzel soruları var ve kolaydan zora doğru gidiyorlar.

Geometriye başlarsan işin içinden çıkamazsın diye düşünüyorum. Doğruda ve üçgende açılardan soru gelir ama yetiştirip konuyu hızlıca kavrayabilirsen o da.

Çap Up zor bir deneme, 27 net bence gayet iyi. Türkçe netinin artması için seri denemelere devam edip istikrarı bozmamanı öneririm. Kalan bu süreçte fenden kolay konulara bakılıp en azından 5 net yapılabileceğini düşünüyorum. Bunların yanında matematik 25'e zorlanabilir denemelerle. Deneme olarak Bilgi Sarmalı ve Toprak yayınlarını öneririm. Güzel soruları var ve kolaydan zora doğru gidiyorlar.

Geometriye başlarsan işin içinden çıkamazsın diye düşünüyorum. Doğruda ve üçgende açılardan soru gelir ama yetiştirip konuyu hızlıca kavrayabilirsen o da.
Evet geometri konusunda bende üçgenlere başlamayı düşünmüştüm ama dediğin gibi kavrayabilir miyim bilemiyorum. Fenden kolay konuları kesinlikle yapmalıyım diyorsun yani? Eğer gerçekten çerez konular varsa direkt atlarım çünkü mart ayında denememiştim ve başarısızlıkla sonuçlandı. Bu arada matematik denemeleri için 345 yayınlarını kullanıyorum.

Coğrafyada limitin el kitabını alıp 1-2 kere okusanız yeterli olacaktır diye düşünüyorum ben sadece okul kütüphane ve dershaneye gidip gelirken okuyarak 2 kere bitirdim şu an ortalama 3.75 yapıyorum. Bir de sosyal bana kalırsa şans işi bazen fazla bilgi sorusu geliyor ve 10 net yapıyorum bazen Full yorum geliyor 17-18 yapıyorum. Din ve felsefede çalışılacak bir şey olduğunu düşünmüyorum. Zaten iki derste de en fazla 1 tane bilgi sorusu soruluyor onu da denemelerdeki soru aşinalığından yapabileceğinizi düşünüyorum. Fen kısmına gelirsek türkçeniz iyi olduğundan kalan bu kısa zamanda biyoloji çalışmanızı öneririm.

Evet geometri konusunda bende üçgenlere başlamayı düşünmüştüm ama dediğin gibi kavrayabilir miyim bilemiyorum. Fenden kolay konuları kesinlikle yapmalıyım diyorsun yani? Eğer gerçekten çerez konular varsa direkt atlarım çünkü Mart ayında denememiştim ve başarısızlıkla sonuçlandı. Bu arada matematik denemeleri için 345 yayınlarını kullanıyorum.

Hocam TYT kısmında üçgen ve dörtgen çalışsanız yeter 4 5 soruyu rahat yaparsınız zaten. Geometrinin çoğunluğu üçgen üzerinden zaten.

Evet geometri konusunda bende üçgenlere başlamayı düşünmüştüm ama dediğin gibi kavrayabilir miyim bilemiyorum. Fenden kolay konuları kesinlikle yapmalıyım diyorsun yani? Eğer gerçekten çerez konular varsa direkt atlarım çünkü mart ayında denememiştim ve başarısızlıkla sonuçlandı. Bu arada matematik denemeleri için 345 yayınlarını kullanıyorum.

20 günde üçgenleri bitirmiştim ben sınav senesinde. Kalan sürede full focus geometri yaparsanız +5 net garanti olur. Fende fizik bilimine giriş, madde ve özellikleri, simyadan kimyaya, canlıların ortak özellikleri gibi konulara bakabilirsiniz. Hem kısa ve kolay konulardır. Sadece deneme ve konu anlatımı dinleseniz yeter. Üstüne denemenin video çözümüne bakarsanız aynı esnada konu çalışmış olursunuz.

Geri
Yukarı