YKS'ye çalışmak için hocalar abartıyor mu?

Bazı hocalar günde 8 saat çalışma mecburi diyor, kendi öğrencilerinden örnek veriyor. Benim öğrencim saat gece 04'e kadar çalışıyor, günde sadece 1-2 saat uyuyor, ona örnek olun diyor. Hakikaten YKS için bu kadar çalışmalı mıyız? Daha sınav senesine girmedik, bu konuşmalar bile çalışmaya başlamaktan vazgeçmeye sebep oluyor.
"Günde 1-2 saat uyuma" kısmı biraz komik olmuş. İyi sallamışsın. Hocaların öyle dediğini pek zannetmiyorum dedilerse de dalgasına demişlerdir.

Şimdi istediğin bölüm ne ona göre çalışman lazım. Çünkü sınav sisteminin çarkı rekabetle dönüyor. Rekabet ne kadar yüksek olursa senin vermen gereken emek o kadar fazla olacak.

Örneğin nüfusu milyarları aşan Çinde bazı ebeveynler çocuklarını sırf "kaliteli" üniversitelerde okutabilmek için erkenden disipline ediyorlar ve bu çocuklar küçüklükten beri sürekli çalışmaya alışık oluyor. Çünkü nüfusları o kadar fazla ki, o kadar rekabet var ki çok çalışmadan iyi bir yerlere gelebilmek imkansız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

İşte bizim ülkemizde de bu tarz ağır rekabet isteyen bölümler var. Tıp gibi.

Sanırım 12. sınıf değilsin ama bir gün YKS sınavına çalışacağın sene kaç saat çalışman gerektiğini kendin tespit edebilecek düzeye gelmen lazım. Bazı şeyler kişinin kendisinde bitiyor.

Erkenden ne kadar fazla çalışmaya başlarsan da ileride emeğinin karşılığını o kadar iyi alırsın. Diyeceklerim bu kadar.

Bazı hocalar günde 8 saat çalışma mecburi diyor, kendi öğrencilerinden örnek veriyor. Benim öğrencim saat gece 04'e kadar çalışıyor, günde sadece 1-2 saat uyuyor, ona örnek olun diyor. Hakikaten YKS için bu kadar çalışmalı mıyız? Daha sınav senesine girmedik, bu konuşmalar bile çalışmaya başlamaktan vazgeçmeye sebep oluyor.

O yüzden kendileri öğretmen olmuş herhalde :D

Öğretmenler çok başarılı olaysaydi öğretmen olmazlardı. Zira öğretmenlik için yüksek bir puan istenmiyor.

Ne kadar sığ bir düşünce tarzı. O küçümsediğin öğretmenler olmasaydı yüksek puan alan kişiler olmazdı ve ülkede (kendince) başarılı meslekte olan kişiler olmazdı. Yazık sana. Zaten millet anasının karnına ders bilerek geliyor da öğretmenleri küçümsüyor.

Günlük 8 saat çalışan biri ilk 10'a girmeye çalışıyordur giremezse kafadan sorunludur.
Alakası bile yok. 8 saati çok fazla abartıyorsunuz. 11-12 saat olsa haklısın derim de 8 saati ilahlaştırmaya gerek yok.

Not: Okulun olduğu günlerden bahsetmiyorum.

Günde 8 saat çalışmanın abartılacak kadar uzun bir süre olduğunu düşünmüyorum. Tabii ki de okula gidip gitmeme durumuna göre ve öğrencinin mentaline göre değişir ama okul+ev 8 saat uzun bir süre değil bence.

Hedefine göre değişir. Derece hedefliyorsan günde 8 saat aşırı uzun değil. Günde 2 3 saat çalışarak derece yapan istisnalar her sene olur ama genel olarak abartılı bir süre değil yani. Derece hedefleyen bir YKS öğrencisi olarak söylüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı